Szukanie kompromisu

MH
Sprawa dotyczy powstałego i wciąż rozbudowywanego na stokach góry Chełm (Zarabie) ośrodka sportów zimowych. Pewne wątpliwości i obawy wywołuje kwestia zorganizowania ruchu drogowego na drodze z Zarabia na Chełm. Mieszkańcy sołectwa mają wątpliwości na ten temat i dlatego starosta podjął decyzję o spotkaniu się z inwestorami (reprezentanci firmy Eco - Sport Sp. Z o.o. oraz UG).

Jak bezpiecznie dojechać na Chełm?

O tym, jak zapewnić bezpieczny dojazd na górę Chełm i stworzyć odpowiednie warunki dla mieszkańców powiatu i turystów, tak aby jedna z najważniejszych inwestycji w powiecie myślenickim stała się szansą dla niego, nie zaś zagrożeniem bezpieczeństwa, dyskutowano, w Starostwie Powiatowym w Myślenicach.

Główny problem polega na wykorzystaniu parametrów istniejącej już drogi powiatowej na Chełm oraz przewidywanym zwiększeniem ruchu na niej. Przedstawiciele starostwa mogli zapoznać się z planami inwestycyjnymi Eco - Sportu w szczególności dotyczącymi zmiany przeznaczenia placu techniczno-manewrowego na parkingu przy dolnej, nowo wybudowanej stacji narciarskiej. Początkowo pierwszy etap inwestycji zakładał, że plac ten ma służyć jako plac składowy dla regionalnego nadleśnictwa i jako pętla manewrowa dla busów dowożących narciarzy. Tymczasem inwestorzy chcą wybudować w tym miejscu parking dla 140 samochodów, czego konsekwencją będzie wzmożony ruch na drodze na Chełm.
-Doceniając wagę tej inwestycji dla naszego powiatu ijej znaczenie dla promocji irozwoju regionu, deklarujemy dobrą wolę ipomoc wrealizacji tego przedsięwzięcia. Ale zdrugiej strony musimy wsposób rozsądny podejść doproblemów związanych zdrogą dojazdową naChełm, tak aby zachować względy bezpieczeństwa mieszkańców iwszystkich korzystających ztej drogi, także biorąc poduwagę dojazd namiejsce np. pojazdów uprzywilejowanych, karetki pogotowia, straży pożarnej - powiedział starosta Adam Gumularz.
W trakcie dyskusji poruszono również problemy związane z przebudową drogi na Chełm, z możliwościami finansowania ewentualnego wykupu gruntów oraz zmianą jej zarządcy. Ważne jest również, aby wzmożony ruch związany z inwestycją nie spowodował zagrożenia bezpieczeństwa korzystających z dojazdu do domów mieszkańców Chełmu. Nie należy zapominać, że zimą przy dużych opadach i wzmożonym ruchu drogowym utrzymanie drogi dojazdowej na Chełm może stanowić poważny problem.
Podsumowując spotkanie ustalono, że inwestor skieruje list intencyjny do Zarządu Powiatu, dołączając projekty proponowanych zmian i koncepcję rozwiązań komunikacyjnych, a powiat, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy oraz bezpieczeństwo na drodze dojazdowej na Chełm, wyda stosowną opinię.
O tym, że mieszkańcy Chełmu są żywo zainteresowani losem drogi, świadczyć może spotkanie, w którym uczestniczyli między innymi dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Jerzy Grabowski, radny gminny Jan Trzepacz oraz radny powiatowy Jerzy Krygier. Podczas spotkania roztrząsano problem nie tylko samego dojazdu na Chełm, ale także całego Zarabia, które może zostać całkowicie sparaliżowane w momencie najazdu turystów i narciarzy. Ta wypoczynkowa dzielnica miasta może zostać zatruta spalinami setek samochodów, jakie prawdopodobnie pojawią się na Zarabiu w związku z funkcjonowaniem stoków narciarskich. Jedno jest pewne: problem drogi na Chełm w zmienionych warunkach jej funkcjonowania oraz zwiększonego ruchu na samym Zarabiu musi zostać jak najszybciej rozwiązany i stanowić rozsądny consensus pomiędzy interesami samorządowców i mieszkańców Zarabia i Chełmu.
Tekst i fot. (MH)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie