Szkolnictwo techniczne z patronatem – czy są jeszcze szkoły z gwarancją zatrudnienia?

Materiał informacyjny GAZ-SYSTEM
Młodzi ludzie na etapie szkoły średniej zaczynają myśleć o wyborze ścieżki zawodowej. Wielu z nich posiada już pewne plany na przyszłość. W związku z tym decydują się na wybór szkół branżowych, które od początku kształtują w nich umiejętności poszukiwane na rynku pracy. Jednak czy takie przekonanie nie jest mylne i czy wciąż istnieją szkoły z gwarancją zatrudnienia?

Dlaczego warto wybierać szkoły branżowe?

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych często zadają sobie pytanie: jak wybrać szkołę średnią? Czym się kierować? Obawiają się, że podejmą niewłaściwą decyzję, której potem będą żałować. Dlatego warto pamiętać, że wybór szkoły branżowej może być bardzo korzystny dla absolwentów szkół podstawowych i pozytywnie wpłynąć na ich przyszłość. Szkoły te skupiają się bowiem na konkretnych umiejętnościach praktycznych, które nie tylko są cenione na rynku pracy, lecz także rozwijają pasje i zainteresowania młodych ludzi.

Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć wybór szkoły branżowej, jest koncentracja na umiejętnościach technicznych i możliwość zdobycia doświadczenia w konkretnej dziedzinie, co pozwala na szybsze wejście na rynek pracy tuż po ukończeniu szkoły. Pamiętajmy jednak, że rozwój w konkretnym kierunku nie za każdym razem daje gwarancję sukcesu w postaci zatrudnienia u konkretnego pracodawcy, choć zdecydowanie zwiększa szansę na ten sukces.

Szkoły branżowe przedstawiają bogatą ofertę kierunków, więc młodzi ludzie mogą zdecydować się na branżę, która jest najbliższa ich zainteresowaniom i umiejętnościom.

Ponadto szkoły branżowe często ściśle współpracują z przedsiębiorstwami, co pozwala uczniom jeszcze w trakcie nauki nawiązać przydatne w branży kontakty i zdobyć cenne doświadczenie.

Czego nauczy się młodzież w szkołach technicznych?

Uczniowie szkół technicznych zdobywają cenne umiejętności praktyczne, a także przystępują do egzaminów zawodowych, które dają uprawnienia do wykonywania zawodu. Liczba profesji, których można się uczyć w technikach i szkołach branżowych, jest naprawdę ogromna.

Ósmoklasiści, którzy zastanawiają się nad tym, jak wybrać technikum, powinni zwrócić uwagę na umiejętności techniczne, które zdobędą dzięki takiej szkole. W zależności od wybranego kierunku uzyskane kwalifikacje będą się różnić, bo są to na przykład:

  • technik informatyk: programowanie, administracja siecią, obsługa oprogramowania, naprawa komputerów;
  • technik budowlany: prace budowlane, czytanie i tworzenie planów budowlanych, zarządzanie projektami;
  • technik elektryk: obsługa instalacji elektrycznych, naprawa urządzeń elektrycznych, diagnoza usterek;
  • technik mechanik: naprawa maszyn, obsługa narzędzi mechanicznych, konserwacja urządzeń;
  • technik gazownictwa: instalacja i konserwacja systemów gazowych, diagnostyka usterek, czytanie i tworzenie planów gazowych, znajomość przepisów i norm, obsługa narzędzi i sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego w branży gazowniczej.

Jedną z branż, w których zauważa się deficyt kadrowy przy zachowaniu relatywnie wysokich zarobków jest gazownictwo. Poszukiwani są szczególnie technicy. Wysokość ich wynagrodzenia zależy od posiadanych kwalifikacji, a także od formy zatrudnienia, tj. od tego, czy pracują na etacie, czy zdecydowali się na otwarcie własnej działalności. Specjaliści w tej dziecinie są szczególnie poszukiwani w takich regionach, jak woj. łódzkie, podkarpackie i śląskie.

Czy istnieją szkoły z perspektywą zatrudnienia?

W Polsce pojawia się coraz więcej szkół branżowych z gwarancją zatrudnienia. Zapewnia to ścisła współpraca między edukacją a rynkiem pracy.

Jak funkcjonują szkoły z gwarancją zatrudnienia?
Zajęcia teoretyczne w takich placówkach odbywają się w szkole, natomiast praktyczne wyłącznie w przedsiębiorstwach. W ten sposób uczniowie szkół branżowych od samego początku nauki poznają środowisko pracy, uczą się praktycznego wykonywania zawodu, otrzymują wynagrodzenie, a po zdanym egzaminie zawodowym mają gwarantowane zatrudnienie we współpracujących ze szkołą przedsiębiorstwach.

Szkoły branżowe, które dają absolwentom gwarancję zatrudnienia, współpracują z lokalnymi przedsiębiorcami zapewniającymi praktyki zawodowe dla uczniów, a po skończeniu szkoły oferującymi im pracę. Takie szkoły możemy znaleźć np. w Białymstoku czy Siemianowicach Śląskich.

Innym rodzajem współpracy edukacji i biznesu jest tworzenie klas patronackich, czyli takich, które są objęte opieką firmy. W porozumieniu ze szkołą patron deklaruje wsparcie procesu kształcenia, które może przybierać różne formy: przyjęcie uczniów na praktyki zawodowe, wyposażenie pracowni szkolnych w sprzęt i materiały dydaktyczne, dodatkowe szkolenia, ufundowanie stypendiów dla najzdolniejszych. To niezwykle cenne doświadczenia dla uczniów, którzy nastawieni są na zdobywanie umiejętności praktycznych.

GAZ-SYSTEM – czym firma wyróżnia się na rynku?

GAZ-SYSTEM to strategiczna spółka odpowiedzialna w Polsce za zarządzanie i rozwijanie systemu gazociągów przesyłowych oraz eksploatację terminalu LNG w Świnoujściu. Jest to jedna z najważniejszych firm w branży gazowniczej w kraju, a jej rola jest kluczowa dla bezpieczeństwa dostaw gazu oraz rozwoju infrastruktury gazowej.

GAZ-SYSTEM ściśle współpracuje z placówkami edukacyjnymi i prowadzi dwa projekty wspierające rozwój młodzieży i szkolnictwo. Są to: „GAZ-SYSTEM dla Edukacji” oraz „Szkoła z Energią”. W ramach programu „GAZ-SYSTEM dla Edukacji” firma w tym roku przekazała samorządom środki finansowe o łącznej wartości 551 tys. zł na wyposażenie szkolnych pracowni fizycznych i chemicznych oraz zakup sprzętu sportowego. To szansa na prowadzenie ciekawych zajęć w nowoczesnych salach lekcyjnych w sposób dostosowany do możliwości i potrzeb uczniów. Wiedza praktyczna jest niezwykle istotna, dlatego tak ważne jest umożliwienie młodzieży zdobywanie jej również w szkołach.

Natomiast w ramach projektu „Szkoła z Energią” absolwenci kierunków zawodowych związanych z gazownictwem przygotowywani są do wejścia na rynek pracy. W ramach tego programu GAZ-SYSTEM:

  • pomaga w organizacji wycieczek na obiekty infrastruktury gazowej,
  • umożliwia odbycie praktyk zawodowych uczniom szkół branżowych,
  • wspiera w organizacji zajęć warsztatowych,
  • najlepszym uczniom przyznaje stypendia naukowe.

Te elementy są bardzo istotne dla uczniów, którzy jak najszybciej chcą rozpocząć karierę zawodową. Możliwość odbywania praktyk w sprawdzonym i godnym zaufania przedsiębiorstwie to cenna nauka, a także doświadczenie, które będzie przyciągać potencjalnych pracodawców. Wsparcie finansowe w postaci stypendiów naukowych otworzy uczniom furtkę do nowych możliwości i lepszej edukacji. Wykaz szkół średnich zawodowych objętych patronatem GAZ-SYSTEM oraz informacje o współpracy spółki z uczelniami wyższymi znajduje się w artykule:

Stabilne zatrudnienie, dialog z pracownikami i wynagrodzenie

Co jeszcze jest istotne w wyborze ścieżki kariery? Zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia i możliwości udziału w otwartym dialogu z pracodawcą, a także pewność odpowiednich zarobków.

Stabilne zatrudnienie i otwarty dialog z pracownikami to kluczowe elementy budowania sukcesu przedsiębiorstwa. Dzięki nim pracownicy są bardziej zaangażowani w wykonywanie obowiązków. Czują się pewniej i widzą swoją przyszłość w przedsiębiorstwie, co skutkuje zwiększoną produktywnością. Takie podejście przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i samemu przedsiębiorstwu. Firmy inwestujące w długoterminowe relacje z pracownikami otrzymują plony w postaci zwiększonej efektywności, lepszej atmosfery i przewagi nad konkurencją.

Należy także pamiętać, że wybór ścieżki edukacyjnej ma istotne znaczenie w kontekście potencjalnych zarobków. Szkoły branżowe stanowią atrakcyjną opcję dla osób chcących szybko wejść na rynek pracy, a wybór szkoły branżowej może przełożyć się na pracę w dobrze opłacanym zawodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szkolnictwo techniczne z patronatem – czy są jeszcze szkoły z gwarancją zatrudnienia? - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski