Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Uniwersytecki otwiera nowe kliniki

Katarzyna Kojzar
Katarzyna Kojzar
Andrzej Banas
Leczenie niepłodności, więcej miejsc dla wcześniaków, krótsze kolejki na SOR, lepsze leczenie nowotworów - m.in. takie plany ma Szpital Uniwersytecki.

Krakowski ośrodek powoli przygotowuje się do przenosin do nowej siedziby w Prokocimiu - przeprowadzkę zaplanowano na 2019 rok. To jednak nie oznacza, że na ul. Kopernika nic się nie będzie zmieniać.

- Podmioty, które stoją w miejscu i nie podejmują żadnych działań, po prostu się cofają. My nie możemy sobie na to pozwolić - podkreśla dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Barbara Bulanowska.

W marcu zakończyć ma się rozbudowa i remont Oddziału Neonatologii, po którym przybędzie dziesięć nowych inkubatorów. To duże ułatwienie, ponieważ właśnie do Szpitala Uniwersyteckiego trafiają wcześniaki z całej Małopolski i nie tylko.

Z kolei tuż obok, na Oddziale Endokrynologii Ginekologicznej, planowane jest poszerzenie dotychczasowej działalności. Lekarze właśnie przygotowują się do otwarcia kompleksowego Centrum Leczenia Niepłodności wraz z działem onkofertility, czyli zachowania płodności w chorobach nowotworowych. Zakupiono już część niezbędnego sprzętu, w 2017 r. ma zacząć działać nowy blok operacyjny, przeznaczony do tego celu.

Do tej pory szpital otrzymał już z Ministerstwa Zdrowia 480 tysięcy złotych, jednak liczy na kolejne, znacznie wyższe, dofinansowanie.

Akurat ten oddział, nawet po przeprowadzce całego szpitala do nowej siedziby, pozostanie przy ul. Kopernika. - Mamy doskonale wyszkoloną kadrę, wypracowaliśmy odpowiednie procedury, brakuje już tylko infrastruktury, która odpowiadałaby założonym przez nas standardom - mówi Barbara Bulanowska.

Dodaje, że chciałaby, żeby Centrum Leczenia Niepłodności zaczęło przyjmować pacjentów jeszcze w tym roku.

Zmiany szykują się również w budynku przy ul. Botanicznej, gdzie planowane jest utworzenie kolejnego odcinka łóżkowego. Ma być on przeznaczony dla pacjentów trafiających na SOR oraz do Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof, dzięki czemu będzie można przyjąć więcej pacjentów i tym samym zmniejszyć kolejki.

Szpital planuje także przeniesienie Pracowni Separacji Krwinek i tym samym powiększenie Oddziału Klinicznego Hematologii - na razie jest tam jedynie 20 łóżek, a pacjentów coraz więcej.

Ambulans konny, prawdopodobnie pierwszy w krakowskiej stacji pogotowia (arch. KPR)

125 lat Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Zobacz jak dawni...

- Szpital Uniwersytecki był znany z tego, że stanowił sieć niejako niezależnych, odrębnie działających klinik. W związku z tym planujemy stworzenie wielodyscyplinarnych zespołów specjalistycznych lekarzy, którzy będą ujednolicać działania oddziałów - mówi dyr. Bulanowska.

Jednym z nich będzie Centrum Terapii Pozaustrojowych. Ma się składać ze specjalistów, którzy z wykorzystaniem aparatury ECMO (sztuczne płuco-serce, używane najczęściej w kardiochirurgii), leczą pacjentów z najcięższymi przypadkami niewydolności oddechowej i wielonarządowej. To często osoby, które bez specjalnej aparatury nie byłyby w stanie przeżyć.

W podobnym czasie rozpocznie swoje prace Centrum Terapii Nowotworów. Ośrodek jest w trakcie tworzenia, a ma wdrożyć ścisłą współpracę specjalistów z różnych klinik w zakresie diagnozowania i leczenia chorób onkologicznych, mając do dyspozycji takie metody, jak m.in. chirurgia onkologiczna, brachyterapia, radioterapia czy tzw. leczenie systemowe.

Kolejną zmianą jest powołanie zespołu, który ma rozwinąć transplantologię w szpitalu.

- Przede wszystkim skupiamy się na tym, by się dobrze przygotować do stworzenia wyodrębnionego oddziału transplantologicznego. W nowej siedzibie zamierzamy znacznie poszerzyć działalność szpitala w tym zakresie. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie szpitala do wykonywania przeszczepów nerek od żywego dawcy.- mówi dyrektor Bulanowska i dodaje, że być może w przyszłości uda się także wprowadzić przeszczepy wątroby. Do tej pory nie robi tego żaden ośrodek w naszym regionie.

Wprowadzony zostanie także nowoczesny system zabezpieczeń i monitoringu. Szpital przygotowuje się też do zapowiadanych przez resort zdrowia reform, przewidujących m.in. likwidację NFZ.

Same remonty i rozbudowa pochłoną 12 mln zł. Kolejne pieniądze będzie trzeba przeznaczyć na zakup nowych sprzętów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szpital Uniwersytecki otwiera nowe kliniki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski