Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka na ulicy

Redakcja
Mural "Siataniści", zdobiący ścianę kamienicy przy ul. Barskiej, to jedna z pozostałości ArtBoomu Fot. Grzegorz Ziemiański
Mural "Siataniści", zdobiący ścianę kamienicy przy ul. Barskiej, to jedna z pozostałości ArtBoomu Fot. Grzegorz Ziemiański
Znani artyści będą projektować prace specjalnie z myślą o ulicach i placach Krakowa, a mieszkańcy będą brali czynny udział w zagospodarowaniu przestrzeni. Tak przyszłość widzą twórcy "Projektu Miejskiego".

Mural "Siataniści", zdobiący ścianę kamienicy przy ul. Barskiej, to jedna z pozostałości ArtBoomu Fot. Grzegorz Ziemiański

AKCJA. W Krakowie pojawią się prace znanych artystów, w tym Grupy Twożywo

Pomysł jest pokłosiem zakończonego niedawno w Krakowie Festiwalu ArtBoom, imprezy promującej sztukę w przestrzeni miasta. W jego ramach na ulicach i placach Krakowa mieszkańcy i turyści zetknąć się mogli z dziełami tak znanych współczesnych artystów jak Pipilotti Rist, Roman Signer, Paweł Althamer, Mirosław Bałka czy Joanna Rajkow-ska. - Cieszy nas, że z taką otwartością i entuzjazmem przyjęto to wydarzenie. Widać, że po dwudziestu latach od przemian roku 1989 przyszedł w naszym mieście czas na współczesność. Postanowiliśmy wykorzystać potencjał, jaki zrodził się wraz z tym festiwalem - tłumaczy Marcin Gołębiewski z Fundacji Wschód Sztuki.
Stąd właśnie pomysł na "Projekt Miejski", czyli zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie o zabarwieniu nie tylko artystycznym, ale i społecznym. Inicjatorzy, czyli Małopolski Instytut Kultury, Fundacja Wschód Sztuki, Fundacja Splot i "Krytyka Polityczna", dzięki niemu zamierzają zmienić estetyczne oblicze miasta.
Projekt ma iść w różnych kierunkach. Jednym z elementów jego programu będą więc zagadnienia teoretyczne, czyli wykłady, warsztaty czy wystawy na temat kształtowania przestrzeni publicznej. W tej części prezentowane mają być realizacje w różnych miastach Polski i świata. Dzięki temu mieszkańcy Krakowa zobaczą najciekawsze realizacje z Nowego Jorku czy Berlina uświadamiające, jak ważna jest estetyka przestrzeni publicznej.
Oprócz tego wśród punktów programu znalazły się także interwencje współczesnych artystów. - To będzie wprowadzanie sztuki do miejsc wykluczonych, otwarcie na działalności artystyczną przestrzeni dotąd z nią niekojarzonych. Będziemy stykać widzów z dziełami współczesnych twórców - tłumaczy Sebastian Liszka z "Krytyki Politycznej".
W planach jest już kilka projektów, które mogłyby zostać zrealizowane. Trwają rozmowy z artystami, także z tymi, którzy brali udział w festiwalu ArtBoom lub wezmą udział w jego kolejnych edycjach. Wiadomo już, że będą to zarówno akcje i performance'y, jak i dzieła trwale ingerujące w sieć ulic i renesansowych kamienic. W planach są m. in. kolejne realizacje Grupy Twożywo. Ich mural "Siataniści", zdobiący ścianę kamienicy przy ul. Barskiej, to jedna z pozostałości ArtBoomu. Podobno kolejnej odsłony ich projektu w przestrzeni Krakowa możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.
Ostatnim ogniwem "Projektu Miejskiego" będzie debata, czyli "uczestnictwo mieszkańców w konsultacjach wokół planów zagospodarowania przestrzennego, działania na rzecz zwiększenia wpływu społeczności lokalnych na decyzje podejmowane przez urzędy". - Kraków jest miastem o wielkim kapitale społecznym, który musimy wykorzystać. Chcemy stworzyć platformę dyskusji, w której mieszkańcy będą mogli wydać opinię na temat tego, co dzieje się w ich otoczeniu - tłumaczy Sebastian Liszka.
Pod adresem projektmiejski.wordpress.com działa już blog akcji.
Łukasz Gazur

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski