Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka u Frycza

Redakcja
Pracownie mistrzowskie oraz tutorzy umożliwiają studentom KA doskonałe warunki rozwoju FOT. GRZEGORZ ŁYKO
Pracownie mistrzowskie oraz tutorzy umożliwiają studentom KA doskonałe warunki rozwoju FOT. GRZEGORZ ŁYKO
W tym roku przypada 10-lecie Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego. Studenci mogą się tu kształcić na trzech kierunkach: architektura i urbanistyka, architektura wnętrz oraz malarstwo (dwie specjalności: malarstwo sztalugowe i grafika użytkowa).

Pracownie mistrzowskie oraz tutorzy umożliwiają studentom KA doskonałe warunki rozwoju FOT. GRZEGORZ ŁYKO

10 lat Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego

- Pierwsze spotkania, podczas których formował się pomysł nowego wydziału, odbywały się jesienią 2001 roku. Prof. Tomasz Mańkowski zwrócił się wtedy do dr. Krzysztofa Ingardena z propozycją napisania programu i zebrania dokumentów niezbędnych do uruchomienia kierunku architektura przy utworzonej w 2000 roku Krakowskiej Szkole Wyższej - wspomina dziekan, prof. Stanisław Hryń, sam będący artystą rzeźbiarzem.

Ten czas dobrze pamięta dr Krzysztof Ingarden, architekt o uznanym dorobku, były prodziekan wydziału, a obecnie wykładowca. -- Mijające dziesięciolecie weryfikuje trafność odpowiedzi na postawione na początku pytania, jak uczyć architektury, jak przekazać studentowi architektoniczne podstawy warsztatowe, jak rozbudzać kreatywność i wyobraźnię przestrzenną, jednocześnie ucząc filozofii, teorii architektury i historii, a także przekazywać umiejętności praktycznego posługiwania się prawami fizyki, statyki i mechaniki budowli, uczyć znajomości zasad prawa budowlanego. Wybraliśmy koncepcję pracowni mistrzowskich, na wzór studiów architektonicznych w Wiedniu, Londynie czy Tokio, co polega na wytworzeniu spersonalizowanych więzi pomiędzy nauczycielem i uczniem. Grupy studenckie mają swoich stałych nauczycieli - tutorów, co daje im możliwość bliższego poznania ich metod pracy, a także siebie nawzajem - mówi.

Również na kierunkach malarstwo i architektura wnętrz programy studiów zostały tak skonstruowane, aby student mógł rozwijać swój talent w pracowniach autorskich, pod okiem wybitnych fachowców z dyscyplin artystycznych i sztuk użytkowych. Dzięki takiej koncepcji kształcenia, absolwenci wszystkich kierunków są przygotowani do samodzielnej pracy twórczej. Wykładowcy i studenci zgodnie twierdzą, że na wydziale panuje specyficzna atmosfera. Krzysztof Ingarden upatruje jej we współistnieniu architektury ze sztukami pięknymi, malarstwem, a obecnie także architekturą wnętrz, co stwarza inspirującą atmosferę kompleksowej edukacji artystycznej i architektonicznej. Studenci mówią o klimacie i duchu miejsca, wydział mieści się bowiem na Zabłociu, w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Muzeum Schindlera w poprzemysłowym budynku, którego surowa adaptacja do potrzeb edukacyjnych w rezultacie daje - niezbędne dla artystów - poczucie niezależności i twórczej swobody.

Anna Cieślak Sebastian Dobrowolski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski