Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklane biurowce albo zabytek [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Nowy projekt DDJM mieszkańcy mogą zobaczyć w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12, we wtorek 31 marca o godz. 18.
Nowy projekt DDJM mieszkańcy mogą zobaczyć w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12, we wtorek 31 marca o godz. 18. Wizualizacje - materiały Echo Investment
Architektura. Inwestor pokazał wczoraj nowy projekt obiektów w miejscu hotelu Cracovia. Jednak ta prezentacja może okazać się falstartem

Echo Investment, właściciel dawnego hotelu Cracovia, planuje wyburzyć go i w tym miejscu wznieść dwa budynki biurowe. Najnowszy projekt, przygotowany przez krakowskie biuro architektoniczne DDJM, jest w pełni dostosowany do zapisów planu miejscowego dla tego obszaru.

Marek Dunikowski Biuro Architektoniczne DDJM:

Autor: Małgorzata Mrowiec

Jednak niewykluczone, że trafi do kosza, bowiem wojewódzki konserwator właśnie wszczął postępowanie w sprawie wpisania zespołu hotelu Cracovia i kina Kijów do rejestru zabytków. Do rejestru może trafić hotel w całości lub jego elementy.

- W tej sytuacji zawieszamy trwające już postępowanie o pozwolenie na budowę dla tej inwestycji. Dyskusja o projekcie zaczyna być przedwczesna - powiedziała nam Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.

Inwestor natomiast zaprezentował wczoraj projekt dziennikarzom. Według niego, w miejscu głównej bryły dawnego hotelu miałby stanąć nowy budynek o tych samych gabarytach. Z tyłu zaś drugi, tej samej wysokości. Oba z całkowicie szklanymi elewacjami.

Marek Dunikowski Biuro Architektoniczne DDJM:

Autor: Małgorzata Mrowiec

- Intencja była taka, żeby stworzyć architekturę, która będzie optycznie działała jak kryształ, będzie świecić, cała ze szkła, z dużą dozą przezierności - mówił projektant, Marek Dunikowski z DDJM.

W środku mają się mieścić biura (łącznie 18 tys. mkw. powierzchni biurowej), a na parterze usługi. Pod spodem - garaż na ponad 60 aut.

Wizualizacje pokazują, jak nowa inwestycja odsłania mozaikę na tylnej elewacji kina Kijów, zaprasza tam przechodniów. Zaprojektowany prześwit-pasaż przez dwie kondygnacje głównego budynku pozwala zobaczyć wejście do Muzeum Narodowego od strony ul. Syrokomli.

Przewidziano przeniesienie z Cracovii do nowego obiektu mozaik, a także odtworzenie przewiązki ze schodami między Cracovią a kinem Kijów. Obecny charakterystyczny wachlarzowy podjazd zostałby tylko zaznaczony w nawierzchni placu przed budynkiem.
Inwestor chciałby rozpocząć budowę w 2016 r. Koszt szacuje się na ok. 120 mln zł.

Wojewódzki konserwator Jan Janczykowski wytknął, że nowy budynek powinien mocniej nawiązywać do istniejącego obiektu.

- To jest typowy, banalny biurowiec. W tym projekcie nie zostaje nic z kompozycji elewacji Cracovii. Projektant całkowicie odcina się od istniejącego budynku, zachowuje tylko neon - komentuje też historyk sztuki i architekt dr Michał Wiśniewski z fundacji Instytut Architektury, która należy do obrońców Cracovii przed wyburzeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski