Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale są w sieci, ale działające tam poradnie i przychodnie nie wszystkie

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Szpital w Chrzanowie dotąd ciągle się rozwijał i oferował pacjentom pionierskie zabiegi. Chirurdzy pod koniec czerwca na oddziale kardiologii wykonali pierwszy zabieg krioablacji balonowej na sercu
Szpital w Chrzanowie dotąd ciągle się rozwijał i oferował pacjentom pionierskie zabiegi. Chirurdzy pod koniec czerwca na oddziale kardiologii wykonali pierwszy zabieg krioablacji balonowej na sercu Sławomir Bromboszcz
Nowy system finansowania zacznie działać od października. Nasze szpitale są załapały się do sieci. Pacjenci mogą mieć jednak problemy, bo na niektóre świadczenia może zabraknąć pieniędzy.

Ostatnie miesiące były niezwykle nerwowe zarówno dla dyrektorów szpitali, ich personelu, jak i pacjentów. Nowa ustawa wprowadzająca sieć szpitali, czyli ich inny sposób finansowania, budziła wiele obaw oraz pytań o to, które placówki się w niej znajdą.

- Bałam się, że szpital w Olkuszu nie dostanie pieniędzy i będę musiała dojeżdżać do Krakowa. Nie wiem, po co ciągle coś zamieniają, jak i tak nic przez to nie jest lepiej - mówi Dorota Madej z Olkusza.

Szpitale w sieci mają zacząć działać od 1 października tego roku. Wg. założeń Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie zmian ma pomóc „zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i ulepszyć koordynację świadczeń”. Ma to także ułatwić zarządzanie szpitalami i zapewnić im ciągłe i stabilne finansowanie. Dzięki temu pacjenci mają mieć zapewniony kompleksowy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. - W ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł czuć się zaopiekowany w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane - wyjaśnia Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

Co z oddziałem płuc?

W Małopolsce do sieci szpitali weszło 36 z 69 ośrodków. W tym gronie znalazły się szpitale z Chrzanowa i Olkusza. Nie oznacza to niestety, że wszystkie realizowane przez nie obecnie świadczenia będą automatycznie finansowane.

Narodowy Fundusz Zdrowia w sieci szpitali nie uwzględnił oddziału chorób płuc z chrzanowskiego szpitala. Zaniepokojenia z tego faktu nie kryje personel, który obawia się utraty pracy. - Chcemy, by dyrektor przedstawił nam plany na najbliższe lata oraz to czy dotychczasowe świadczenia nadal będą realizowane - mówi Krzysztof Niemiec, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” w Chrzanowie.

- Nie oznacza to likwidacji oddziału chorób płuc, a tylko inny sposób jego finansowania - przekonuje Agnieszka Dyba, rzecznik prasowy chrzanowskiego szpitala. Część świadczeń w ramach leczenia chorób płuc będzie realizowana w ramach oddziału wewnętrznego, który znalazł się w sieci. O pieniądze na dodatkowe trzeba będzie się ubiegać w konkursach.

Problem z poradniami

Szpital w Olkusz będzie miał zapewnione finansowanie wszystkich działających tam obecnie oddziałów. Problem może mieć natomiast z poradniami. W sieci nie zostały uwzględnione poradnie okulistyczna, laryngologiczna i gastroenterologiczna, a w Wolbromiu poza nowym systemie znalazły się poradnie chirurgiczna, reumatologiczna i ginekologiczno-położnicza.

- W przypadku ogłoszenie konkursów przez NFZ szpital będzie starał się o kontrakt na prowadzenie wszystkich poradni na dotychczasowych zasadach - zapewnia Marta Pióro, rzecznik prasowy olkuskiego szpitala.

Tylko że tych pieniędzy dla wszystkich nie wystarczy. Z całej puli, którą ma NFZ do rozdzielenia na sieć ma iść 93 proc. funduszy a na konkursy zaledwie 7 proc. Konkursy mają być ogłoszone niebawem, a ich wyniki poznamy we wrześniu.

Pacjenci oczekujący na zabiegi w placówkach, które stracą umowę z NFZ, będą mogli wpisać się na listę w innej. Mają mieć tam zapewnione dotychczasowe miejsce w kolejce. Jak ten system naprawdę będzie działał, dopiero się okaże.

Nocna i świąteczna opieka

Po zmianach w chrzanowskim szpitalu świadczona będzie także nocna i świąteczna opieka medyczna. Do tej pory realizacją tego zadania zajmowało się Miejskiego Centrum Medycznego z Libiąża, a pacjenci przyjmowani byli w przychodni na ul. Sokoła w Chrzanowie.

- Z dniem 30 września w myśl ustawy została nam wypowiedziana umowa, także my nie będziemy już świadczyć takich usług - informuje Zofia Saługa-Cisek, członek zarządu MCM w Libiążu. W powiecie zatem nadal będzie tylko jeden taki punkt. Na razie nie są znane szczegóły jego funkcjonowania . - Decyzje dotyczące jego organizacji zostaną podjęte niebawem - mówi Agnieszka Dyba.

W Olkuszu nocna i świąteczna opieka jest i będzie udzielana w szpitalu.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpitale są w sieci, ale działające tam poradnie i przychodnie nie wszystkie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski