Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Szkieletor” zmieni się w Treimorfę. Inwestor cieszy się... na dachu

Anna Agaciak
WIZUALIZACJA GD&K GROUP
Inwestycje. Pozwolenie na dokończenie budowy „szkieletora” może się uprawomocnić pod koniec sierpnia. Za dwa lata przy rondzie Mogil­skim stał będzie obudowany metalizującą fasadą 102-metrowy wieżowiec (dziś ma 93 metry). Na ostatnich piętrach znajdą się sale wystawowe i kawiarnia.

Informacja o wydanym po 9 latach starań pozwoleniu na budowę tak ucieszyła Szymona Dudę z GD&K (jednego z inwestorów), że zaprosił wczoraj studentów budownictwa z zagranicy na dach „szkieletora”. Tam poprowadził zajęcia, opowiadając o historii budowli.

– Mam nadzieję, że kooperacja z gminą nadal będzie trwać i uda się inwestycję przeprowadzić pomyślnie – skomentował Duda.

Jeśli od decyzji wydanej przez urzędników nie odwoła się żaden z 200 sąsiadów, prace budowlane będzie można zaczynać. Prawdopodobnie pełną parą ruszyłyby wiosną 2015.

W ciągu najbliższych dwóch lat szkielet budowli zostałby zabudowany. – W I etapie chcemy się zająć samym „szkieletorem”. Dopiero po jego przemianie w Treimorfę pomyślimy o pozostałych budowlach całego kompleksu – tłumaczy Duda.

Treimorfa to obiekt według projektu opracowanego przez DDJM Biuro Architektoniczne z Krakowa na zlecenie inwestora i właściciela obiektu – Spółki Treimorfa, w skład której wchodzą Fundusz Eurozone i krakowska spółka GD&K jako mniejszościowy udziałowiec.

Prócz głównego wieżowca, który będzie mieć 27 kondygnacji i 102,5 metra wysokości, inwestorzy chcą wybudować jeszcze cztery inne, mniejsze budynki. Całość będzie kosztować ok. pół miliarda zł. Powstaną tam głównie powierzchnie biurowe, z których większość zlokalizowana zostanie w najwyższej wieży. W planach jest również hotel i apartamenty. Prócz tego nie zabraknie powierzchni pod sklepy, restauracje i kawiarnie.

Przeszkodzić w realizacji tych planów może jeszcze kara za niedokończenie inwestycji, którą gmina od lat nalicza inwestorowi. Wieżowiec został bowiem kupiony w 2005 r. przez spółkę Treimorfa od Węglozbytu wraz ze zobowiązaniem wobec gminy, jakim był termin zakończenia budowy. W chwili zawarcia transakcji do upływu tego terminu brakowało zaledwie trzech miesięcy. Magistrat zaczął więc naliczać karę. Dziś to już 30 mln zł.

Sprawy o umorzenie kary toczą się w sądzie. Inwestorzy liczą, że miasto pójdzie na ustępstwa. Gdy pozwolenie na budowę się uprawomocni, chcą rozpocząć negocjacje w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski