Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz dobrego liceum? Wiemy, w których szkołach najlepiej uczą

Anna Kolet-Iciek
Konkurs j. angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie
Konkurs j. angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie Archiwum szkoły
Edukacja. Dotarliśmy do najnowszych wskaźników przyrostu wiedzy uczniów w szkołach średnich regionu tarnowskiego. W rankingu przygotowanym przez "Dziennik Polski" najlepiej wypada III Liceum Ogólnokształcące z Tarnowa

III LO im. Adama Mickiewicza to szkoła, która ma najwyższą edukacyjna wartość dodaną (EWD) spośród tarnowskich ogólniaków. Niestety, ponad połowa szkół w tym mieście nie potrafi wykorzystać potencjału swoich uczniów. Tam wskażnik EWD jest ujemny
EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.

Pokazuje on, czy rozwija ona umiejętności i wiedzę ucznia, czy wręcz przeciwnie. EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych. W przypadku liceów brany jest pod uwagę egzamin gimnazjalny i matura. Udało nam sie dotrzeć do najnowszych wskaźników EWDz 2014 roku. Na ich podstawie przygotowaliśmy ranking liceów.

Szkoły z wysokim EWD to takie, które po trzech latach nauki wypuszczają lepszych uczniów niż przyjęły. Te z ujemnym EWD określa się mianem szkół niewykorzystanych możliwości. Mówiąc wprost są to szkoły, które marnują swoich uczniów.

W Tarnowie takich liceów jest siedem na 13 sklasyfikowanych w naszym rankingu. Najgorzej wypadło IX LO w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 w Tarnowie, którego EWD z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych wynosi minus 6,13. Danuta Majzerowicz, wicedyrektor szkoły nie jest zdziwiona takim wynikiem.

- Ubiegły rok był ostatnim, w którym IX LO funkcjonowało w naszym zespole. Kończyła je klasa sportowa złożona z piłkarzy, którzy bardziej interesowali się treningami i zawodami niż nauką, stąd mieli bardzo dużo nieobecności. Proszę mi wierzyć, że nauczyciele stawali na głowie, by ich czegoś nauczyć, ale nie było z kim pracować - tłumaczy Danuta Majzerowicz.

Takiego problemu nie mają nauczyciele najlepszego w mieście III LO. - Przychodzą do nas bardzo dobrzy uczniowie, bo od lat cieszymy się doskonałą opinią - mówi Małgorzata Ważna, wicedyrektor III LO.

Nauczycielom tej szkoły udaje się jednak nie zmarnować tego potencjału. - Ambicją dyrektora jest zatrudnianie wyłącznie ludzi z pasją, którzy mają silną motywację do pracy, kochają ten zawód, a przy tym mają doskonałe przygotowanie merytoryczne - wymienia Małgorzata Ważna.

Jej zdaniem receptą na sukces jest również bogata oferta zajęć dodatkowych, z której uczniowie bardzo chętnie korzystają.
Wśród liceów spoza Tarnowa najlepiej wypadło tuchowskie. Średnia EWD z przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych wyniosła tam 3,1. Równie dobre wyniki w nauczaniu osiąga II LO w Bochni. Tam średnia wyniosła 2,7.

Na ostatnich miejscach naszego rankingu znajduje się liceum z Dąbrowy Tarnowskiej z wynikiem minus 9,1 oraz liceum w Marcinkowicach - minus 7,7.

Jeśli jakiejś szkoły nie ma w zestawieniu, oznacza to, że nie badano w niej EWD.

Jutro: Ranking liceów regionu nowosądeckiego
W poniedziałek: najlepsze ogólniaki w Małopolsce Zachodniej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski