Szpitalna dieta

Redakcja
Dyrektorzy szpitali podległych marszałkowi województwa małopolskiego otrzymują dobre pensje, poza tym - w większości przypadków - mają możliwości dorobienia. W efekcie najczęściej są ludźmi dobrze sytuowanymi materialnie - wynika z oświadczeń majątkowych, które każdy z nich miał obowiązek złożyć do końca kwietnia.

Zarobki dyrektorów małopolskich placówek

Dyrektorzy szpitali podległych marszałkowi województwa małopolskiego otrzymują dobre pensje, poza tym - w większości przypadków - mają możliwości dorobienia. W efekcie najczęściej są ludźmi dobrze sytuowanymi materialnie - wynika z oświadczeń majątkowych, które każdy z nich miał obowiązek złożyć do końca kwietnia.

   Najwięcej szans na dodatkowe zatrudnienie daje dyrektorowanie w Krakowie, gdzie jest silny ośrodek akademicki. Wśród dyrektorów szpitali zdecydowanie przeważają mężczyźni, ale te panie, które w konkursowych zmaganiach o posadę pokonały panów, radzą sobie całkiem nieźle. Autorzy oświadczeń zaznaczają, że wymieniane tam poszczególne składniki majątkowe to wspólny dorobek ich i współmałżonków.
   Oświadczenia, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, są dostępne dla wszystkich - na stronie internetowej województwa małopolskiego (www.wrotamalopolski.pl).
   Anna Przewłocka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego w Krakowie, w rubryce zasoby pieniężne wykazuje oszczędności w kwocie 627 tys. zł oraz obligacje na kwotę 271 tys. zł. Posiada domek letniskowy z działką 40-arową, wyceniony na 100 tys. zł, a także miejsce parkingowe w garażu podziemnym o wartości 21 tys. zł. W skład jej majątku wchodzą także dwa samochody, bmw i volvo, obydwa z 1998 r. Ubiegłoroczne dochody z tytułu zatrudnienia w szpitalu - 92,5 tys. zł, z tytułu obrotu papierami wartościowymi - 10,5 tys. zł.
   Mieczysław Pasowicz, dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie, jest współwłaścicielem dwóch samochodów renault z 2003 r. oraz volvo z 2000 r. Jego zasoby pieniężne wynoszą 80 tys. zł, 8 tys. dolarów i 25 tys. euro. Dom o powierzchni 290 m kw. wycenia na 800 tys. zł, 70-metrowe mieszkanie na 170 tys. zł, a domek letniskowy na 30 tys. zł.
   Z tytułu zatrudnienia podstawowego w ubiegłym roku Mieczysław Pasowicz zarobił 108 tys. zł, a z tytułu zatrudnienia dodatkowego - 112 tys. zł. Działalność dydaktyczna w CM UJ przyniosła mu dochody w wysokości 11 tys. zł, działalność wykonywana osobiście - 16 tys. zł, natomiast z tytułu praw autorskich otrzymał 41 tys. zł.
   Oszczędności Andrzej Kosiniaka-Kamysza, dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie wynoszą 120 tys. zł oraz 7 tys. euro. Jego dom o powierzchni 110 m kw. wart jest 300 tys. zł, 58-metrowe mieszkanie - 85 tys. zł, a inne nieruchomości - 45 tys. zł. W 2004 r. z tytułu umowy o pracę dyrektor otrzymał 119 tys. zł, umowy-zlecenia przyniosły mu 2,2 tys. zł, udział w organizacjach - 3,9 tys. zł, a prawa autorskie - 2,5 tys. zł. Ford focus dyrektora ma 6 lat.
   Zbigniew Żak, kierujący Wojewódzką Przychodnią Stomatologiczną w Krakowie, zgromadził na koncie 20 tys. zł, 4 300 dolarów, 2 500 euro i 880 franków szwajcarskich. Jego obligacje i akcje mają dziś wartość 78 tys. zł. Wartość domu o powierzchni 176 m kw. oszacowano na 400 tys. zł. Kierowanie przychodnią przyniosło dyrektorowi w ubiegłym roku 113 tys. zł dochodu, praca w Naczelnej Izbie Lekarskiej - 28 tys. zł, natomiast z tytułu wykładów i innych zleceń zarobił 11 tys. zł. Jego nissan z 2002 r. wart jest 32 tys. zł.
   Papiery wartościowe na kwotę 102 tys. zł, 30 tys. zł, 3,5 tys. euro i 7,5 tys. dolarów zgromadziła Jadwiga Szerla, dyrektor Krakowskiego Szpitala Reumatologii i Rehabilitacji. Jej dom o powierzchni 107 m kw. wart jest 240 tys. zł. Z tytułu zatrudnienia zarobiła 74 tys. zł, z tytułu umów-zleceń - 18 tys. zł.
   Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, zarobiła z tytułu umowy o pracę 117 tys. zł dochodu, a z tytułu umów-zleceń - 9 tys. zł. 150-metrowy dom wart jest 300 tys. zł, a dwie inne nieruchomości - 16 tys. zł. W oświadczeniu majątkowym dyrektor wpisała też łódź motorową, 6-letniego opla astrę i 16-letniego jeepa.
   Anna Czech, dyrektor Szpitala im św. Łukasza w Tarnowie, zgromadziła 30 tys. zł, 1,2 tys. euro i akcje warte dziś 11 tys. zł. Dom o powierzchni 200 m kw. został oszacowany na 300 tys. zł, a 78-metrowe mieszkanie na 150-170 tys. zł. Pani dyrektor jest współwłaścicielką 7,8 proc. nieruchomości o wartości 120 tys. zł. Należy do niej ponadto 289 akcji hotelu Tarnovia SA, gdzie jest prezesem Rady Nadzorczej; z tego tytułu w ubiegłym roku zarobiła 2,7 tys. zł. Dyrektorska posada przyniosła jej 117 tys. zł dochodu, a za wykonywanie obowiązków radnej w Radzie Miasta otrzymała 17 tys. zł. Ma citroena xarę z 2002 r. Mąż jest współwłaścicielem obiektu hotelowego o powierzchni 341 m kw. (zakupionego z kredytu inwestycyjnego).
   Marian Sołtysiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie, zgromadził na koncie 26 tys. zł, ponadto jest współwłaścicielem dwóch polis ubezpieczeniowych na kwotę 30 tys. zł. Jego dom o powierzchni 210 m kw. wyceniono na 200 tys. zł. Za kierowanie szpitalem zarobił w ubiegłym roku 81 tys. zł. Jeździ samochodem renault megane z 1999 r.
   Artur Puszko, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, zarobił w ubiegłym roku 126 tys. zł. Na koncie ma 150 tys. zł Jego 200-metrowy dom wart jest 200 tys. zł.
   Zdzisław Jabłoński, dyrektor SPZOZ Obwód Lecznictwa Kolejowego w Nowym Sączu, jest współwłaścicielem dwóch seatów z 2003 r. Jego zasoby gotówkowe to 11 tys. zł i 45 tys. euro. Na 500 tys. zł wyceniono jego 118-metrowy dom, a zabudowanie z przeznaczeniem na gabinet lekarski na 60 tys. zł. Z tytułu zatrudnienia w SPZOZ zarobił 118 tys. zł, ale pracował też w pięciu innych placówkach medycznych (zatrudniony na umowę o pracę lub umowę-zlecenie), za co otrzymał w sumie 24 tys. zł.
   Jacek Albrecht, dyrektor Centrum Rehabilitacji w Zakopanem, zarobił 71 tys. zł. Jego dom o powierzchni 70 m kw. wart jest 120 tys. zł. Zgromadził 15 tys. zł oraz jednostki funduszu inwestycyjnego na kwotę 50 tys. zł. Jeździ 3-letnim citroenem xarą.
    (DSF)
   Liczby, w których po przecinku znajdowały się niewielkie kwoty, zostały zaokrąglone w dół.

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie