Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukaj aptek ze znakiem Centrum Diabetyka

DD
W całym kraju trwają darmowe pomiary poziomu cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może oznaczać zagrożenie cukrzycą. Szacuje się, że nawet milion osób w Polsce ma niezdiagnozowaną cukrzycę. Tymczasem jedynie wczesne podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych dla życia i zdrowia powikłań.

Chcesz skorzystać z darmowych badań?

   Cukrzycy nie można wyleczyć - obecnie możemy ją skutecznie kontrolować, ale pacjent przez cały czas musi przyjmować leki. To właśnie dlatego ostatnie ograniczenia w refundacji leków dotknęły w szczególny sposób chorych na cukrzycę i ich rodziny. Pomoc chorym w dostępie do tańszych leków i edukacji diabetologicznej oferuje wspólnota aptek Centrum Diabetyka.
   Programem darmowych badań objętych jest blisko 500 aptek w całym kraju, oznaczonych znakiem Centrum Diabetyka. Organizatorzy mają nadzieję, że w badaniach weźmie udział nawet pół miliona osób. Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy zgłosić się do apteki objętej programem. W aptece otrzymamy skierowanie na bezpłatne badanie do najbliższej poradni diabetologicznej. Badania będą przeprowadzane także w samych aptekach, w zależności od dostępności przeszkolonego personelu. Przygotowania do akcji rozpoczęły się w maju i czerwcu, kiedy przeszkolono aptekarzy. Badania potrwają aż do końca listopada, aby mogło w nich wziąć udział jak najwięcej osób.

Centrum Diabetyka

   Głównym celem programu jest realizacja wytycznych WHO, zalecających zwiększenie roli i odpowiedzialności farmaceuty w procesie leczenia cukrzycy i opieki nad pacjentem. Farmaceuci

biorący udział w programie

zobowiązują się m.in. do oferowania pełnej gamy artykułów i leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, podejmowania działań edukacyjnych dla pacjentów, udziału w regularnych szkoleniach z zakresu diabetologii, dystrybucji darmowych materiałów edukacyjnych dla diabetyków. Dodatkowo, zarówno hurtownia farmaceutyczna, jak i apteka biorąca udział w programie rezygnują z części marży na artykuły i leki diabetologiczne, co obniża ich cenę i zwiększa dostępność dla pacjentów.
   - Zapewnienie choremu dostępu do tańszych leków to tylko jedno z zadań programu Centrum Diabetyka, uwarunkowane obecnymi problemami z refundacją - podkreśla Joanna Szymańska-Bulska, prezes Phoenix Pharma Polska i inicjatorka programu. - Głównym celem programu jest podniesienie poziomu opieki diabetologicznej i wiedzy o cukrzycy wśród polskich pacjentów poprzez zwiększenie aktywnej roli farmaceuty w procesie opieki nad chorym zgodnie z najnowszymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
   WHO alarmuje, że pomimo rozbudowanej sieci opieki diabetologicznej w krajach Unii Europejskiej oraz ogromnych wydatków na ten cel, systemy służby zdrowia poszczególnych krajów wciąż nie mogą osiągnąć zadowalających efektów w zapobieganiu i leczeniu powikłań związanych z cukrzycą. Powikłania te to najczęściej skutek zbyt późnego wykrycia choroby i podjęcia leczenia bądź wynik zaniedbań w kuracji z winy niewystarczającej wiedzy i motywacji pacjenta. W Polsce sytuacja jest równie niepokojąca. Pomóc może m.in. aktywny udział farmaceutów w procesie leczenia i opieki nad chorym. - Nie chodzi oczywiście o zastąpienie lekarza, który odgrywa tu kluczową rolę - wyjaśnia Joanna Szymańska-Bulska. - Aptekarz powinien być jednak dla lekarza diabetologa partnerem. Pamiętajmy, że dostęp do farmaceuty jest zdecydowanie łatwiejszy niż do lekarza specjalisty.

Maksymalne bezpieczne

stężenie glukozy we krwi to 110 mg/dl na czczo. Osoby, u których poziom ten jest przekroczony, powinny rozpocząć właściwe leczenie. Według The Journal of the American Medicine badania krwi pod kątem cukrzycy powinno wykonywać się od 25. roku życia - wtedy zwiększają się szanse uniknięcia powikłań takich jak ślepota, niewydolność nerek lub konieczność amputacji kończyn. Konieczność wcześniejszego diagnozowania cukrzycy i wczesnego leczenia potwierdzają także wyniki badania United Kingdom Prospective Diabetes Study (UKPDS). Badanie UKPDS, które trwało 20 lat i objęło ponad 5 tys. diabetyków, wykazało, że utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań lub znacznie je opóźnia. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski