Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Muzyczna w Pałecznicy nosi imię Stanisława Moniuszki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Szkoła Muzyczna I stopnia w Pałecznicy otrzymała w poniedziałek imię Stanisława Moniuszki. W niedzielę minęła 200. rocznica urodzin kompozytora.

Placówka, działająca w siedzibie miejscowej Szkoły Podstawowej, od siedmiu lat uczy gry na instrumentach dzieci i młodzież z gminy Pałecznica i ościennych. Na zajęcia dojeżdżają młodzi amatorzy muzyki z powiatu proszowickiego, ale też kazimierskiego i miechowskiego.

W każdym roku szkolnym swoje umiejętności doskonali tu ponad setka adeptów gry na fortepianie, skrzypcach, trąbce, flecie, wiolonczeli itd. Kilkoro najzdolniejszych absolwentów kształci się już Szkole Muzycznej II stopnia (Liceum) im. Fryderyka Chopina w Krakowie.

Ponieważ szkoła nie miała do tej pory swojego patrona uznano, że trwające właśnie obchody Roku Stanisława Moniuszki to doskonała okazja, by wielkiego kompozytora uczcić również w ten sposób.

W poniedziałkowe popołudnie w szkolnym korytarzu odsłonięto popiersie Moniuszki oraz tablicę informującą, że patronuje Szkole Muzycznej. Jej dyrektor Czesław Dołęga podkreślił przy okazji, że Moniuszko to znakomity wzór dla uczniów.

- Wystarczy poczytać o tym, jaki był pracowity. Jaką pasję wkładał w naukę gry, ale też w czytanie nut, w czym szybko prześcignął swojego nauczyciela. Dlatego jego osoba powinna być ogromną inspiracją dla naszej młodzieży - mówi dyrektor. Podczas odsłonięcia Hymn zagrała szkolna orkiestra dęta. Oprawę muzyczną uzupełniło trio gitarowe Natalia Kocel, Magdalena Pasternak i Kacper Sroga.

Szkoła Muzyczna w Pałecznicy została założona w 2012 roku. Była to pierwsza tego typu placówka w powiecie proszowickim. Wójt gminy Marcin Gaweł nie kryje, że miał duże obawy czy zainteresowanie szkołą z czasem nie osłabnie. Jak dotąd tak się nie stało. - Trzeba powiedzieć, że postawiliśmy na dobrą, krakowską kadrę.

Duża część naszych nauczycieli to muzycy Filharmonii Krakowskiej. To spowodowało, że trzymamy dobry poziom i to potrafią docenić rodzice naszych uczniów, którzy w wielu wypadkach dużym wysiłkiem dowożą do nas dzieci na zajęcia - podkreśla wójt.

Bliskie związki szkoły z Filharmonią Krakowską musiały być widoczne podczas uroczystości nadania imienia. Jednym z gości był dyrektor Filharmonii Bogdan Tosza. Dla uczestników wydarzenia zaśpiewał Chór Chłopięcy FK pod dyrekcją Lidii Matynian i przy akompaniamencie Magdaleny Żak de Carvalho.

Nie mogło jednak oczywiście zabraknąć występów uczniów pałecznickiej szkoły. Podczas koncertu zaprezentował się szkolny chór oraz instrumentaliści: Franciszek Janczyk (trąbka), Zuzanna Cichy (skrzypce), Weronika Krawczuk (fortepian), Tomasz Pasternak (fortepian), Zuzanna Mazurek (wiolonczela), Julia Grzywa (flet), Karolina Zegan (akordeon), Jakub Kozioł (akordeon), Dominik Popiołek (perkusja), Krystian Sroga (perkusja). W czasie koncertu wykonywano wyłącznie utwory Stanisława Moniuszki.

Podczas uroczystości koordynator Biura Roku Stanisława Moniuszki Adrianna Poniecka-Piekutowska poinformowała, że na zlecenie Waldemara Dąbrowskiegio, dyrektora Opery Narodowej a jednocześnie pełnomocnika ministra kultury do spraw obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, co miesiąc powstaje jeden portret kompozytora. Tych portretów ma być w sumie 12. W grudniu jeden z nich, autorstwa Andrzeja Stroki, trafi do Pałecznicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski