Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Szkieletor” zmieni nazwę. Projekt jest teraz prezentowany w Cannes

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Gaertner i Unity Tower w Cannes.
Gaertner i Unity Tower w Cannes. Fot. archiwum
Inwestycje. Unity Tower - taką nazwę może mieć wieżowiec przy rondzie Mogilskim. Pod koniec marca ma się rozpocząć dokańczanie jego budowy. Obecnie budynek jest prezentowany w Cannes.

„Szkieletor” to potoczna nazwa nadana przez mieszkańców niedokończonemu wieżowcowi straszącemu od prawie 40 lat. Do jego przebudowy powstała spółka TreiMorfa. I tak też początkowo miał się nazywać budynek wraz z planowanym kompleksem mniejszych, sąsiadujących z nim obiektów.

- Teraz rozważamy, by każdy budynek realizowany w ramach Treimorfa Project miał inną nazwę - w tym Unity Tower dla samej wieży - informuje Henryk Gaertner z firmy GD&K, która jest mniejszościowym udziałowcem „szkieletora”.

Przypomnijmy, GD&K kupiło „szkieletora” i będzie tam budować kompleks wraz z firmą DMI, czyli funduszem inwestycyjnym, którego udziałowcem jest rodzina królewska z Arabii Saudyjskiej. Przedstawicieli tego funduszu współzałożyciel GD&K Szymon Duda poznał wiosną 2005 roku, podczas największych targów nieruchomości we francuskim Cannes (odbywają się one w Palais des Festivals, a więc w tym samym miejscu, gdzie wręczane są Złote Palmy dla gwiazd filmowych). To spowodowało, że jesienią tego samego roku kupili oni „szkieletora” za ponad 30 mln zł. 30 marca ma się rozpocząć przebudowa wieżowca.

Obecnie makieta budynku - w nowej szacie - jest prezentowana na stoisku Krakowa podczas targów w Cannes. Było to możliwe dzięki współpracy z miastem, które też się tam reklamuje.

Przypomnijmy, historia „szkieletora” sięga 1968 roku, kiedy to ogłoszono projekt na budynek Naczelnej Organizacji Technicznej. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez zespół Zdzisława Arcta. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 1975 roku. Po czterech latach inwestycja została jednak wstrzymana ze względów ekonomicznych.

Obecny inwestor zamierza wieżowiec dokończyć i zamienić w biurowiec. Budynek urośnie o ok. 10 metrów (do 102,5 m wysokości). Na dobudowanych dwóch najwyższych kondygnacjach mają być przestrzenie restauracyjno-bankietowo-wystawowe wraz z tarasem widokowym. To będzie ogólnodostępna część obiektu.

Plany są takie, aby pierwszy etap zakończyć w połowie 2018 roku. Natomiast w drugim etapie inwestycji przed wieżowcem powstanie aleja handlowa. Po jej obu stronach mają stanąć dwa budynki biurowe. Nie jest wykluczone, że jeden z nich będzie jednak hotelem. Koszt obu etapów inwestycji szacuje się na ok. 100 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski