Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczny problem...

Redakcja
Zdaniem starosty, wydanie zezwolenia na działalność dyskoteki jest sprawą zakończoną Starosta oświęcimski Adam Bilski uważa, że od strony prawnej wydanie zezwolenia na działalność dyskoteki w budynku byłej garbarni, sąsiadującej z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, jest sprawą zakończoną. Rada Fundacji MDSM sprzeciwia się istnieniu dyskoteki w tym miejscu, bowiem kłóci się z charakterem tej placówki, służącej pojednaniu i refleksją w ciszy oraz skupieniu nad zbrodnią, jaka dokonała się w byłym obozie KL Auschwitz-Birkenau.

W Oświęcimiu

W Oświęcimiu

Zdaniem starosty, wydanie zezwolenia na działalność dyskoteki jest sprawą zakończoną

 Starosta oświęcimski Adam Bilski uważa, że od strony prawnej wydanie zezwolenia na działalność dyskoteki w budynku byłej garbarni, sąsiadującej z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, jest sprawą zakończoną. Rada Fundacji MDSM sprzeciwia się istnieniu dyskoteki w tym miejscu, bowiem kłóci się z charakterem tej placówki, służącej pojednaniu i refleksją w ciszy oraz skupieniu nad zbrodnią, jaka dokonała się w byłym obozie KL Auschwitz-Birkenau.
 - W trybie postępowania instancyjnego nie było żadnych odwołań, inwestorzy spełniali wszystkie wymagania prawne, więc decyzje się już uprawomocniły - twierdzi starosta oświęcimski. - Sytuację zmienił zabieg dokonany przez inwestorów, którzy według nowego planu geodezyjnego podzielili działkę, na której znajduje się garbarnia, w związku z tym MDSM przestał być stroną w nowym postępowaniu w sprawie wydania decyzji dotyczącej działalności dyskoteki i jego stanowisko nie było potrzebne. Nie wykluczam, że MDSM może próbować podjąć starania o uznanie go za stronę. Jeśli potwierdzi to wojewoda, postępowanie może zostać wznowione. Tymczasem na prośbę MDSM przygotowujemy wyjaśnienie dotyczące wydania tej decyzji__dla Zarządu i Rady Fundacji tej placówki.
 Według starosty, konflikt został sztucznie wywołany przez MDSM, a później podjęty przez media bez zaznajomienia się ze sprawą. W relacjach akcentowane są przede wszystkim historyczne wątki dotyczące byłej garbarni. Pojawiły się fakty, o których na przykład nie mówiło się przed rokiem, gdy powstał konflikt, a więc, że pracowali tutaj podobno więźniowie i część z nich zginęła. Różne organizacje, w tym międzynarodowe, reprezentujące środowiska żydowskie, wydały już w tej sprawie oświadczenia, domagając się zamknięcia dyskoteki. - Wszystkie odgłosy, jakie do nas docierają, świadczą o całkowitym braku wiedzy na ten temat i świadomości osób, które formułują te opinie. Przede wszystkim nie odróżniają miasta od byłego obozu, konflikt jest niepotrzebnie wywoływany i podtrzymywany. W tej sprawie nie ma aspektu moralnego. Inwestycja spełniała wszystkie warunki prawne i na tej podstawie należało rozpatrywać wniosek. To było ich prawo, podobnie jak zainteresowanym stronom przysługiwała możliwość odwołania - uważa starosta Bilski.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski