Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukają skutecznych terapii

Redakcja
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii to jedna z najmłodszych jednostek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mimo to WBBiB już zdążył uplasować się w czołówce najlepszych polskich ośrodków naukowych. Swą wysoką pozycję zawdzięcza doskonałej kadrze, nowatorskim badaniom oraz licznym publikacjom prezentowanym w międzynarodowych czasopismach.

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ: dobra kadra, laboratoria i pracownie wyposażone w aparaturę najnowszej generacji

Wydział mieści się przy ul. Gronostajowej 7 na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Nowoczesny budynek wyposażony jest w liczne laboratoria badawcze i sale dydaktyczne, a pracownicy i studenci, dzięki wielomilionowym dotacjom, mają do dyspozycji światowej klasy sprzęt pomiarowy.

Prace badawcze na WBBiB mają bardzo zróżnicowany charakter, niemniej ich wspólnym celem jest coraz lepsze zrozumienie molekularnych podstaw funkcjonowania organizmów - poznanie procesów biochemicznych i biofizycznych zachodzących w organizmach bakterii, wirusów, zwierząt i roślin. Wśród projektów naukowych prowadzonych na wydziale wyróżnić można takie, które skupiają się wokół:

• struktury i funkcji biocząsteczek (głównie białek, lipidów i DNA)

• mechanizmów powstawania różnych chorób

• opracowywania skutecznych terapii.

Badaniom podstawowym towarzyszą badania o charakterze aplikacyjnym. Obejmują one m.in. prace nad nowymi sposobami leczenia nowotworów, wykorzystaniem komórek macierzystych w medycynie czy hodowlą skóry do przeszczepów. Część z tych prac prowadzona jest w kooperacji z firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi oraz ze szpitalami.

Renoma WBBiB nie ogranicza się tylko do badań naukowych. Na wysokim poziomie utrzymywane jest także kształcenie. Wydział ma trzy interdyscyplinarne kierunki: biotechnologię, biofizykę i biochemię. Łączą one w sobie, choć z różnym natężeniem, przedmioty ścisłe i biologiczne.

To co w sposób szczególny wyróżnia studia na WBBiB od innych, o podobnym profilu, to ścisłe połączenie aktualnej wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi.

Kursy składają się z wykładów i prowadzonych równolegle ćwiczeń, które pozwalają studentom zapoznać się z większością metod i technik wykorzystywanych współcześnie w biochemii, biofizyce i biologii molekularnej. Już od drugiego roku studiów licencjackich studenci mogą także przychodzić do laboratoriów. Innym sposobem realizacji idei łączenia teorii z praktyką jest udział studentów w dużych projektach badawczych prowadzonych przez doświadczonych naukowców.

Wszystkie te działania sprzyjają nabyciu przez studentów samodzielności i doświadczenia - cech tak wysoko cenionych na rynku pracy. Najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia są liczne nagrody, stypendia oraz środki na własne projekty badawcze przyznawane co roku studentom z Gronostajowej 7 przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, instytucje samorządowe oraz firmy z branży life science, a także bardzo pozytywne opinie przesyłane z europejskich i amerykańskich uczelni, które goszczą wychowanków WBBiB w ramach programów wymian studenckich.

Więcej informacji o Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ pod adresem: www.wbbib.uj.edu.pl

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski