Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła bezpieczna i zdrowsza

Ewa Tyrpa
Uczennice Gimnazjum promują zdrową żywność, której w szkolnych sklepikach jest coraz więcej
Uczennice Gimnazjum promują zdrową żywność, której w szkolnych sklepikach jest coraz więcej FOT. ARCHIWUM GIMNAZJUM
Miechów. Projekty o bezpieczeństwie i zdrowym żywieniu są strzałem w dziesiątkę. Obejmą wszystkie gminne szkoły. Dotychczasowe akcje też przyniosły skutek. Uczniowie chętnie kupują soki owocowe i owsiane batoniki.

„Bezpieczna i przyjazna szkoła” to program Małopolski, w ramach którego w szkołach gminnych (sześciu szkołach podstawowych i Gimnazjum nr 1), będą wdrażane dwa projekty. Gmina otrzymała na nie z funduszy grantowych wojewody małopolskiego 42 tys. zł. Jeden dotyczy poprawy bezpieczeństwa uczniów, drugi zdrowego odżywiana się. - Nie mamy wątpliwości, że wszystkie działania w obu obszarach będą mieć wpływ na podniesienie świadomości nie tylko dzieci, ale też rodziców i nauczycieli - podkreśla Dariusz Marczewski, burmistrz miechowskiej gminy.

Projekt z dziedziny bezpieczeństwa obejmuje głównie problematykę uzależnień, przemocy, nieradzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Warsztaty będą prowadzić specjaliści, m.in. Iwona Wiśniewska, dyrektorka Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą, Grzegorz Wodowski, kierownik Poradni MONAR, Jolanta Górak-Bo-żęcka, Katarzyna Wnęk-Joniec - psycholożki. Projekt ma celu poprawę relacji pomiędzy młodzieżą, a ich rodzicami i nauczycielami oraz lepsze kontakty wśród samych uczniów, by zahamować pomiędzy nimi negatywne zjawiska jak przemoc. Wielu uczniów właśnie z tego powodu ma problemy psychiczne i popada w depresję.

- Dlatego organizujemy w szkole spotkania z policjantami z Komendy Powiatowej Policji i psychologami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uczniowie uczą się wartościowych postaw, odmawiania w przypadku nakłaniania ich do zażywania narkotyków, palenia papierosów, picia alkoholu. Dowiadują się, że znęcając się nad kimś psychicznie poprzez różne komunikatory, na przykład przez portale społecznościowe i sms-y, nie są anonimowi i bezkarni. Cieszymy się, że taki program będzie wdrażany, bo edukacji o tym nigdy za dużo - podkreśla Zofia Piechowicz, dyrektorka miechowskiego Gimnazjum nr 1.

Przyda się także wiedza na temat zdrowia, które w dużej mierze zależy od trybu życia i odżywiania się. Temu będzie służył drugi projekt o zdrowym odżywianiu się. - Choć wiele się o tym w mediach mówi, to uczniowie nie oglądają takich programów w telewizji, ani nie czytają tego typu gazet. Zauważyliśmy, że spora grupa dzieci nie wie, że dobre odżywianie ma wpływ na ich zdrowie, że słodycze powinni zastąpić owocami. Nie wszyscy rodzice o tym mówią.Dzieci najwięcej się więc dowiedzieć w szkole, tym bardziej że spotkania będą organizowane w formie warsztatów, w których też będą uczestniczyć rodzice - mówi Bernadeta Kołodziejska, dyrektorka SP w Jaksicach.

W szkołach zostaną przeprowadzone konkursy na temat zdrowego żywienia. Klasy, która zwyciężą wezmą udział w warsztatach przygotowanych przez uczniów klas III kształcących się w zawodzie technik żywienia i usługi gastronomiczne w Zespole Szkół Nr 2 w Miechowie. W programie są też m.in. festyny zdrowej żywności z udziałem rodziców. Będzie mowa np. dlaczego ważne jest przygotowywanie śniadania w domu, czym zastąpić czekoladę, jaki jest wpływ przetworzonego jedzenia na organizm dziecka. - Nie chodzi o wyeliminowanie pewnych produktów, które uczniowie lubią, jak chętnie pite przez nie napoje gazowane oraz chipsy. Chcemy by świadomie je ograniczyli i zastąpili zdrową żywnością - podkreśla dyrektor Piechowicz. W Gimnazjum gdzie uczy się prawie 460 gimnazjalistów, już od dawna w szkolnym sklepiku nie ma coli i chipsów. W tym roku będą mogły pojawić się drożdżówki. Szkoły wybiorą piekarnie, które będą je piec bez środków konserwujących.

W szkołach prowadzono różne akcje pozwalające uczniom zrozumieć, że organizm też potrzebuje różnych minerałów i witamin, zawartych w wielu produktach, które równie mogą im smakować. - Widzimy że uczniowie coraz chętniej kupują równie smaczne, ale zdrowe produkty, jak naturalne soki owocowe, niegazowaną wodę oraz batoniki z płatków owsianych i suszonych owoców - wymienia pani dyrektor.

Jutro dyrektorzy i pedagodzy ze szkół spotkają się w Urzędzie Gminy i Miasta w sprawie uzgodnienia szczegółów dotyczących wdrażania „Bezpiecznej i przyjaznej szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski