Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale złapane w gęstą sieć

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Dyr. Fryźlewicz-Chrapisińska
Dyr. Fryźlewicz-Chrapisińska fot. Andrzej Banaś
Ochrona zdrowia. Małopolska sieć szpitali obejmie ponad połowę regionalnych placówek, które dziś leczą pacjentów w ramach kontraktów z NFZ. Tyle że lecznice zakwalifikowane do nowego systemu nadal nie wiedzą, za jakie pieniądze przyjdzie im zapewnić opiekę nad chorymi.

Placówki z Małopolski mają już pewność, czy od października będą mogły przez cztery lata liczyć na stałe ryczałty, czy nie. Wczoraj gotowy wykaz sieciowych szpitali opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia. Spośród blisko 70 placówek w regionie, które obecnie mają podpisane kontrakty z funduszem, w nowym systemie znajdzie się 36.

- Dla naszego szpitala nic się nie zmienia. Do sieci wchodzą wszystkie oddziały, także chorób płuc, gdzie leczymy pacjentów z gruźlicą. Cały czas nie znamy jednak szczegółów budżetu, na który będziemy mogli liczyć w październiku - zwraca uwagę Adam Styczeń, dyrektor Szpitala Powiatowego w Myślenicach.

Ryczałty, które trafią na konta sieciowych placówek, zostaną wyliczone na podstawie wartości świadczeń, jakie poszczególne z nich wykonały w 2015 r. Prace nad budżetami nadal trwają. Zdaniem dyrektorów od tego, ile dokładnie pieniędzy zostanie przeznaczonych na leczenie, zależy powodzenie reformy autorstwa Konstantego Radziwiłła.

- Zaplanowane zmiany mają szansę rzeczywiście przyczynić się do poprawy opieki nad chorymi, diabeł jednak tkwi w szczegółach. Jeżeli pieniędzy będzie mniej, odbije się to na pacjentach - wskazuje dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. I tłumaczy, że dwa lata temu w tym szpitalu było tylko siedem łóżek intensywnej terapii, teraz jest 12. W międzyczasie rozwinęto też opiekę nad osobami po udarach. - Jeżeli nie zostanie to uwzględnione przy wyliczaniu ryczałtu, stracimy 2 mln zł - dodaje dr Friediger.

Nowe zasady finansowania i organizacji pracy lecznic zaczną obowiązywać od października. Małopolska sieć obejmie niemal wszystkie szpitale powiatowe i największe placówki, które zapewniają chorym pomoc na wielu oddziałach. Dzięki korektom przepisów w ostatniej chwili do systemu zakwalifikował się Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Na ryczałt może liczyć także krakowski Szpital Bonifratrów i Szpital św. Rafała. Obie placówki minister dopisał do sieci na wniosek dyrektor małopolskiego NFZ Elżbiety Fryźlewicz-Chrapisińskiej.

Szpitale - poza pulmonologicznymi, pediatrycznymi i onkologicznymi - zostały podzielone na trzy grupy. Od tego zależy zakres świadczeń, które będą opłacane z ryczałtu NFZ. Do lecznic I stopnia (podstawowy) zakwalifikowano 11 regionalnych placówek, do szpitali II stopnia - 12, a do trzeciego stopnia (najbardziej specjalistyczny) - trzy.

Poza systemem znalazły się głównie lecznice oferujące zabiegi planowe oraz szpitale wyspecjalizowane w jednym rodzaju świadczeń. W Małopolsce to m.in. Wojewódzki Szpital Okulistyczny, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek, Szpital Miejski w Rabce-Zdroju oraz Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii. O publiczne pieniądze powalczą one w konkursach, które ogłosi NFZ. - Ich wyniku nigdy nie można być pewnym, jestem jednak przekonana, że od października nic się nie zmieni i będziemy mogli zaoferować pacjentom ten sam zakres świadczeń - komentuje Teresa Zalewińska-Cieślik, dyrektor KCR.

O szczegółach zmian, jakie od października czekają szpitale, korzyściach dla pacjentów i zasadach finansowania placówek mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

- Dlaczego akurat Szpital św. Rafała i Szpital Bonifratrów, które nie spełniały warunków, wskazała Pani do sieci?

- Dokonaliśmy bardzo dokładnej analizy tego, jakie świadczenia realizują poszczególne lecznice, ilu pacjentów przyjmują i jakie specjalności je wyróżniają. Na tej podstawie podjęłam decyzję, że właśnie te dwa szpitale są szczególnie istotne dla bezpieczeństwa chorych i powinny zostać wskazane do sieci. Jeśli chodzi o Szpital Bonifratrów zdecydowała przede wszystkim chirurgia naczyniowa, w przypadku Szpitala św. Rafała bardzo dobrze rozwinięta neurochirurgia i onkologia. Dla pozostałych zakresów ogłosimy konkursy uzupełniające.

- Ile pieniędzy dostaną do podziału niesieciowe placówki?

- Ok. 7 proc. wszystkich środków wydawanych na leczenie w szpitalach. Ostateczny kształt planu finansowego nie jest jeszcze znany, ale szacuję, że będzie to kilkadziesiąt milionów zł na kwartał. W ramach konkursów będziemy chcieli zabezpieczyć dla pacjentów przede wszystkim te świadczenia, których nie będą w stanie zrealizować szpitale sieciowe, m.in. w zakresie okulistyki czy kardiologii inwazyjnej. Placówki, które od dawna oferują chorym wysoką jakość opieki i na danym terenie nie mają konkurencji, nie powinny obawiać się, że stracą swoje kontrakty. Zmiany zawsze budzą emocje, ale rewolucji, w negatywnym znaczeniu tego słowa, nie będzie.

- Część placówek z rynku jednak wypadnie. Co mają zrobić pacjenci, którzy w październiku dowiedzą się, że szpital, w którym mają zaplanowany zabieg, nie współpracuje już z NFZ?

- Wszystkie osoby, których taka sytuacja będzie dotyczyć, zostaną wcześniej o tym poinformowane. Jeśli szpital traci kontrakt, ma obowiązek przekazać funduszowi listę oczekujących pacjentów. Oddział kontaktuje się z chorymi i wskazuje im inne lecznice, biorąc pod uwagę datę rejestracji pacjenta w kolejce oczekujących w tej placówce, która straciła umowę.

- Od października za nocną i świąteczną opiekę lekarską będą odpowiadać szpitale. Czy to oznacza, że lekarze przestaną udzielać tego rodzaju porad w przychodniach?

- Każda sieciowa placówka ma obowiązek obok szpitalnego oddziału ratunkowego czy izby przyjęć uruchomić poradnie nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. W Małopolsce wiele lecznic już dziś zapewnia takie świadczenia i ich doświadczenia pokazują, że takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza. Lżej chorzy pacjenci nie muszą godzinami czekać na pomoc na ostrym dyżurze, nie są również odsyłani na drugi koniec miasta. W tych częściach regionu, gdzie szpital nie jest w stanie objąć opieką wszystkich pacjentów, ogłosimy jednak dodatkowe konkursy dla innych placówek, które będą przyjmować chorych w nocy i w święta.

- Nowy system według zapowiedzi jego twórców ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę. Na czym będzie ona polegać?

- Jeżeli chory po opuszczeniu oddziału wymaga kontynuowania leczenia, szpital będzie miał obowiązek umówić mu wizytę u specjalisty w przyszpitalnej poradni, a jeśli to konieczne, zapewnić także rehabilitację. Pacjent nie będzie więc zmuszony szukać pomocy na własną rękę.

- Jak zostanie wyliczony ryczałt, który w październiku trafi na konta placówek?

- Na podstawie wartości wszystkich świadczeń wykonanych przez poszczególne szpitale w 2015 r., ale według taryfy obowiązującej na dzień wejścia w życie sieci. Wzór wyliczania ryczałtu jest jednakowy dla wszystkich placówek, określa go rozporządzenie ministra zdrowia.

- Część procedur nadal będzie jednak finansowana po staremu. Dlaczego?

- Z ryczałtu zostały wyłączone m.in. porody, opieka nad noworodkami, leczenie ostrych zespołów wieńcowych, świadczenia w ramach pakietu onkologicznego, endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego, badania rezonansem magnetycznym czy operacje zaćmy. To szczególne procedury, wyjątkowo istotne dla pacjentów. Dzięki temu, że będą finansowane na dotychczasowych zasadach, będziemy mieć możliwość przekazania na nie dodatkowych środków i skrócenia kolejek.

- Kiedy placówki dowiedzą się ile dokładnie pieniędzy otrzymają na leczenie w ostatnim kwartale tego roku?

- Na przełomie sierpnia i września.

Szpitale I Stopnia:

1. SPZOZ w Myślenicach,

2. ZOZ w Wadowicach,

3. SPZOZ w Proszowicach,

4. Szpital św. Anny w Miechowie,

5. Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju,

6. Szpital Powiatowy w Limanowej,

7. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu,

8. Szpital Powiatowy w Bochni,

9. ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej,

10. SPZOZ w Brzesku,

11. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Szpitale II Stopna:

1. Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,

2. Szpital Powiatowy w Chrzanowie,

3. Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza w Krakowie,

4. Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie,

5. ZOZ w Oświęcimiu,

6. Szpital św. Rafała w Krakowie,

7. Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie,

8. Nowy Szpital w Olkuszu,

9. Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach,

10. Szpital w Suchej Beskidzkiej,

11. Szpital powiatowy im. dr. Chałubińskiego w Zakopanem,

12. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie.

Szpitale III Stopnia:

1. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II,

2. Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie,

3. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Szpitale onkologiczne i pulmonologiczne:

1. Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu,

2. Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc im. dr. O. Sokołowskiego w Zakopanem.

Szpitale Pediatryczne:

1. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie.

Szpitale ogólnopolskie:

1. Szpital Uniwersytecki w Krakowie,

2. 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie,

3. Centrum Onkologii w Krakowie - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie,

4. Szpital MSWiA w Krakowie

5. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie,

6. Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem,

7. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski