Szkoły wykorzystanych szans. To w tych liceach w Krakowie uczą najlepiej

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
V LO - lider w Krakowie i Małopolsce
V LO - lider w Krakowie i Małopolsce Fot. Michał Gąciarz
Znamy najnowsze wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów w krakowskich liceach. Dla części szkół powinny stanowić sygnał alarmowy.

Najlepszą krakowską szkołą jest V Liceum Ogólnokształcące. Więcej: uczniowie „piątki” robią największe postępy w nauce spośród wszystkich licealistów w Małopolsce. W samym Krakowie za tą szkołą plasuje się VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące, a dalej - I LO im. B. Nowodworskiego oraz VII Prywatne LO im. M. Reja.

Skąd całe zestawienie, które publikujemy? Eksperci podlegli Ministerstwu Edukacji Narodowej właśnie wyliczyli tzw. edukacyjną wartość dodaną (EWD) dla liceów za lata 2016-2018. Uwzględnione zostały postępy uczniów z przedmiotów matematyczno--przyrodniczych i humanistycznych.

EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów, by stwierdzić, w której szkole młodzież najwięcej się nauczyła. W przypadku liceów to egzaminy gimnazjalne i matura. EWD pozwala oszacować wkład szkoły w wynik uczniów. Pokazuje, czy placówka rozwija wiedzę i umiejętności ucznia.

Ranking liceów - Recepta na sukces

O receptę na wyniki godne oklasków zapytaliśmy Stanisława Pietrasa, dyrektora V LO. - Trzeba lubić uczniów i wzajemnie czerpać korzyści ze swoich doświadczeń - odpowiada dyrektor „piątki”. - Nauczyciel nie tylko wymaga od ucznia, ale przede wszystkim od siebie, aby być osobą, która pokazuje pewne standardy, zaangażowanie, energię, żeby jak najlepiej otworzyć uczniom ich własną ścieżkę rozwoju. Mamy stworzyć takie warunki, aby się w tym realizowali. To genialnie u nas funkcjonuje, mogę śmiało powiedzieć, że mam szczęście do ludzi.

Stanisław Pietras dodaje, że uczniowie mają dużo zajęć fakultatywnych, prowadzonych nieodpłatnie przez nauczycieli. Efekty widać na maturach, zresztą nie tylko. W poprzednim roku szkolnym 130 uczniów V LO było laureatami i finalistami olimpiad ogólnopolskich. - To więcej niż w kilku innych województwach razem wziętych - wskazuje dyr. Pietras.

Od lat trzyma poziom VIII Prywatne Akademickie LO. Dyrektor Jerzy Waligóra wymienia, że szkoła stawia na indywidualizację nauczania oraz mniejsze klasy, liczące do 20 osób. - Staramy się również reagować na potrzeby uczniów, być bardziej elastyczni - podkreśla dyrektor. - Jeśli jest takie zapotrzebowanie, organizujemy zajęcia indywidualne, mamy więcej godzin języków obcych w porównaniu do innych szkół.

Z kolei od Katarzyna Motyl, wicedyrektorki Publicznego Salezjańskiego LO (znalazło się w pierwszej dziesiątce naszego zestawienia) słyszymy, że dobre wyniki zapewnia solidna praca z uczniami przez wszystkie lata liceum. Co roku szkoła analizuje wyniki matur, sama liczy EWD i wyciąga wnioski.

Alarm dla szkół, ale i magistratu

- Niska EWD wynika z tego, że w 2013 r. miasto postanowiło zamknąć i przenieść naszą szkołę. Klasę pierwszą utworzyliśmy dopiero w 2015 r., nie patrząc na wyniki uczniów. Staraliśmy się pomóc. Do matury przystąpiło 19 osób, niestety 6 nie zdało - tak natomiast mówi Marek Gaweł, dyrektor XVIII LO, niemal z samego dołu naszego zestawienia. Uważa, że następne klasy wykażą się wyższym poziomem. - Odbiliśmy się od dna i wyciągnęliśmy z tego wnioski - twierdzi.

Z roku na rok gorsze wskaźniki ma zamykające tabelę XXV LO (szczyci się tym, że kształci potencjalnych kandydatów do szkół oficerskich i jednostek służb mundurowych), na dole tabeli tkwią też licea, w których już kilka lat temu wdrażano programy naprawcze, np. XXIII LO.

Magistrat, pytany o działania podejmowane w związku z wyliczoną EWD, informuje, że w tym roku dyrektorzy krakowskich samorządowych liceów i techników przyznają dodatki motywacyjne dla nauczycieli w oparciu o pulę środków zależną od wyników matur.

- Ujemna EWD mówi, że w szkole nie jest wykorzystywany potencjał uczniów. To sygnał alarmowy. Nie można rozłożyć rąk: nic nie zrobimy, takich mamy uczniów - mówi dr Jerzy Lackowski, dyrektor Studium Pedagogicznego UJ, były wojewódzki kurator oświaty w Krakowie. Podkreśla, że pole do popisu mają teraz dyrektorzy, ale też Urząd Miasta. Zdaniem Lackowskiego, magistrat powinien premiować finansowo szkoły, które mają progres, nagradzać ich nauczycieli, a od szkół z bardzo słabymi wynikami wymagać twardych programów naprawczych i z nich rozliczać.

Marta Tatulińska z Forum Rad Rodziców jest przeciwna rankingom według EWD. Zwraca uwagę, że jest to świetne narzędzie do analizy efektywności nauczania, ale niewłaściwie wykorzystane może krzywdząco przekłamywać wyniki. Oraz, że EWD „zero” to nie zerowy przyrost wiedzy, tylko średnia wyliczona dla całej Polski. - Szkoły o niepokojąco niskich wynikach EWD wymagają diagnozy przyczyn tego stanu i wsparcia. Warto np. sprawdzić, jakie relacje tam panują, bo uczeniu się sprzyja dobra atmosfera i adekwatne przygotowanie pedagogiczne kadry - dodaje.

Ranking liceów z wyliczoną EWD w Krakowie. Jak licea wykorzystują potencjał uczniów

Nazwa szkołyprzedmioty humanistyczneprzedmioty mat.-przyr.razem
V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie8,95,414,3
VIII Prywatne Akademickie LO73,510,5
I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego5,81,87,6
VII Prywatne LO im. M. Reja w Krakowie4,72,97,6
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II St. w ZPSMuz im. M. Karłowicza5,61,36,9
VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego3,636,6
VI LO im. Adama Mickiewicza5,50,45,9
Publiczne Salezjańskie LO3,21,85
II LO im. Króla Jana III Sobieskiego1,33,54,8
III Społeczne LO im. Słowackiego STO4,20,14,3
XIII LO im. Bohaterów Westerplatte3,8-0,23,6
LO Zakonu Pijarów im. ks. St. Konarskiego0,82,63,4
III LO im. Jana Kochanowskiego0,52,63,1
Publiczne LO Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP (wyniki tylko dla 2 lat)3,6-0,53,1
VII LO im. Zofii Nałkowskiej0,72,43,1
X LO im. Komisji Edukacji Narodowej2,30,73
IV LO im. Tadeusza Kościuszki2,102,1
Katolickie LO im. Świętej Rodziny z Nazaretu2,1-0,91,2
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia im. F. Chopina4,4-3,50,9
XI LO0,30,50,8
IV Prywatne LO im. Królów Polskich-10-1
XVII LO im. Młodej Polski0,1-1,5-1,4
XII LO0,4-2-1,6
XXX LO0,5-2,2-1,7
XX LO-0,1-1,6-1,7
LO Mistrzostwa Sportowego-0,9-1-1,9
Społeczne LO Mistrzostwa Sportowego0-2,1-2,1
XV LO0-2,1-2,1
III Prywatne LO -1-1,4-2,4
IX LO im. Zygmunta Wróblewskiego-1,3-1,9-3,2
Państwowa Ogóln. Szkoła Sztuk Pięknych-0,5-3,9-4,4
XXVI LO-1,1-4-5,1
XVI LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego0,6-6,3-5,7
XXVIII LO im. Wojciecha Bednarskiego-5-0,9-5,9
V Prywatne LO-2,3-3,9-6,2
XXI LO im. St. I. Witkiewicza - Witkacego-0,6-6,1-6,7
XXVII LO im. dra Henryka Jordana-2-5-7
I Społeczne LO Im. X. Krasickiego-2,8-4,7-7,5
XXIII LO im. płk. pilota St. Skarżyńskiego-2,8-5,9-8,7
XXIV LO im. Jana Pawła II-5,1-3,7-8,8
XIV LO im. Mikołaja Kopernika-6,8-4,8-11,6
XVIII LO-6-5,7-11,7
Niepubliczne LO Szkoły Sport. Piłki Nożnej -7,6-5,9-13,5
XXV LO im. Stefana Żeromskiego-6,8-9,8-16,6

Współpraca Natalia Urzędowska

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
ELA

wydaje mi się, że dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór szkół policealnych np. dobrych i z renomą jak studium pracowników medycznych i społecznych. oni się sprawdzają w tym wszystkim znakomicie.

M
Małgorzata
Moja córka, jako laureatka Olimpiady z fizyki, wybrała to Liceum.
Z perspektywy kilku lat oceniam ten wybór za najlepszy. Polecam "piątkę" wszystkim zdolnym i ambitnym uczniom.
a
absolVent
V LO zawdzięcza swoje sukcesy w rankingach efektowi spirali. Trafiają tutaj najzdolniejsi z małopolski i co bliższych województw, którzy zostają laureatami przygotowując się w bibliotece na Rajskiej lub swoich domach (nie pojawiając się w szkole czasem miesiącami) i nabijają punkty V liceum. Następne pokolenie najzdolniejszych oczywiście ciągnie to lidera rankingów (nie ma się czemu dziwić).
Moje dzieci posłałbym do PALO (nr 2 powyższego rankingu), które swój sukces zawdzięcza zapewne kadrze i dobrym warunkom do nauki.
Zwracam jedynie honor pojedynczym wybitnym nauczycielom piątki, którzy stanowią może 15% ciała pedagogicznego.
a
absolVent
V LO zawdzięcza swoje sukcesy w rankingach efektowi spirali. Trafiają tutaj najzdolniejsi z małopolski i co bliższych województw, którzy zostają laureatami przygotowując się w bibliotece na Rajskiej lub swoich domach (nie pojawiając się w szkole czasem miesiącami) i nabijają punkty V liceum. Następne pokolenie najzdolniejszych oczywiście ciągnie to lidera rankingów (nie ma się czemu dziwić).
Moje dzieci posłałbym do PALO (nr 2 powyższego rankingu), które swój sukces zawdzięcza zapewne kadrze i dobrym warunkom do nauki.
Zwracam jedynie honor pojedynczym wybitnym nauczycielom piątki, którzy stanowią może 15% ciała pedagogicznego.
E
Ewa
Czemu to tutaj nie ma?
r
rocznik 2014
Dwójeczko kochana, co z Tobą? Co się stało?
ś
święty bolek !
W I LO, od kiedy tzw. dyrektorem jest niejaki kaczor, jest tam jedynie przyrost smrodu i donosicielstwa. Zresztą to od dawna jest tam odstawiana fikcja: fikcyjne olimpiady (z tzw łaciny), fikcyjne nauczanie -oparte w 99% na korkach. W efekcie tzw. laureaci i zdecydowana większość tych uczniów to analfabeci z większości istotnych dziedzin, nauczanych, skoro ma to być szkoła ogólnokształcąca.
k
krakus
Niestety ale większość szkół (jak nie wszystkie) kładzie nacisk na wszystko i każdego ucznia ocenia według tego samego kryterium. Każdy ma inne predyspozycje i w taki właśnie sposób uczniowie powinni się uczyć - nie czując presji ze strony nauczycieli przedmiotów, które nie należą "do ulubionych". Karygodne jest też niepuszczanie uczniów do wyższych klas, to jest niepotrzebne, bo osoba nawet z fatalnymi ocenami później w dorosłym w życiu nie raz radzi sobie lepiej niż piątkowi rówieśnicy. Docelowo powinien zostać zlikwidowany też system ocen. który nie jest żadnym kryterium, tworzy też często niezdrową konkurencję, niewolników, a wśród dzieci słabszych psychicznie kompleksy i strach. Jeżeli oceny miałyby dalej obowiązywać to tylko do wglądu dla rodziców i dzieci w wyższych klasach.
K
Krakauer
Jestem dumny, ze V-tka, ktorej mam przyjemnosc byc absolwentem, to teraz Nr. 1 w Krakowie. W 68r. wygladalo to troche inaczej, ale za to chodzily tam duze indywidualnosci. Zawsze mile wspominam "moje'" liceum.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie