Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła warta pożyczki

Jolanta Białek
Inwestycje. Niepołomice rozpoczęły przygotowania do oświatowej inwestycji na osiedlu Jazy.

Za opracowanie koncepcji dla nowej miejskiej podstawówki gmina zapłaci 120 tys. zł. U­mowa z wykonawcą dokumentu, który ma być gotowy w ciągu dwóch miesięcy, zostanie podpisana w najbliższych dniach.

Teraz podstawówka. Reszta w drugim etapie

– Planujemy, że w końcu września tego roku rozstrzygniemy przetarg – w trybie zaprojektuj i wybuduj – na wykonanie tej inwestycji. Na przeprowadzenie całego przedsięwzięcia potrzeba dwóch lat. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod nową szkołę powinno nastąpić na przełomie 2015 i 2016 roku – zapowiada burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Nowa podstawówka dla 300 uczniów powstanie na tej samej 1,5–hektarowej działce na osiedlu Jazy, na której planowano w minionych latach wniesienie szkoły w ramach partnerstwa publiczno–prywatnego (ten projekt skończył się niczym, bo okazało się że swoista pożyczka pod szyldem PPP, zostałaby wliczona do długo gminy).

Koszty inwestycji są szacowane na 15–20 mln zł. Gmina zamierza budować nową placówkę oświatową z kredytu oraz z własnych pieniędzy. Bardzo potrzebna Niepołomicom druga szkoła podstawowa ma zostać otwarta 1 września 2017 roku.

Przy podstawówce na osiedlu Jazy powstanie sala gimnastyczna i inna infrastruktura (konieczna jest m.in. przebudowa lokalnych dróg, by umożliwić dobry dojazd do nowego budynku), ale zrezygnowano z projektowanej tam w ramach PPP – budowy przedszkola.

– Budowa szkoły to pierwszy i najpilniejszy etap tej inwestycji. Jest tam dużo wolnego terenu, oświatowy kompleks na os. Jazy będzie w przyszłości rozbudowywany (docelowo szkoła ma przyjąć 500 uczniów – red.), powstanie tam także przedszkole – twierdzi burmistrz Niepołomic.

Niepołomice, gdzie cały czas przybywa mieszkańców mają tylko jedną Szkołę Podstawową. Placówka, do której uczęszcza w tym roku szkolnym blisko 900 uczniów, jest bardzo ciasna. Na sale lekcyjne zaadaptowano tam już wszystkie pomieszczenia, które nadawały się na ten cel, a do szkolnej świetlicy co roku organizowana jest rekrutacja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Sześciolatki zmieszczą się w dawnej bibliotece

Póki nie powstanie nowa szkoła trudną sytuację podstawówki ma poprawić zagospodarowanie na oświatowe potrzeby dotychczasowej siedziby Biblioteki Publicznej (przy ulicy Szkolnej, w tym samym budynku, gdzie znajduje się gimnazjum).

Latem tego roku książnica przeprowadzi się do adaptowanego obecnie na cele administracyjne gminnego budynku (tzw. hotel Kubików) przy ul. Bocheńskiej, a opu­szczone przez nią pomieszczenia – podczas wakacji zaplanowano ich remont i adaptację do nowych potrzeb – zajmą uczniowie szkolnej „zerówki”.

Na nowy rok szkolny zapisanych jest tam na razie stosunkowo mało dzieci – ponad 50 (wcześniej szacowano, że może ich być dwa razy tyle). Oznacza to, że wszystkie sześciolatki – trzy oddziały „zerówki” – powinny zmieścić się w dawnej siedzibie biblioteki.

– Zakładaliśmy, że na potrzeby dzieci przeznaczymy także pomieszczenia w budynku przy u­licy Pięknej (mieści się tam Miejsko–Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który także przenosi się na ul. Bocheńską – red.). Teraz jednak można będzie zagospodarować ten obiekt inaczej, być może zajmie go szkoła muzyczna – mówi Roman Ptak.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski