Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły do rozbudowy. To pokłosie reformy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
4 - Tyle będzie w Wieliczce szkół podstawowych po reformie oświaty. SP nr 1 „wróci” do budynku przy ul. Piłsudskiego
4 - Tyle będzie w Wieliczce szkół podstawowych po reformie oświaty. SP nr 1 „wróci” do budynku przy ul. Piłsudskiego archiwum polskapress
Od września będą w mieście cztery podstawówki, a gimnazjum w Dobranowicach stanie się filią SP w Grajowie. W części szkół zapowiada się ciasnota i nauka na dwie zmiany.

Wielicka Rada Miejska zatwierdziła w piątek projekt nowej siatki szkół, która ma obowiązywać po likwidacji gimnazjów. Z dokumentu, który będzie opiniowało teraz Małopolskie Kuratorium Oświaty wynika, że wszystkie obecne budynki oświatowe (także najmniejsza szkoła w gminie, filia wielickiej SP nr 2 w Sułkowie) będą po reformie nadal pełnić funkcje edukacyjne.

Gmina Wieliczka ma sześć gimnazjów, ale tylko dwa z nich - w Wieliczce i Dobranowicach - funkcjonują w samodzielnych budynkach. Zdecydowano, że miejskie gimnazjum zmieni się w SP nr 1, natomiast dobranowickie - w filię podstawówki w Grajowie, ale z opcją powołania tam w 2019 roku (po wygaszeniu gimnazjum) szkoły podstawowej, jeśli będzie wystarczająca liczba uczniów.

Utworzenie w Wieliczce SP nr 1 to powrót do stanu rzeczy sprzed 1999 roku, kiedy powołano w Polsce gimnazja. Do nowej wielickiej podstawówki „przypisano” uczniów z części miasta oraz z Czarnochowic.

„Jedynka” ma stanowić swoisty wentyl dla dwóch pozostałych podstawówek w centrum Wieliczki („dwójki” i „trójki”), które już dziś są przepełnione. - Ale nie ma pomysłów, by niejako siłą, na podstawie decyzji administracyjnych, przenosić klasy do SP nr 1. Zapisanie dziecka do nowej szkoły będzie zależało tylko od woli rodziców - zastrzega burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Wystarczająco dużo miejsca dla uczniów ośmiu klas nie ma także w SP nr 4 na os. Krzyszkowice oraz w podstawówkach w Mietniowie i Śledziejowicach. Także w tych placówkach reforma oświaty wymusi wprowadzenie nauki na dwie zmiany, a w najbliższych latach - rozbudowę szkół. - Z danych dotyczących liczby uczniów „wychodzi”, że priorytetem jest rozbudowa SP w Mietniowie, tym zajmiemy się w pierwszej kolejności. Następne w kolejce są „czwórka” i szkoła w Śledziejowicach - wylicza burmistrz Wieliczki.

Nauczyciele będą mieli mniej godzin, ale nikt nie powinien stracić pracy. Takie są przewidywania dotyczące reformy oświaty w rejonie wielickim. Jak mówi Tomasz Machnik, kierujący Wydziałem Edukacji UMIG Wieliczka, znalezienie godzin dla nauczycieli gimnazjów nie spadnie na dyrektorów szkół. Takie problemy mają być rozwiązywane na szczeblu gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski