Szkoła nie powstanie

Szkoła nie powstanie

JOLANTA BIAŁEK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Otwarcie w Niepołomicach nowych szkoły podstawowej oraz przedszkola planowano we wrześniu 2015 roku. Miała być to pierwsza inwestycja w kraju wykonana pod szyldem partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Związane z przedsięwzięciem procedury były bardzo zaawansowane, ale sprawa skończyła się fiaskiem.

NIEPOŁOMICE. Zrezygnowano z budowy placówki oświatowej, która miała powstać na os. Jazy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

- Musieliśmy wycofać się z tej inwestycji, ponieważ jest realne zagrożenie, że pieniądze potrzebne na budowę szkoły zostałyby wliczone do długu gminy. A na to nie możemy sobie pozwolić - tłumaczy burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Niepołomice mają obecnie ok.
70 mln zł kredytów i pożyczek, co stanowi ponad 70 proc. budżetu gminy (przy dopuszczalnej granicy 60 proc.). Koszty budowy nowych obiektów oświatowych na os. Jazy są szacowane na 50 mln zł. Jeśli ta kwota zostałby doliczona do długu, gmina byłaby bankrutem. Dlatego kilka miesięcy temu zawieszono prowadzenie inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) i czekano na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej odnośnie finansowych szczegółów tego przedsięwzięcia. Wykładnia RIO okazała się niepomyślna dla Niepołomic.

Władze gminy twierdzą, że nie rezygnują definitywnie z bardzo potrzebnej miastu inwestycji, ale pewne jest, że na nowa szkoła szybko nie powstanie. - Liczę, że przepisy dotyczące PPP oraz zadłużenia zostaną w końcu doprecyzowane i za jakiś czas będziemy mogli wrócić do tej sprawy - mówi Roman Ptak.

Dodaje, że w grę wchodzi również powołanie gminnej spółki - na wzór Powiatowego Parku Rozwoju, budującego kompleks oświatowy w Wieliczce - która zajmie się wykonaniem szkoły i przedszkola na os. Jazy. Pewne jest jednak, że niezależnie od tego, który wariant budowy szkoły zostanie wybrany, na nowy obiekt trzeba poczekać co najmniej kilka lat.

Budowa w Niepołomicach szkoły w ramach PPP, to pomysł jeszcze Stanisława Kracika, do jesieni 2009 burmistrza Niepołomic. Pierwszy przetarg na wykonanie tej inwestycji gmina ogłosiła w 2009 roku. Potem projekt ten był zawieszany i wznawiany jeszcze kilkakrotnie. W tym roku wydawało się, że rzecz wreszcie dojdzie do skutku. Wnioski o dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego w ramach PPP złożyło pięć firm, było blisko do wyboru budowniczego szkoły, ale przeszkodziła temu opinia RIO odnośnie zadłużenia.

W Niepołomicach nowa szkoła podstawowa jest niezbędna - w jedynej w mieście podstawówce uczy się obecnie ponad 800 dzieci. Brane jest też pod uwagę, że gmina wzniesie potrzebny obiekt - mniejszy i tańszy niż projektowany na Jazach - w innym punkcie miasta. Taka inwestycja ma szansę ruszyć najwcześniej w latach 2015-2016.

wielicki@dziennik.krakow.pl

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze