Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła polska we Lwowie została wyróżniona

Redakcja
Do szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie przybyła pani Zofia Bielecka – dyrektor gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Szkoła polska otrzymała od Ministerstwa zestaw płyt DVD „Filmoteka szkolna”, a co najważniejsze – dwie nauczycielki z tej placówki edukacyjnej, za nieocenione zasługi dla kultury polskiej otrzymały nagrodę specjalną od Ministra Bogdana Zdrojewskiego. Gratulujemy paniom: Bogumile Kunicy i Krystynie Fedorowskiej. Obecną uroczystość zainicjował absolwent tutejszej szkoły Jan Sabadasz – członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych.

Pani Zofia Bielecka przekazuje dyrektor szkoły nr 24 - £ucji Kowalskiej zestaw płyt DVD „Filmoteka szkolna” fot. Maria Basza

„To ogromny zaszczyt dla mnie, że mogę być tu, dzisiaj we Lwowie razem z państwem. Jest to zaszczyt tym większy, że mogę reprezentować polskiego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pana Bogdana Zdrojewskiego. Działalność Szkoły Średniej im. Marii Konopnickiej we Lwowie jest bardzo dobrze znana panu ministrowi” – powiedziała pani Zofia Bielecka.
Następnie przedstawicielka Ministerstwa RP odczytała list, skierowany do dyrektor szkoły nr 24 we Lwowie Łucji Kowalskiej: „Mam zaszczyt przekazać na pani ręce zestaw płyt DVD z polskimi filmami, które składają się na realizowany pod moim patronatem program Filmoteka szkolna, który ma na celu nie tylko pogłębienie wiedzy o sztuce filmowej i kulturze polskiej, lecz także zainspirowanie dzieci i młodzieży do twórczego poznawania świata.”
„Filmoteka szkolna” zawiera 55 polskich filmów: fabularnych, dokumentalnych i animowanych, ułożonych w 26 cykli tematycznych. Opracowali je teoretycy i eksperci z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. „Mam nadzieję, że dar ten przyczyni się do podtrzymania polskiej tradycji wśród młodzieży we Lwowie oraz będzie sprzyjać jej twórczemu rozwojowi. Korzystając z okazji, pragnę podziękować pani dyrektor i całemu gronu pedagogicznemu za wielkie zaangażowanie w upowszechnianie polskiej kultury oraz życzyć dalszych sukcesów i pomyślności” – napisał w swoim piśmie minister Zdrojewski.
Dwie nauczycielki ze szkoły nr 24, z okazji jubileuszu swoich urodzin, otrzymały od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP nagrody specjalne. Są to panie: Bogumiła Kunica – nauczycielka fizyki i Krystyna Fedorowska – nauczycielka angielskiego. Przedstawicielka Ministerstwa RP odczytała odpowiednie pismo: „Mam prawdziwą satysfakcję i przyjemność przyznać Pani – w uznaniu Pani nieocenionych zasług dla kultury polskiej – Nagrodę Specjalną. Proszę przyjąć, w raz z serdecznymi gratulacjami, słowa gorącego podziękowania za Pani długoletnią działalność kulturalno-oświatową, prowadzoną we Lwowie, a także życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym”.
Konsul RP we Lwowie Marcin Zieniewicz, obecny na tej niecodziennej uroczystości, złożył nagrodzonym nauczycielkom swoje gratulacje i życzenia: „Jestem dumny z tego, że nauczycielki szkoły nr 24 zostały wyróżnione na takim wysokim poziomie. Wszystkiego najlepszego, również wesołych, przyjemnych i ciepłych wakacji”.
„Jako matka dzieci, które Panie, uczyłyście chcę Wam bardzo serdecznie podziękować za to wszystko, co robicie i co będziecie jeszcze robić w przyszłości. Jesteście nauczycielami, pedagogami z prawdziwego zdarzenia, z powołania. Kocha Was młodzież, szanują Was koledzy, szanują Was rodzice i osoby, które są związane w mniejszym lub w większym stopniu ze szkołą. Bardzo Wam dziękuję” – powiedziała wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Teresa Dutkiewicz.
Do uczestników uroczystości zwróciła się pani Bogumiła Kunica. Powiedziała m.in.: „Jest mi bardzo przyjemnie, że moja skromna praca w szkole nr 24, w ciągu ponad pięćdziesięciu lat została zauważona i doceniona na tak bardzo wysokim szczeblu. Chcę serdecznie podziękować koleżankom, z którymi współpracuję i dzięki którym nieźle się czuję w szkole. Chcę wyrazić nadzieję, że być może, będę jeszcze mile widziana sporo czasu w Waszym towarzystwie”.
„Chcę powiedzieć, że szkoła ma kolejne święto. Te dwie nagrody, które pani dyrektor (Zofia Bielecka) do nas przywiozła z serca Macierzy, odbieram jako nagrody dla całej szkoły. Kiedy pracowałyśmy, nie liczyłyśmy na owoce, które będą i nie mogliśmy nawet ich przewidzieć” – powiedziała pani Krystyna Fedorowska.
Dyrektor szkoły nr 24 Łucja Kowalska wręczyła pani Zofii Bieleckiej pamiątkowy obraz, przedstawiający pejzaż lwowski. Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do „zwiedzania szkoły” poprzez obejrzenie pokazu multimedialnego, przedstawiającego poszczególne klasy, pracownie oraz uroczystości szkolne.
Zapytałam panią Krystynę Fedorowską, jakie uczucia wypełniają jej serce: „Wielka satysfakcja, radość i duma z absolwentów szkoły”. Pani Bogumiła Kunica powiedziała natomiast: „Wzruszona jestem bezgranicznie! Nie oczekiwałam tak wysokiej nagrody. Nie myślałam, że Ministerstwo w Warszawie zauważy skromną nauczycielkę w 24 szkole we Lwowie”.
Gratulujemy nagrodzonym nauczycielkom! Życzymy im jeszcze wiele sukcesów w pracy zawodowej i w życiu osobistym. Gratulujemy wyróżnienia polskiej szkole im. Marii Konopnickiej we Lwowie, która tak owocnie przyczynia się do krzewienia polskości.
 Maria Basza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski