Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkieletor do wyburzenia

TYM
Wszystko wskazuje na to, że straszący od lat swym wyglądem niedokończony wieżowiec NOT nazywany "szkieletorem" zmieni wreszcie właściciela. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Centrala Zbytu Węgla "Węglozbyt" SA z Katowic podpisała z jednym z brytyjskich inwestorów wstępną umowę sprzedaży 90-metrowego obiektu stojącego przy rondzie Mogilskim.

Podpisano wstępną umowę sprzedaży najwyższego budynku w Krakowie

   Wstępna umowa sprzedaży dotyczyłaby kwoty około 16,5 mln zł za tę nieruchomość. Nowy inwestor zamierza wyburzyć 24-piętrowy szkielet budynku i na jego miejscu wybudować 22-piętrowy obiekt o funkcjach biurowo-apartamentowych. Dla tej inwestycji Węglozbyt złożył już w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Do podpisania ostatecznej umowy między Węglozbytem a nowym inwestorem może dojść pod warunkiem, że zgodzi się na to miasto, które w umowie sprzedaży nieruchomości wraz z wieżowcem zastrzegło sobie prawo pierwokupu. Nowa umowa może być również nie podpisana, jeżeli miasto znajdzie innego inwestora. Skorzystanie przez miasto z tych możliwości w obecnej sytuacji wydaje się być jednak mało realne.
   Jeszcze na początku tego roku mówiło się, że miasto przekaże wieżowiec w użytkowanie Akademii Ekonomicznej.Miała ona stać się właścicielem obiektu jako ostatnie ogniwo łańcuszka, po którym budynek miał być przekazywany "z ręki do ręki" w ramach spłaty zadłużenia. Ustalono więc, że w pierwszej kolejności w rozliczeniu długuWęglozbyt odda budynek Kompanii Węglowej SA, a ta z kolei przekaże obiekt skarbowi państwa, którego jest wierzycielem. Wyjaśniano, że dzięki temu prezydent Krakowa będzie mógł sprezentować wieżowiec AE,**która chciała zamienić go w centrum naukowo-kongresowo-wystawiennicze. Węglozbyt rozmawiał z miastem, ale przez cały czas szukał też kupca chcącego wyłożyć za budynek gotówkę.
   Do budowy wieżowca przystąpiono w 1975 r. Ze względu na brak środków przerwano ją w 1979 r. Zatrzymała się ona na wykończeniu betonowych fundamentów i postawieniu na nich stalowej konstrukcji. Z początkiem lat 90. ubiegłego stulecia Naczelna Organizacja Techniczna sprzedała wieżowiec biznesmenowi Robertowi Hamerlikowi, który kilka lat temu w ramach spłaty zadłużenia przekazał budynek Węglozbytowi. (TYM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski