Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia antyterrorystyczne dla krakowian - w szkołach i tramwajach

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Mieszkańcy dowiedzą się, co robić w czasie operacji antyterrorystycznych
Mieszkańcy dowiedzą się, co robić w czasie operacji antyterrorystycznych fot. Tomasz Holod
Bezpieczeństwo. Instrukcje dotyczą tego, jak zachowywać się w czasie pojmania przez zakładników albo operacji antyterrorystycznych.

W krakowskich szkołach rozpoczęły się szkolenia antyterrorystyczne dla uczniów i nauczycieli. Ich tematem jest m.in. to, jak się zachować po otrzymaniu informacji o podłożeniu bomby albo co może być sygnałem ostrzegającym o niebezpieczeństwie.

- Najpierw został przeszkolony jeden nauczyciel, który przekazał wiedzę całemu gronu pedagogicznemu, a potem każdy nauczycieli ma zajęcia w swojej klasie - mówi Maria Jolanta Kurcz, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4.

Takie lekcje są organizowane we wszystkich typach szkół: podstawowych, gimnazjach i ponadgimnazjalnych. Akcja jest inicjatywą Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Urzędu Miasta. Nauczyciele uważają, że te zajęcia są potrzebne.

- Już wcześniej mieliśmy lekcje na ten temat, ale tylko w klasach pierwszych, w ramach zajęć dotyczących bezpieczeństwa. Teraz mają je wszystkie klasy. Warto przekazywać wiedzę o tym, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na świecie - uważa Marta Łój, dyrektorka III LO.

Lekcje podobają się także uczniom. - Dowiedzieliśmy, na co zwracać uwagę, np. na duże samochody, które są zaparkowane w dziwnych miejscach, albo na porzucone przedmioty, takie jak walizki - mówi Ewa, uczennica jednego z krakowskich gimnazjów.

Z inicjatywą takich szkoleń wyszli w marcu krakowscy radni PiS. - W obecnych czasach atak terrorystyczny to jedno z realnych zagrożeń. Polska jest bezpiecznym krajem, ale przecież często wyjeżdżamy za granicę - mówił radny Łukasz Słoniowski.

Informacje na temat tego, jak zachowywać się w przypadku podejrzenia ataku terrorystycznego, zaczęły się także pojawiać na tablicach komunikacji miejskiej. Oprócz tego zostały umieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta Krakowa. To skrót ze strony Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Znalazły się tam m.in., wskazówki, jak zachować się w w przypadku znalezienia się w grupie zakładników. „Rób, co ci każą. Nie graj bohatera i nie stawiaj oporu. Dyskutowanie z napastnikami lub bunt mogą tylko pogorszyć sytuację. Twoim zadaniem powinno być przetrwanie. Czekaj na akcję wyspecjalizowanej jednostki ratowniczej” - radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Znalazły się tam także takie wskazówki: „Pytaj zawsze o pozwolenie, np. gdy chcesz wstać lub otworzyć torbę, na żądanie terrorystów oddaj im przedmioty osobiste, usuń wszelkie oznaki władzy oraz zajmowania ważnej pozycji”.

Instrukcje dotyczą także tego, jak zachowywać się w czasie operacji antyterrorystycznych. Nie wolno uciekać, trzeba położyć się na podłodze, osłaniając głowę rękami. Najlepiej przeczekać w tej pozycji do końca operacji. Podobną strategię trzeba przyjąć w przypadku strzelaniny. Wtedy najlepiej schować się w jakimś niewidocznym dla atakujących miejscu i przeczekać.

Wiedza na ten temat uratowała już życie wielu osobom. Po ostatnich zamachach terrorystycznych w Brukseli okazało się, że niektóre osoby przeżyły tylko dlatego, że wiedziały, w jaki sposób mają się zachować. Jedna z kobiet skuliła się na podłodze i dzięki temu przeczekała drugi wybuch na lotnisku. Potem opowiadała, że dowiedziała się z internetu o zasadach obowiązujących w takich właśnie sytuacjach.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski