Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetni, niosący pomoc

TOP
Ks. dr hab. Bogdan Węgrzyn z Limanowej oraz niepełnosprawny mieszkaniec Niedźwiedzia Tadeusz Kowalczyk zostali wyróżnieni w plebiscycie "Miłosierny Samarytanin", któremu patronował kardynał Stanisław Dziwisz.

LIMANOWA - NIEDŹWIEDŹ. Wyróżnieni w plebiscycie "Miłosierny Samarytanin"

Plebiscyt "Miłosierny Samarytanin" organizowany jest od 7 lat przez Wolontariat Św. Eliasza, działający przy klasztorze ojców karmelitów "Na Piasku" w Krakowie. Nagradzani w nim są szlachetni ludzie, którzy swoją codzienną pracą i życiem udowadniają, że zasługują na tytuł "Miłosiernego Samarytanina". W tym roku do organizatora z całego kraju, a nawet Stanów Zjednoczonych wpłynęło 200 nominacji.

Laureatem plebiscytu w kategorii "Służba Zdrowia" została dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra z Gdańska. Natomiast w kategorii "Osoba nie związana ze służbą zdrowia" statuetkę otrzymał 16-letni Patryk Chełczyński z Libiąża, który rzucił się na pomoc tonącemu koledze. Ratując mu życie, stracił swoje zdrowie. W tej też kategorii wyróżnienie otrzymał m.in. pracujący w Limanowej ks. dr hab. Bogdan Węgrzyn, oraz niepełnosprawny Tadeusz Kowalczyk z Niedźwiedzia.

Wręczenie statuetek i wyróżnień odbyło się w piątek w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w Krakowie -Łagiewnikach.

Ks. dr hab. Bogdan Węgrzyn urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. W młodym wieku poznał trud nauki i pracy. - W jednej ręce trzymałem "Pana Tadeusza", a w drugiej kij do pasienia krów - mówi o swojej młodości kapelan. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Instytucie Teologicznym w Tarnowie, w 1993 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Józefa Życińskiego; rozpoczął wtedy pracę duszpasterską w diecezji tarnowskiej, nieustannie podnosząc kwalifikacje. Do Limanowej przyszedł w 1998 roku i pełni funkcję kapelana Szpitala Powiatowego w Limanowej. Jest także sędzią Sędzia Sądu Biskupiego, oraz wykładowcą m.in. Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Tarnowie, a także opiekunem stowarzyszenia "Hospicjum Domowe". Wydał kilkanaście książek, jest autorem licznych artykułów. Interesuje się filozofią, socjologią, teologią, prawem i prawem kanonicznym. Wielu pacjentów powtarza, że bez księdza Bogusia, to nie byłby ten sam szpital.

- Dziś potrzeba nam świadków bardziej niż słów. I dziękuję Wam bardzo za to świadczenie miłosierdzia w stosunku do tych, którzy tego potrzebują - mówił podczas uroczystości kardynał Stanisław Dziwisz. - Ten przykład zachęca nas, aby czynić dobrze, żeby nie przechodzić obojętnie obok ludzi, którzy potrzebują pomocy. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem Patryka, jego czynu, za który zapłacił swoim zdrowiem. Ale na pewno dalej poprzez swoją osobę jest przykładem dla nas wszystkich.

(TOP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski