Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zamknięte podczas egzaminu

Agnieszka Maj
Trzy dni egzaminów gimnazjalnych to dla wielu młodszych uczniów czas wolny od nauki
Trzy dni egzaminów gimnazjalnych to dla wielu młodszych uczniów czas wolny od nauki FOT. PAWEŁ MIECZNIK
Edukacja. Szkoły wykorzystują egzaminy po gimnazjum do odwoływania lekcji w podstawówkach. Rodzicom to się nie podoba.

Za kilka dni rozpoczynają się trzydniowe egzaminy po gimnazjum. Potrwają od 21 do 23 kwietnia. Większość szkół będzie wtedy w Krakowie zamknięta, choć wcale nie ma obowiązku odwoływania lekcji dla wszystkich uczniów.

– Zgodnie z przepisami, egzamin musi zostać przeprowadzony w taki sposób, aby nie był zakłócany przez zajęcia, które odbywają się wtedy w szkole – mówi Artur Pasek, wicedyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego krakowskiego kuratorium oświaty.

Teoretycznie szkoły mogłyby więc tymczasowo oddzielić część budynku, gdzie odbywają się egzaminy, od reszty. Większość z nich rezygnuje jednak całkowicie z prowadzenia lekcji w tym czasie, choć egzamin trwa tylko 120 minut.

W dodatku zajęcia nie będą się także odbywać nie tylko w gimnazjach, ale także w szkołach podstawowych i liceach, które tworzą jeden zespół z gimnazjami.

– Dla dzieci ze szkoły podstawowej zapewniamy w tym czasie zajęcia opiekuńcze w świetlicy. Uczniowie z gimnazjum, którzy nie zdają egzaminu, już takich zajęć nie potrzebują, więc zazwyczaj zostają w te dni w domu – mówi Renata Polaczek, wicedyrektor Zespół Szkół Sportowych nr 2 w Krakowie, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum.

Tłumaczy, że w dniu egzaminów po gimnazjum nie ma lekcji także w szkole podstawowej, ponieważ nauczyciele z obu typu placówek pracują w komisjach egzaminacyjnych.

Nieliczne szkoły organizują jednak pracę w taki sposób, aby uczniowie przynajmniej jednej placówki nie tracili w tym czasie lekcji.

– W dniach egzaminów gimnazjalnych lekcje normalnie odbywają się w liceum, które funkcjonuje w tym samym budynku co gimnazjum – mówi ks. Marcin Kazanowski, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Krakowie, placówki, która należy do jednej z najlepszych w Krakowie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że decyzja o tym, czy szkoły będą otwarte w dniu egzaminów, należy do dyrektorów szkół.

– W niektórych szkołach dni, w które odbywa się sprawdzian szóstoklasistów czy też egzaminy gimnazjalne, są wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w innych – młodsi uczniowie realizują plan lekcji – mówi Joanna Dębek, rzeczniczka prasowa MEN. Dodaje, że każdy dyrektor szkoły ma do dyspozycji w roku szkolnym 6–9 dni (w zależności od typu placówki), które może ustalić jako dodatkowo wolne od zajęć, np. w czasie sprawdzianu dla szóstoklasistów lub egzaminu po gimnazjum.

Tak też zrobiła większość dyrektorów szkół w Krakowie. Taki zwyczaj wzbudza jednak protesty rodziców. – W ciągu roku szkolnego jest tyle dni wolnych, że musiałabym wziąć dwa miesiące wolnego, aby się w tym czasie zaopiekować dzieckiem – mówi Katarzyna Wolny, mama dwójki dzieci. Nie satysfakcjonuje jej nawet to, że mogłaby w czasie egzaminów zostawić dziecko w świetlicy.

– Wolałabym, aby dzieci uczyły się, a nie siedziały w świetlicy. Tymczasem w drugim semestrze nie ma już prawie czasu na naukę, bo co chwila jest święto albo dni wolne. To ma swoje konsekwencje w efektach nauczania – denerwuje się.

Przypomina, że 1 kwietnia dzieci w szkołach podstawowych miały wolne z powodu sprawdzianu po szkole podstawowej. Przedtem był dzień przerwy świątecznej. Pod koniec kwietnia: znów trzy dni wolne związane z egzaminami, potem zaś większość uczniów wyjedzie na zielone szkoły.

– Nauczyciele zrobili sobie cztery miesiące wolnego włącznie z wakacjami, gdzie indziej są takie warunki pracy? Za te wolne tygodnie też mają płacone pensje, a my, co mamy zrobić w tym czasie z dziećmi? – pyta Małgorzata Kaczor, mama siedmiolatka.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski