Szkolne wiadomości

KaT
Udostępnij:
W Szczyrzycu odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. O kwalifikacje do etapu wojewódzkiego ubiegały się reprezentacje I limanowskiego LO, ZSTiO w Limanowej oraz gospodarzy imprezy, ZS w Szczyrzycu.

Szczyrzyc górą w turnieju motoryzacyjnym

Turniejowymi konkurencjami są sprawdziany z historii polskiej motoryzacji, z umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej, z obsługi codziennej motoroweru, jazda sprawnościowa motorowerem oraz samochodem z tzw. "talerzem Stewarta". W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali test, składający się z 20 pytań, obejmujących znajomość zasad i przepisów ruchu drogowego, obsługi pojazdu i udzielania pierwszej pomocy. Najlepszą znajomością przepisów i historii motoryzacji wykazał się Marek Węgrzyn ze Szczyrzyca, w obsłudze pojazdu także szczyrzyczanin Grzegorz Jaworski, w pomocy przedmedycznej Paweł Spędzia z limanowskiego ZSTiO, a w jeździe motorowerem i samochodem Wojciech Książko z ZS w Szczyrzycu. Drużynowo zwyciężył zespół ze Szczyrzyca z opiekunem Stanisławem Matykiewiczem, przed ZSTiO (opiekun Edward Szumilas) oraz I LO (opiekun Tomasz Kita). Eliminacje w powiecie limanowskim nadzorowali: asp. szt. Jerzy Bukowiec i sierż. sztab. Damian Strug z KPP w Limanowej, pomocą służył Auto Moto Klub Limanowa. Nagrodami w konkursie były okazałe puchary, odtwarzacze DVD i cyfrowe aparaty fotograficzne, które wręczyli zwycięzcom przedstawiciele limanowskiego Starostwa, KP Policji oraz wójt gminy Jodłownik, Paweł Stawarz. (RM)

Najmłodsi redaktorzy w Gazetce Smyka

Śpieszymy donieść, że w piśmie dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy próbują swoich sił najmłodsi redaktorzy. Otrzymaliśmy aż sześć kolejnych numerów "Gazetki Smyka", co jest dowodem na regularne comiesięczne wydawanie całkiem zgrabnego pisma z informacjami, wywiadami i mnóstwem rozrywki.
Jak na swój wiek mali dziennikarze umiejętnie konstruują relacje ze szkolnych wydarzeń. Ciekawym pomysłem jest kolumna "Dzieci mają głos", gdzie uczniowie wypowiadają się nt. planów na ferie zimowe, noworocznych postanowień, czy wyśnionej szkoły. "W mojej wymarzonej szkole chciałabym się uczyć astronomii. W sali geograficznej byłby teleskop, przez który dzieci oglądałyby księżyc i gwiazdy" - pisze trzecioklasistka Izabela Jezuit. W liście do naszej redakcji zespół "Gazetki Smyka" wyjaśnia, że ich pismo dostoso wane do poziomu odbiorców, stąd różnorodna tematyka i krótkie teksty uzupełnione grafiką. Jak tłumaczą najmłodsi redaktorzy: "Tego oczekują nasi czytelnicy. Cieszy nas to co robimy". Brawo! O to chodzi! Doceniamy, że także najmłodsi mają swoje pisemko. Oby w jak największym stopniu było właśnie przez nich tworzone, choć oczywiście rozumiemy, że wsparcie nauczyciela jest w tym wypadku niezbędne. "Gazetka Smyka" jest starannie dopracowana graficznie - tu wyrazy uznania dla opiekunki redakcji Anny Dykas.
Wszystkim szkolnym redakcjom przypominamy, że na Wasze gazetki czekamy do końca maja. W konkursie mogą brać udział wszystkie pisma, zarówno ze szkół podstawowych, gimnazjalnych jak i średnich. Przy ocenie szczególną uwagę zwracamy na samodzielność tworzenia i dostosowanie tekstów do potrzeb odbiorów. Zachęcamy do udziału w konkursie! Najciekawsze gazetki nagrodzimy w czasie czerwcowego spotkania.
(JOMB)

Czwarta lokata w Małopolsce

LIMANOWA. Czwarte miejsce zajęli młodzi limanowianie w III Wojewódzkim Konkursie Wiedzy i Umiejętności Gastronomicznych w Ryglicach.
Celem konkursu było kultywowanie tradycji kuchni polskiej oraz możliwość sprawdzenia przez uczestników swojej wiedzy i umiejętności przed egzaminem zewnętrznym, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. W konkursie, podzielonym na części teoretyczną i praktyczną, uczestniczyli uczniowie 19 szkół gastronomicznych województwa małopolskiego.
Najlepszą okazała się reprezentacja Zespołu Szkół w Ryglicach, przed ZS w Zakliczynie oraz Zespołem Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Czwarte miejsce zajęli reprezentanci powiatu limanowskiego, którymi byli uczniowie Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych limanowskiego Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego: Klaudia Czyrnek i Robert Bień. Uczniów do konkursu przygotował nauczyciel Paweł Dudczyk.
(RM)

Małopolski Rok Przedszkolaka

250 dzieci  z siedmiu przedszkoli i szkół publicznych i niepublicznych z terenu  Miasta i Gminy Krynica-Zdrój uczestniczyło w imprezie artystycznej ph. "Piękno wokół nas".
Zorganizowało ją w Pijalni Głównej, w ramach  obchodów  Małopolskiego Roku  Przedszkolaka, Przedszkole nr 2. Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in.  Maria Ludrowska, wizytator Kuratorium Oświaty oraz lokalne władze samorządowe z Emilem  Bodzionym, burmistrzem Krynicy-Zdroju. Po występach, nagrodzonych gromkimi brawami, wszyscy zostali zaproszeni do galerii, celem obejrzenia  prac plastycznych dzieci.  Burmistrz wręczył najmłodszym słodycze, gratulował i życzył sukcesów. (KaT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie