Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka robienia kariery

Redakcja
Magdalena Pilawska Fot. Zbigniew Wojtiuk
Magdalena Pilawska Fot. Zbigniew Wojtiuk
Młodzieżowe Centrum Kariery OHP funkcjonuje w Miechowie od 1 sierpnia 2007 r. Od samego początku prowadzi je doradca zawodowy Magdalena Pilawska. - Sukcesem jest to, że o naszej działalności wie coraz więcej osób. I że jeszcze dotychczas funkcjonujemy... - śmieje się.

Magdalena Pilawska Fot. Zbigniew Wojtiuk

DORADZTWO ZAWODOWE. - Już w gimnazjum warto wiedzieć, co chciałoby się później robić - mówi Magdalena Pilawska

Co MCK na w ofercie? Poradnictwo zawodowe indywidualne i grupowe, informację zawodowa (także o możliwościach kształcenia, szkolenia, o zawodach oraz o rynku pracy), diagnozę osobistych predyspozycji zawodowych, pomoc w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych, poradnictwo indywidualne i grupowe w zakresie przedsiębiorczości oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej a na koniec pośrednictwo pracy. Wszystkie usługi oferowane są bezpłatnie.

- Nie mamy możliwości żeby sprawdzić, ile osób podjęło dzięki nam pracę. Jesteśmy jednostką działającą głównie doradczo. W roku 2009 udzieliliśmy 126 porad indywidualnych, 35 porad grupowych, 395 informacji indywidualnych i 39 grupowych. Ze spotkań wnioskuję, że młodzież jest coraz bardziej świadoma swojej przyszłej kariery zawodowej - mówi Magdalena Pilawska.

Doradca zawodowy stara się objąć swoją opieką miechowską młodzież już od gimnazjum. - Jestem zdania, że już na poziomie gimnazjum warto wiedzieć, kim chciałoby się być i co chciałoby się robić w dorosłym życiu - zaznacza.

Nie jest to praca tylko za biurkiem. - Na miejscu mamy salę audiowizualną, niezbędny sprzęt i materiały poglądowe. Nie musimy tego wozić ze sobą; zresztą z wolnymi salami w szkołach też jest różnie. Czasami korzystamy z pomocy Mobilnego Centrum Informacji z Krakowa. Na zasadzie współpracy MCI przyjedzie w sobotę do Zespołu Szkół nr 1. Z założenia jesteśmy jednostką stacjonarną. Ale jak trzeba się wyprawić w teren to oczywiście jadę - dodaje doradca zawodowy.

Jak twierdzi, trudno ocenić, która porada jest obecnie najbardziej przydatna. Zależy to od wykształcenia, posiadanych kwalifikacji, ukończonych kursów i szkoleń. Niektórzy takich dyplomów oraz certyfikatów mają kilka. I nadal nie mogą znaleźć zatrudnienia...

Miechowskie MCK planuje rozszerzenie swojej dotychczasowej działalności doradczej. Przy jednoosobowej obsadzie kadrowej nie będzie to zapewne łatwe, ale w takich gminach jak Kozłów, czy Słaboszów doradca z MCK będzie się w tym roku pojawiał częściej.

- Goszcząc w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym namawiam do podnoszenia swoich kwalifilacji. Jednak nie wszyscy uczniowie klas maturalnych mają w swoich planach dalsze kształcenie. Od razu chcieliby pracować i usamodzielnić się. Tak od razu, "z biegu", nie jest to łatwe - podkreśla doradca.

Nie sposób nie wspomnieć o dobrej współpracy z niektórymi placówkami miechowskimi. Ostatnio z Warsztatami Terapii Zajęciowej miechowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

- Bardzo sobie cenimy te kontakty. Nasi podopieczni też potrafią korzystać z dorad i doświadczeń MCK - słyszymy od dyrektora miechowskich WTZ Ewy Siudak. Niepełnosprawni, osoby z różnym stopniem upośledzenia, nadal mają poważne kłopoty ze znalezieniem jakiegokolwiek zatrudnienia. Choć i tu odnotowuje się ostatnio znaczący postęp.

Zbigniew Wojtiuk

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski