Szkoły jak dobre firmy: liczy się pomysłowość

Szkoły jak dobre firmy: liczy się pomysłowość

Anna Oskierko

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych z Nowego Sącza w ubiegłym roku korzystali z doradztwa zawodowego, kursów i zajęć dodatkowych za łączną
1/2
przejdź do galerii

Uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych z Nowego Sącza w ubiegłym roku korzystali z doradztwa zawodowego, kursów i zajęć dodatkowych za łączną kwotę ponad 275 tysięcy złotych ©FOT. ANNA OSKIERKO

Region. Szkoły zawodowe i technika dostają setki tysięcy na kształcenie. Unijne projekty skierowane do uczniów liceów to rzadkość.
Choć w budżecie państwa pieniędzy dla szkół brakuje, co bardziej przedsiębiorczy dyrektorzy zgłaszają swoje placówki do udziału w projektach europejskich i czerpią z ich funduszy garściami.

– Bierzemy udział w projekcie Modernizacja Kształcenia Zawodowego. Otrzymaliśmy ponad 233 tys. zł na kursy dla naszych uczniów – mówi Andrzej Góra, dyrektor sądeckiej „samochodówki”.

– Mamy kursy z zakresu teleinformatyki z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych i urządzeń ułatwiających zapamiętywanie i przekaz informacji – dodaje dyrektor.

Są też zajęcia z zakresu psychologii biznesu, na których uczniowie szkolą się z przedsiębiorczości. Kłopotów nie będą mieli w pierwszym kontakcie z pracodawcą, dzięki zajęciom z autoprezentacji. Lekcje rejestrowane są kamerami, na które szkoła też pozyskała pieniądze.

W Nowym Sączu koordynowaniem unijnych programów zajmuje się Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości. Dyrektor Grzegorz Sus informuje, że na kursy i praktyki dla młodzieży z dziewięciu szkół przeznaczono w 2013 r. łącznie ponad 1,7 mln zł. – Inicjatywa musi wyjść od szkoły – podkreśla Grzegorz Sus. – To dyrektorzy wiedzą najlepiej, jakimi zajęciami są zainteresowani ich uczniowie.

W Nowym Sączu najwięcej środków unijnych poza „samo­chodówką” pozyskał Zespół Szkół nr 1 i „elektryk”. Nauczyciele tego ostatniego założyli stowarzyszenie, które pozwala szkole na pozyskanie dodatkowych funduszy. Dzięki temu szkoła zdobyła m.in. 90 tys. zł na projekt „Mobilny Elektryk”, w ramach którego nauczyciele zdobywają doświadczenie za granicą.

Podobne stowarzyszenie działa także przy ZS nr 4. – Stowarzyszenie otrzymało 50 tys. zł na dodatkowe zajęcia z matematyki. Dzięki temu wzrosła zdawalność egzaminów – cieszy się Zenon Ćwik, dyrektor ZS nr 4.

Rekordzistą jest ZSP w Nawojowej. – Szkoła pozyskała ponad 458 tys. zł na kursy zawodowe – mówi dyrektor Krzysztof Ślipek. – Realizowaliśmy m.in. projekt „Europejska praktyka zawodowa” za 400 tys. zł, w ramach którego nasi uczniowie wyjechali do Włoch.

Stara się też Limanowa. Tam projekt, w którym udział bierze pięć szkół za łączną sumę 1 mln 204 tys. zł, koordynuje Centrum Kształcenia Ustawicznego. ZS nr 1 bierze udział w programie Comenius. Uczniowie za jego sprawą byli we Francji, Irlandii, we Włoszech, a nawet na Wyspach Kanaryjskich.

W Gorlicach najwięcej na kształcenie zawodowe otrzymał ZST. Uczniowie wzięli udział w kursach branżowych, a także zostali przyjęci na płatne miesięczne staże.
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo