Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna sztuka rodzima

AN
Tkaninę reprezentuje tu w zasadzie jeden ośrodek - Janów Podlaski. Wsie Szaciłówka i Kolonia Wasilówka leżą nieopodal, a pięć tkaczek, których rękodzieło pokazano na wystawie, świetnie kontynuuje tamtejsze tradycje tkaniny dwuosnowowej. To jeden z najpiękniejszych wyrobów tradycyjnego tkactwa ludowego w Polsce i bodaj jedyny, jeszcze nie zapomniany, z tych szlachetnych i bardziej skomplikowanych. Dorównujący tkaninie dwuosnowowej szlachetnością i urodą spiski kanafas można dziś oglądać już tylko w muzeach.

Tkanina i rzeźba ludowa w galerii "Cepelii"

 Otwarta w galerii "Cepelii" przy pl. Mariackim 3 wystawa tkaniny i rzeźby ludowej wyprzedza sierpniowe Targi Sztuki Ludowej, stanowiąc ich godną uwagi zapowiedź.
 W folderku towarzyszącym wystawie przypomniano, że inwencję tkaczek na Podlasiu rozbudziła w latach trzydziestych XX wieku prof. Eleonora Plutyńska. Dodajmy, że inwencja ta dotyczyła głównie wzornictwa, które rozwijając się pozostało jednakże w kręgu zgeometryzowanych motywów, rytmicznie powtarzanych.
 Rzeźbiarzy pokazano sześciu, z kilku regionów. Nie ujmując żadnemu z uczestników wystawy, najciekawszą osobowością zdaje się Włodzimierz Naumiuk ze wsi Kaniuki na Białostocczyźnie. Naumiukowi święci, o surowych, uduchowionych twarzach, mają duszę ikony, przeniesioną w przestrzenną cielesność. Twórca uzyskuje to najprostszymi środkami, na miarę swoich umiejętności wiejskiego rzeźbiarza-samouka, a autentyczny talent sprawia, że jest to rzeźba przykuwająca uwagę.
  (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski