Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć?

Kateryna Kuskova
Dla jednych taniec jest pracą oraz największą pasją życiową, inni traktują go jako hobby i przyjemny sposób spędzania czasu wolnego. Taniec nie ma granic – umiejętności taneczne są w każdym, wystarczy tylko je odkryć i z nich korzystać. Hip-hop, jazz, breakdance, disco, modern, contemporary, pole dance, a nawet balet… Szkół tańca w Krakowie jest tyle, że każdy niewątpliwie znajdzie coś dla siebie.

Zaczniemy od tańca towarzyskiego, który obecnie jest jednym z najpopularniejszych i efektownych stylów. Jego początki sięgają pierwszej połowy wieku dwudziestego - ery tańców dworskich. Taniec towarzyski wykonywany jest w parze i dzieli się na tańce latynoamerykańskie oraz standardowe.

Każdy taniec jest inny – ma inny charakter, tempo, rytm. Ale łączy je współpraca między partnerami. Szkół tańca towarzyskiego prawdopodobnie najwięcej jest w Krakowie. W mieście królów oferuje się kursy zarówno dla tych, którzy chcą tańczyć profesjonalnie i uczestniczyć w turniejach tanecznych, jak i dla zwykłych miłośników.

Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć?
Fot. Andrzej Zgiet

Pojedyncze wejście na zajęcie grupowe kosztuje średnio 30 złotych, ale kupując pakiet zawierający kilka lekcji wejście będzie kosztować mniej. Ogólnie rzecz biorąc, taniec towarzyski jest bardzo drogim sportem, dużo wydaje się na stroje, dodatkowe lekcje oraz uczestniczenie w turniejach. Więc jeżeli chcesz zajmować się tańcem towarzyskim profesjonalnie, musisz wydać dość okrągłą sumę.

Dodatkowo niektóre szkoły oferują program zajęć dla narzeczonych. Wtedy lekcja indywidualna będzie kosztowała znacznie więcej, czyli około 120 złotych za godzinę. W trakcie kursu nowożeńcy uczą się „pierwszego tańca ślubnego” oraz innych podstaw tańca w parze.

Istnieją także szkoły specjalizujące się w jednym tańcu oraz stylu. Wśród Polaków ogromną popularnością cieszy się tango argentyńskie – taniec bardzo seksualny, pełen pasji i budzący szereg emocji. W Krakowskich szkołach tanga można się zapisać na kurs dla początkujących (zaczynając od kroków podstawowych), jak i dla zaawansowanych. Dla tych, którzy nie mogą się oprzeć słysząc muzykę latynoską, istnieją również szkoły salsy oraz bachaty.

Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć?
Fot. Michał Okla

Szkoła tańca to nie jedyne miejsce, gdzie można się nauczyć tańczyć. Chyba wszyscy wiedzą, że Kraków to miasto festiwali. Corocznie odbywa się tutaj wiele imprez i wydarzeń kulturowych, zwłaszcza tanecznych.

Zacznijmy od Nocy Tańca, która już na stałe wpisała się do kalendarza Krakowskich Nocy. Oprócz prezentacji różnorodnych stylów i form tańca, mieszkańcy Krakowa i turyści mają świetną okazję uczestniczenia w warsztatach tanecznych.

Fair Play Dance Camp – największy w Europie edukacyjny festiwal taneczny, który odbywa się w Krakowie. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego uczestnicy z całego świata poznają choreografie oraz techniki różnych stylów tańca. Warsztaty prowadzone są przez czołowych światowych artystów i najlepszych nauczycieli. Fair Play Dance Camp – to nie tylko dziesięć dni szkoleń. To dziesięć dni pełnych emocji i ogromnej dawki rozrywki.

Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć?
Fot. Aneta Zurek

Kolejnym wydarzeniem, w którym można zanurzyć się w sztuce tanecznej jest Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki, który obejmuje spektakle, projekty filmowe, lekcje, ale przede wszystkim warsztaty taneczne. Miłą niespodzianką jest to, że w ramach festiwalu organizowane są również warsztaty dla dzieci – Małe KRoki, więc cała rodzina może się połączyć z tańcem.

Od roku 2012 odbywa się wiosenny Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, który ma na celu prezentację różnych form tańca współczesnego. Integralną częścią festiwalu tradycyjnie są warsztaty tańca o nazwie „Ciałowanie”, które obejmują technikę tańca współczesnego oraz improwizację.

W lipcu odbył się jubileuszowy 20. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Głównemu programowi towarzyszyły pięciodniowe warsztaty taneczne „Kraków tańczy”, na które co roku przyjeżdża ponad 150 uczestników z całego świata. Podczas zajęć można się nauczyć podstaw z zakresu barokowych tańców angielskich i francuskich, tańca hiszpańskiego, indyjskiego tańca Kathak i wielu innych. Po pięciodniowym kursie uczestnicy warsztatów prezentują otrzymane podczas zajęć umiejętności na scenie na Rynku Głównym.

Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć?
Fot. Piotr Krzyzanowski

Jednym z najbardziej energicznych festiwali jest BailaMe Cracow Bachata Festival. Głównym celem wydarzenia jest integracja środowiska tanecznego z całej Polski, aby uczyć się od siebie, inspirować nawzajem, poznawać i razem tańczyć. Warsztaty bachaty prowadzą najlepsi polscy artyści i tancerze, którzy swoim talentem i umiejętnościami inspirują uczestników festiwalu.

Oprócz wymienionych wyżej festiwali i warsztatów tanecznych są jeszcze takie, o których prawie nikt dotąd nie słyszał, m.in. Ogólnopolskie Warsztaty Discofox.

Większość zapyta - warsztaty czego? Otóż discofox jest tańcem imprezowym oraz użytkowym - jego kroki i przejścia to kombinacja wielu stylów. W zasadzie może być tańczony do każdej muzyki i na każdej imprezie.

Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć?
Fot. Mariusz Kapala

A czy tańczyliście kiedyś bluesa?

Tak, blues to nie tylko muzyka. Jest to również taniec, który wymaga zaufania, by uzyskać emocjonalny kontakt między partnerami. Nauczyć się tańczyć bluesa można w szkole tanecznej, jak i na warsztatach, które często prowadzone są w krakowskich klubach.

Goście oraz mieszkańcy Krakowa jeszcze będą mieć możliwość uczestniczenia w festiwalach i warsztatach tanecznych. 5 października w klubie sportowym My Fitness Place przy ul. Osiedle Na Lotnisku odbędą się sześciogodzinne warsztaty promujące Reggaeton vs Dancehall. W tym roku w Krakowie organizatorzy zapowiadają dwie edycje praktyk tanecznych (druga edycja zaplanowana na 23 listopada), podczas których najlepsi instruktorzy świata nauczą tańczyć nie tylko Reggaeton i Dancehall, ale także Twerk i Zumbę.

Tancerze tańca towarzyskiego będą mogli wziąć udział w wielu turniejach. 9 – 10 listopada odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańca EUFORIA 2019. Trochę później, mianowicie 16 – 17 listopada, Studencki Klub Taneczny AGH będzie organizować Puchar Rektora AGH dla dzieci oraz młodzieży. Miłośnicy tańca towarzyskiego czekają z niecierpliwością na Mistrzostwa Świata WDC Formacji Latynoamerykańskich i Standardowych, które odbędą się 12 oraz 13 grudnia. Uczestnicy turnieju będą mieć możliwość zmierzania się z zagraniczną konkurencją oraz powalczyć o medale Polskiego Towarzystwa Tanecznego.

Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć?
Fot. Piotr Krzyzanowski

Puchar Wieczystego jest ostatnim turniejem zamykającym tegoroczny sezon taneczny. Jest to największa i najstarsza impreza związana ze sportowym tańcem towarzyskim w Polsce, która odbywa się co roku, by upamiętnić mistrza i znawcę tańca towarzyskiego - profesora Mariana Wieczystego.

4 października Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przygotowało dla mieszkańców oraz gości Krakowa warsztaty taneczne Modern Jazz, które połączą taniec współczesny z tańcem jazzowym. Zajęcia adresowane są do młodzieży i osób dorosłych, które chcą poznać podstawowe kroki jazzu oraz poćwiczyć elementy tańca klasycznego.

Mimo tego, 5 października, SCKM będzie organizowało projekt „Odruch miasta”. Program zakłada warsztaty ruchowe, związane z przestrzenią Krakowa i pamięcią ciała oraz pokaz spektaklu teatru tańca „an_na” - duet Magdaleny Skowron i Pameli Bosak, nawiązujący do tematów naśladownictwa, odruchów i wspólnotowości gestu.

Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć?
Fot. Piotr Krzyzanowski

Jak widzimy, nauczyć się tańczyć w Krakowie można wszędzie: w szkołach tanecznych, na warsztatach, festiwalach, klubach... Przecież taniec to nie tylko rozrywka i poczucie relaksu, ale także lekarstwo – poprawia samopoczucie, wzmacnia odporność i zapobiega wielu chorobom. Taniec jest świetną możliwością, aby uwolnić endorfiny i poczuć się lepiej w swoim ciele każdego dnia, a nie tylko podczas Międzynarodowego Dnia Tańca.

Poniżej przedstawiamy listę szkół tańca w Krakowie:

 1. Krakowska Szkoła Tańca - ul. Świętej Gertrudy 19/10
 2. Nova Szkoła Tańca - ul. Grabowskiego 11
 3. Egurrola Dance Studio - ul. Podgórska 34
 4. Szkoła tańca Impresja Dance – ul. Rękawka 3
 5. Szkoła Tańca „Prima Dance” – ul. Zakopiańska 73
 6. Szkoła Tańca Dancefloor – ul. Racławicka 60
 7. TangoNuevo - szkoła tanga argentyńskiego – ul. Westerplatte 13
 8. Bravo Tango – ul. Mikołajska 26/3
 9. SALSA SABROSA – ul. Dolnych Młynów 10
 10. Krambo Dance Szkoła Tańca – ul. ul. Bożego Ciała 9/5
 11. School Salsa LOFToDANCE – ul. Kamienna 2/4
 12. VivaSalsa – ul. Krowoderska 8
 13. Konserwatorium Tańca – ul. Świętego Filipa 25
 14. Funky Free - Dance Studio – ul. Ludowa 6
 15. JDC Dance Studio – ul. Grzegórzecka 69
 16. SEMPRE Taniec & Fitness – ul. Joselewicza 26
 17. Studio Tańca Styl – ul. Rusznikarska 12/25
 18. UnderWonder pole dance studio – ul. Koletek 4
 19. DANCE CENTER M.I. – ul. Grzegórzecka 47
 20. Meant To Move Dance Studio – ul. Bronowicka 19/LU6

Czytaj także

WIDEO: Krótki wywiad

Wideo

Materiał oryginalny: Szkoły tańca w Krakowie. Tango, samba, rumba, walc… Gdzie w Krakowie można nauczyć się tańczyć? - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Polecam szkołę Kontakt Przestrzeń Ruchu, Tańca, Muzyki i Sztuki w Krakowie na ul. Szpitalnej 40 z obłędnym widokiem na Teatr Słowackiego! :) Przyjazne miejsce, profesjonalna kadra, miła, domowa atmosfera! :) Zajęcia taneczne, ruchowe, wokalne, aktorskie dla dorosłych i dzieci. :)

www.kontaktprzestrzen.pl :)

G
Gość

Dodał bym jeszcze 2 duże i dobre szkoły

Tango Virri - Rajska 20/12

Porfiesta Club - Warszawska 18

no i szereg innych

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3