Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpagat, czyli jak liberałowie z PiS pomogą spełnić kosztowne obietnice socjalistów z PiS

Zbigniew Bartuś
Kontrowersje. Paweł Szałamacha, nowy minister finansów, zapowiada, że zrobi wszystko, by zrealizować sztandarowe socjalne obietnice PiS (500 zł na dziecko i kwota wolna od podatku), bo są one priorytetem. Dodał jednak, że zamierza to robić zgodnie z zasadą: najpierw znajdę dochody, a dopiero potem wydam pieniądze.

Ustępujący minister finansów Mateusz Szczurek chwali deklaracje następcy, a zarazem zwraca uwagę, iż ma on przed sobą zadanie karkołomne: w ramach gabinetu, w którym pozycja szefa (premier Beaty Szydło) jest bardzo wątła, trzeba wypracować kompromis między dwoma skrzydłami PiS: wolnorynkowym i socjalnym.

Ciekawe są w tym kontekście aktualne postulaty wielkich organizacji biznesu, jak Lewiatan i BCC, z których wywodzi się nowe kierownictwo superresortu rozwoju: wicepremier Mateusz Morawiecki i wiceminister Jerzy Kwieciński.

BCC domaga się „likwidacji przywilejów emerytalnych - m.in. górników i rolników - oraz szybkiego zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, co przyniesie budżetowi miliardowe oszczędności rocznie”. Jest to postulat rażąco sprzeczny z obietnicami PiS. Wydaje się nieprawdopodobne, by PiS zechciało tknąć przywileje grup, które masowo poparły i popierają tę partię jako „gwaranta zachowania lub przywrócenia należnych uprawnień”.

Przedsiębiorcy chcą od dawna „uproszczenia systemu podatkowego, w tym stworzenia nowej Ordynacji podatkowej i wprowadzenia do praktyki zasady domniemania uczciwości podatnika”. PiS zapowiada nową ordynację i wiele uproszczeń, ale jednocześnie będzie szukać środków na realizację społecznych zadań w kieszeniach podatników, głównie biznesu - więc z domniemaniem uczciwości może być w praktyce różnie.

Ministrowie Gabinetu Cieni BCC, w którym zasiadał przez lata Jerzy Kwieciński, postulują od dawna „wprowadzenie jednolitych interpretacji podatkowych, skrócenie okresu zwrotu podatku VAT, znaczące uszczelnienie systemu podatkowego, m.in. poprzez ujednolicenie stawki podatku VAT (luka w VAT szacowana jest już na ponad 42 mld zł)”. Jest to w znacznej mierze zbieżne z zapowiedziami PiS; głównie z tego powodu wielu przedsiębiorców, dużych i małych, spogląda na nowy rząd z dużą nadzieją („bo PO przez 8 lat zrobiła w tej kwestii niewiele”).

BCC domaga się „zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych z obecnego poziomu ok. 3 proc. PKB do zera, czyli o ok. 50 mld zł”. PiS jest oficjalnie „za”, zapisało to nawet w swym programie, ale będzie potrzebować setek miliardów złotych na spełnienie obietnic socjalnych, co może doprowadzić do „przejściowego zwiększenia deficytu”. Szałamacha jest jednak wrogiem dalszego zadłużania państwa.

Organizacje biznesu chcą „prywatyzacji elektrowni oraz importu taniej energii ze Szwecji, Niemiec i Ukrainy, a także zamknięcia lub sprzedaży deficytowych państwowych kopalń i zakładów produkcyjnych”. Wydaje się to w obecnej konstelacji absolutnie niemożliwe.

Ogólne nastawienie w PiS jest takie, że liberałowie nie będą walczyć z przywilejami i wydatkami socjalnymi, tylko znajdą pieniądze na sfinansowanie tych przywilejów i wydatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski