Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja będzie wspierać badania psychiatrów dziecięcych z Krakowa

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
pixabay
Sztuczna inteligencja będzie wspierać badania psychiatrów dziecięcych z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trwają pracę nad stworzeniem narzędzia, które będzie pomagało specjalistom w precyzyjnym diagnozowaniu młodych pacjentów, a także pomoże ocenić ryzyko popełnienia samobójstwa.

Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do medycyny. Roboty samodzielnie wykonujące zabiegi, operacje wykonywane zdalnie dzięki wykorzystaniu szybkiego internetu: to już się dzieje, a wkrótce stanie się powszechne. Teraz sztuczna inteligencja zaczyna być wykorzystywana także w psychiatrii.

- Jeszcze do niedawna psychiatria była uznawana za obszar, w którym udział programów z zakresu sztucznej inteligencji nie będzie mógł mieć zastosowania. Wynikało to między innymi ze skomplikowanej materii jaką zajmują się specjaliści z tej dziedziny, a więc umysłem ludzkim. Skok technologiczny spowodował jednak, że pojawiła się nadzieja, że również w tym obszarze sztuczna inteligencja będzie mogła stać się wparciem diagnostycznym dla klinicystów – mówi nam prof. Maciej Pilecki kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To właśnie jego zespół rozpoczyna przygotowania do tworzenia narzędzia, który ma być wsparciem diagnostycznym dla psychiatrów dziecięcych. W tym celu przed kilkoma dniami Uniwersytet Jagielloński podpisał umowę z firmą Nivalit, twórcą zaawansowanej platformy ankietowej Vivelio opartej właśnie na sztucznej inteligencji.

Jak tłumaczy prof. Pilecki zapoczątkowana współpraca ma polegać na stworzeniu m.in. programu i algorytmu, który będzie pomagał psychiatrom w diagnozowaniu młodych pacjentów, a także pomoże ocenić ryzyko popełnienia samobójstwa. To jednak nie wszystko: narzędzie docelowo ma być także wykorzystywane przez psychologów oraz pedagogów do oceny ryzyka związanego ze stanem psychicznym dziecka.

- Chcemy stworzyć narzędzie, które będzie dla specjalistów wsparciem w procesach decyzyjnych, a także które pozwoli precyzyjnie stawiać diagnozy i proponować terapie – tłumaczy prof. Pilecki.

Do analizy program będzie wykorzystywał kilka źródeł danych. Interpretacji będzie poddany między innymi głos, wzrok i sposób mówienia pacjenta w trakcie konsultacji z psychiatrą. Program będzie także analizował ruchy ciała oraz zmiany w zachowaniu badanego np. w czasie kliknięć myszką podczas wypełniania kwestionariusza elektronicznego. Jak tłumaczy prof. Pilecki, pytania będą też zadawane rodzicom.

- Wszystko po to, by uwrażliwić klinicystę na kwestie, na jakie powinien zwrócić szczególną uwagę w czasie przeprowadzania wywiadu z pacjentem i stawianiu diagnozy – wyjaśnia specjalista.

I dodaje, że narzędzie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji, nad którym aktualnie pracuje jego zespół, najwcześniej będzie gotowe za kilkanaście miesięcy.

- Żeby móc prawidłowo działać, musi ono bazować na odpowiednio dobranych i zweryfikowanych danych, to zaś wymaga czasu – podsumowuje prof. Pilecki.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sztuczna inteligencja będzie wspierać badania psychiatrów dziecięcych z Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski