MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital bez dotacji

SYP
Ostatnio władze województwa rozdzieliły dodatkowe 6,6 mln zł na dwa wnioski, jakie były na liście rezerwowej konkursu "Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, w tym socjalnego i zdrowotnego" w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosek ZOZ-u dotyczący olkuskiego szpitala był na drugim miejscu listy rezerwowej. Jednak nie otrzymał dotacji.

Olkuski szpital nie otrzyma dotacji z MRPO. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ. Szpital nie otrzyma dotacji na budowę i wyposażenie nowego skrzydła.

W grudniu 2008 roku rozstrzygnięto konkurs w ramach MRPO. Wniosek dotyczący rozbudowy budynku głównego olkuskiego szpitala wraz z wyposażeniem nowego skrzydła został bardzo dobrze oceniony przez ekspertów, o czym świadczy wysokie 4 miejsce na 18 projektów, jakie napłynęły na konkurs. Jednak po tzw. strategicznej ocenie wniosków przez władze województwa znalazł się na liście rezerwowej. W ramach tego projektu planowana była dobudowa nowego skrzydła szpitala, w którym miała się znaleźć nowoczesna sala operacyjna, centralna sterylizatornia oraz intensywny monitoring. Szacowano, że całe przedsięwzięcie miało kosztować ponad 24 mln 617 tys. zł, a dotacja z MRPO miała wynieść 10 mln zł.

Przed trzema laty władze województwa przyznały 81 mln 733 tys. zł na 11 projektów, a wniosek olkuskiego szpitala znalazł się w grupie pięciu wniosków rezerwowych, na które zabrakło 36 mln 947 tys. zł wnioskowanego dofinansowania.

Jednak ostatnio w związku z korzystnymi różnicami kursowymi i oszczędnościami po przetargach władze województwa wygospodarowały 6 mln 658 tys. zł. Z tej puli 5 mln zł przeznaczono na modernizację Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, która to inwestycja była na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Resztę, czyli prawie 1,7 mln zł przeznaczono na modernizację krakowskiego Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc - miejsce trzecie listy rezerwowej. Olkuski wniosek był na drugim miejscu i miał szanse na częściowe dofinansowanie. Jednak został wykreślony z listy rezerwowej. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały zarządu województwa "Wnioskodawca, pismem z 21 października oświadczył, iż w związku z przekształceniami własnościowymi, a tym samym ograniczeniem jej działalności, nie istnieje możliwość realizacji niniejszego projektu".

Przypomnijmy, że wnioskodawcą był olkuski ZOZ, któremu od czasu utworzenia spółki "Nowy Szpital" w Olkuszu nie podlega już olkuska lecznica. Nieoficjalnie mówi się, że dotacja na rozbudowę szpitala mogła wynieść 4 mln zł, czyli znacznie mniej, niż wcześniej oczekiwane 10 mln zł. Gdyby utrzymać pełny zakres planowanej inwestycji wkład własny musiałby wynieść przeszło 20 mln zł. Jednak inne placówki, którym przyznano mniejsze dotacje od oczekiwanych ograniczyły zakres planowanych prac, a co za tym idzie wartość całej inwestycji.

(SYP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski