Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoda tego galicyjskiego multi kulti [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
To jest pokaz wielu mitów Galicji
To jest pokaz wielu mitów Galicji FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Sztuka. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie czynna jest wystawa „Mit Galicji”, czyli rzecz o zbiorowej pamięci. Eee tam, zbiorowej... Międzynarodowej!

Bo – co podkreśla dyrektor MCK prof. Jacek Purchla – wystawa dotyczy „fenomenu Galicji w pamięci współczesnych Polaków, Ukraińców, Żydów i Austriaków. Od stu lat tej krainy nie ma na mapie, ale jest wciąż w nas”. Kuratorami wystawy są Żanna Komar, Monika Rydiger i Werner Michael Schwarz.

Właściwie zacząć trzeba od błędu, jaki zawiera tytuł wystawy. Bo przechodząc przez kolejne sale odkrywamy, że nie ma jednego mitu galicyjskiego – każdy z narodów ma swój, nasączony własnym do Galicji stosunkiem, znaczeniami, ocenami. I nawet waga tego tematu jest zupełnie inna.

Dla Austriaków właściwie nie ma znaczenia, dla Ukraińców jest pamięcią o ucisku, dla Polaków – o względnej autonomii, dla Żydów – o świecie przed katastrofą Holokaustu. I wszystkie te opowieści znajdziemy w MCK – w znakomitej aranżacji Rafała Bartkowicza. Zaglądając za kolejne drzwi, zyskujemy narodowe perspektywy.

Wśród 600 eksponatów – obok map, rzeźb, zdjęć czy dokumentów (jak oryginał umowy zrzeczenia się części terytorium polskiego na rzecz Austrii z 1773 r.) – trafimy na prace Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmaje­ra, Jonasza Sterna, Tadeusza Kantora, ale i Mirosława Bałki oraz artystów ukraińskich, Jurka Kocha i Włodka Kostyrki.

Obecność współczesnych artystów tu nie dziwi; zwłaszcza że zamknięciem wystawy są zdjęciowe przebitki z protestów na Majdanie, a jej uzupełnieniem nagrane opowieści mieszkańców różnych narodowości i wyznań. To pokazuje tę różnorodną tradycję, którą przeorały dwie wojny. Szkoda tego galicyjskiego multi kulti.

Dziś między godz. 16 a 18 wstęp na wystawę jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski