Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne redakcje uczą i są kuźniami talentów

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Edukacja. Dwie nauczycielki z Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego od kilku lat konsekwentnie promują gazetki szkolne i wybierają najlepsze tytuły w powiecie.

Robią to, bo jak tłumaczą praca nad szkolą gazetką uczy nie tylko poprawności językowej, właściwego stylu wypowiedzi, ale też pracy w grupie, zachęca do czytania i rozwijania pasji. W tym roku postanowiły zachęcić młodzież także do sięgnięcia do historii Polski i do regulaminu IV Powiatowego Konkursu Gazetek Szkolnych dodały wymóg stworzenia przez uczniów jednodniówki na wybrany temat z okresu 1815-1915. Forma i język wydawnictwa też miały nawiązywać do tamtej epoki.

Laureatami tegorocznej edycji zostały dwa zespoły. Reprezentujący I LO w Myślenicach (w składzie: Magdalena Wojtan, Adrian Burtan, Piotr Leśniak i Tomasz Kisiel) z opiekunką Agnieszką Panuś wybrał temat strajku uczniów we Wrześni przeciwko germanizacji. Z kolei drudzy laureaci - uczniowie Gimnazjum w Lubniu (Jolanta Swałtek, Weronika Górni, Wioletta Leśniak) z opiekunami Romualdą Łabuz i Markiem Kozakiem motywem przewodnim uczynili powstanie krakowskie.

- Zdecydowaliśmy się na ten temat, gdyż dotyczył wydarzeń z naszego regionu – mówi Jolanta Swałtek, redaktor naczelna szkolnej gazetki. - Szczerze mówiąc praca nad tym numerem była trudna. Po równo rozdzieliłyśmy pracę, ale uważam, że bez pomocy opiekunów gazetki, którzy włożyli w to bardzo dużo pracy, nie dałybyśmy sobie rady i nie zajęlibyśmy pierwszego miejsca.

- W tym roku konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, stąd też wzięły się dwie pierwsze nagrody ex aequo – mówią organizatorki konkursu: Arleta Garbień i Elżbieta Górecka. - To kolejny raz utwierdza nas w słuszności założenia, żeby nie przyznawać nagród według kategorii wiekowych. Obie prace, choć reprezentowały gimnazjum i szkołę ponadgimnazjalną, były ciekawe, rzetelnie przygotowane i dopracowane w każdym szczególe.

Dość powiedzieć, że autorzy jednodniówki o strajku we Wrześni przyjęli pseudonimy, którymi jak przystało na konspiratorów podpisali poszczególne materiały. – Staraliśmy się aby były one zróżnicowane, dlatego mamy m.in. reportaż, wywiad i relację – mówił Adrian Burtan, szef redakcji w I LO im. Tadeusza Kościuszki. Uczeń klasy o profilu humanistycznym chciałby ze swojej pasji jaką jest dziennikarstwo uczynić zawód. – Od trzech lat powoli realizuję swój cel – mówi. Przez ten czas zdążył się już przekonać, że praca ta, postrzegana czasem jako łatwa, bo „biurowa”, w rzeczywistości wymaga dużo wysiłku. – Samo napisanie tekstu to około 30 proc. czasu, najpierw jednak trzeba zebrać materiały, zrobić zdjęcia.

Pociąga go w niej jednak to, że jest twórcza i polega na kontakcie z ludźmi. Na podium konkursu znalazły się jeszcze: Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach (w składzie: Wioletta Krasek, Paweł Stręk, Piotr Leśniak, Bartłomiej Pyda i opiekun Urszula Woźnik-Batko) i Gimnazjum w Tokarni (w składzie: Edyta Pasiowiec, Wioletta Żyła, Joanna Zięba, Monika Bargiel i opiekun: Anna Pasiowiec).

Nagrody w konkursie ufundowali: Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie „Pomoc Zespołowi Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach”. Były to m.in. kamery internetowe, powerbanki, słuchawki bluetooth i głośniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski