Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka ludowa na krakowskim rynku. 47. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej już wkrótce

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
IMAGO Centrum Sztuki Ludowej
Znów sztuka ludowa zawita na krakowski Rynek Główny. Już w niedzielę, 6 sierpnia odbędą się pierwsze koncerty, jednak oficjalne otwarcie 47. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej nastąpi w poniedziałek, 7 sierpnia o godz. 15. Tego dnia występy zespołów folklorystycznych będą trwały od godz. 12. do 18. Tegoroczna edycja targów będzie trwała do 20 sierpnia. Do stolicy Małopolski znów zjadą się artyści, rzemieślnicy, miłośnicy sztuki, rękodzieła i rzemiosła z różnych krajów.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej są harmonijnym połączeniem tradycji i twórczości, oferując naukę dawnych rzemiosł, aktywne i twórcze spędzanie czasu w rodzinnej atmosferze. To wyjątkowe wydarzenie wyróżnia się żywą i dynamiczną formułą, bliskością autentycznej tradycji oraz spotkaniami z inspirującymi ludźmi.

Przez piętnaści dni, od 6 sierpnia do 20 sierpnia 2023 roku, w samym sercu naszego miasta zagości kolorowy świat rękodzieła i rzemiosła artystycznego.

Targi to nie tylko miejsce handlu i wystawiania prac, ale również platforma wymiany doświadczeń, integracji kultur i budowania mostów między artystami i widzami. To wyjątkowe wydarzenie, które podkreśla znaczenie i piękno sztuki ludowej we współczesnym świecie.

Dodatkowo, przez cały okres trwania targów, będzie dostępna strefa gastronomiczna, w której uczestnicy będą mieli okazję degustować tradycyjne potrawy z wielu regionów Polski. Będzie też możliwość zakupu wyrobów rzemieślniczych i sztuki ludowej od wystawców, co będzie sprzyjać wymianie kulturalnej oraz wspieraniu lokalnych artystów i rzemieślników.

47. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie

- Targi to wydarzenie o bogatej tradycji oraz silnej i ugruntowanej marce, którego początki sięgają̨ lat 70-tych XX wieku. Pierwsze Targi Sztuki Ludowej zorganizowane zostały w 1973 r. przez CEPELIĘ, której idei jesteśmy kontynuatorami i partnerami. Wymyślone w celu zaprezentowania szerszej publiczności ogromu bogactwa i różnorodności kultury ludowej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej, zyskały niemal od razu ogromną popularność i niezwykłe uznanie zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów odwiedzających nasze miasto, a także przedstawicieli twórczych środowisk ludowych - piszą organizatorzy targów.

Z biegiem lat targi stały się największą i najpełniejszą prezentacją polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, stwarzając tym samym warunki do ratowania tradycyjnego rzemiosła i twórczości ludowej oraz promocji szeroko pojętego folkloru. Jednocześnie będąc szansą promocji Krakowa i całej Małopolski jako regionu, poprzez stworzenie odpowiednio atrakcyjnej formuły całego wydarzenia, prezentacji twórców ludowych, ich dzieł, warsztatów artystycznych, zespołów folklorystycznych na krakowskim Rynku Głównym, w otoczeniu historycznych symboli i w obecności licznej rzeszy zainteresowanych.

- Od początku Targom towarzyszył zamysł ratowania odchodzącej powoli w przeszłość́ autentycznej kultury ludowej – materialnej i niematerialnej. Każdego roku szansę zaprezentowania swoich oryginalnych wyrobów mieli twórcy i rzemieślnicy, którzy swój warsztat pracy przejęli od rodziców i dziadków. Targi bardzo szybko zdobyły ugruntowaną pozycję wśród cyklicznych imprez kulturalnych Krakowa, co roku przyciągając wierną publiczność, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy - dodaje IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski