Szkolny jubileusz

mab
Pierwsze wzmianki o szkole w Otfinowie pochodzą już z XIV wieku, kiedy powstała szkoła parafialna zarządzana przez proboszcza. Pierwszym znanym z nazwiska nauczycielem był Filip Tarzek, który uczył pod koniec XVI wieku. W drugiej połowie XIX wieku w parafii otfinowskiej mocno rozwinęła się oświata ludowa. W listopadzie 1882 roku Rada Szkolna Krajowa we Lwowie uznała szkołę pospolitą w Otfinowie za etatową. Dzieci uczyły się w budynku drewnianym, zbudowanym ok. 1900 roku, który na początku I wojny światowej uległ zniszczeniu. Po zakończeniu wojny odbudowano go. A po II wojnie światowej, na początku 1948 roku powstał komitet budowy nowej szkoły. Nowy obiekt szkolny otwarto uroczyście w sierpniu 1956 roku. Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Dąbrowie Tarnowskiej wręczył uroczyście klucze kierowniczce szkoły, Elżbiecie Giemzie. Nauczycielami w roku szkolnym 1956/57 byli: Emilia Augustyn, Emma Wróblewska, Maria Słupek, Tadeusz Kogut, Emilia Kozaczka i Elżbieta Giemza. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia Stanisława Staszica w 1975 roku.

OTFINÓW. Minęło 50 lat

W Zespole Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Publicznego i Przedszkola w Otfinowie trwają ostatnie przygotowania do jubileuszu 50-lecia tej placówki oświatowej. Jubileusz dotyczy działalności szkoły w budynku oddanym do użytku w 1956 roku, ale historia szkolnictwa w Otfinowie ma, oczywiście, znacznie dłuższą tradycję.

W 1999 roku, w związku z reformą oświaty, Szkoła Podstawowa w Otfinowie stała się 6-klasową placówką. Powstało jednocześnie gimnazjum, które przez rok było filią gimnazjum w Żabnie, a następnie stało się samodzielną jednostką. Do gimnazjum w Otfinowie uczęszcza młodzież z Gorzyc, Otfinowa i Siedliszowic. W 2002 roku Szkołę Podstawową połączono z przedszkolem w Kłyżu i rok później utworzono Zespół Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Publicznego i Przedszkola w Otfinowie. Jego dyrektorką została Alina Mosio. - W bieżącym roku szkolnym w naszym zespole funkcjonuje 13 oddziałów, w tym 5 oddziałów w szkole podstawowej, 6 w gimnazjum i 1 oddział przedszkolny. W szkole podstawowej uczy się 130 uczniów, w gimnazjum 157, a w przedszkolu mamy 26 dzieci. Oddział przedszkolny i klasy I-III szkoły podstawowej odbywają zajęcia w budynku zlikwidowanej szkoły w Kłyżu. W zespole zatrudnionych jest ogółem 31 nauczycieli, w tym 22 w pełnym wymiarze godzin oraz 9 pracowników administracyjno-obsługowych - informuje dyr. Mosio.
Rocznicowe uroczystości (pod honorowym patronatem burmistrza Żabna, przewodniczącego Rady Gminy i "Dziennika Polskiego") rozpocznie okolicznościowa msza w kościele parafialnym, 30 września o godzinie 10. Po nabożeństwie uczestnicy jubileuszowego święta przejdą do szkoły, a tam w programie przewidziano m.in. wystąpienia zaproszonych gości, montaż słowno muzyczny, zwiedzanie okolicznościowej wystawy, spotkania absolwentów. W części artystyczno-rozrywkowej zaprezentują się: kapela "Niecieczanie", zespół folklorystyczny "Otfinowianie", zespoły tańca towarzyskiego i nowoczesnego. Organizatorzy zakładają, że plenerowe imprezy jubileuszowe potrwają do godziny 17. Ale przedłużą się zapewne koleżeńskie spotkania i sentymentalne wspomnienia. (mab)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie