Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz dobrego technikum? Oto szkoły, które uczą najlepiej [RANKING]

Anna Kolet-Iciek
Krakowskie Technikum Łączności stawia na wszechstronny rozwój młodzieży
Krakowskie Technikum Łączności stawia na wszechstronny rozwój młodzieży FOT. ANNA KACZMARZ
Edukacja. Zaskoczenia nie ma. W rankingu „Dziennika Polskiego” najlepszą krakowską placówką tego typu jest Technikum Łączności nr 14.

Znamy wyniki edukacyjnej wartości dodanej – czyli tzw. EWD – krakowskich techników. EWD to metoda statystyczna, która pozwala oszacować wkład szkoły, a nawet konkretnego nauczyciela, w wyniki uczniów na egzaminie.

EWD to – zdaniem ekspertów – jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły. Pokazuje on, czy dana placówka rozwija potencjał, umiejętności oraz wiedzę uczniów, czy wręcz przeciwnie.

EWD obliczane jest na podstawie wyników egzaminów zewnętrznych. W przypadku szkół ponadgimnazjalnych brany jest pod uwagę egzamin gimnazjalny i matura.

Szkoły z wysokim EWD to takie, które po trzech latach nauki wypuszczają lepszych uczniów, niż przyjęły. Natomiast placówki z ujemnym EWD określa się mianem szkół niewykorzystanych możliwości.

Mówiąc wprost – są to szkoły, które marnują potencjał swoich uczniów. W Krakowie większość techników ma ujemne EWD. Tych z dodatnim jest zaledwie 9 na 24 sklasyfikowane.

W naszym rankingu najgorzej wypadło Technikum Mechaniczne nr 30 w Zespole Szkół Mechanicznych nr 4. Wicedyrektor placówki Paweł Kozub zaznacza jednak, że do tego technikum przychodzą przede wszystkim uczniowie zainteresowani zdobyciem zawodu, a nie zdaniem dobrze matury.

– Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że absolwenci naszej szkoły mają znacznie mniej problemów ze znalezieniem pracy niż absolwenci innych tego typu szkół. I to jest dla nas najważniejsze – podkreśla Paweł Kozub.

Zaznacza on, że uczniowie szkoły świetnie wypadają na egzaminach zawodowych, a do matury (na podstawie której liczone jest EWD) często nawet nie przystępują, a jeśli już, to nie przywiązują do tego zbyt dużej wagi.

Inaczej jest w Technikum Łączności nr 14, będącym częścią Zespołu Szkół Łączności. Ta placówka zajęła w naszym rankingu pierwsze miejsce. To żadne zaskoczenie, bo ZSŁ od lat bryluje w różnego rodzaju rankingach. W ostatnim zestawieniu publikowanym przez miesięcznik „Perspektywy”, szkoła zajęła drugie miejsce w kraju w klasyfikacji ogólnej techników i pierwsze miejsce w rankingu maturalnym.

Jedyne, co może zaskakiwać, to różnica dzieląca tę szkołę od pozostałych sklasyfikowanych w przygotowanym przez nas zestawieniu. Technikum Łączności nr 14 praktycznie zdeklasowało rywali. Jego EWD, liczone jako średnia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych, wynosi 10,6 pkt., a z samych przedmiotów matema­tycz­no-przyrodniczych – aż 14,48 pkt.

– Udało nam się stworzyć klimat sprzyjający kształceniu młodych ludzi, a dzięki ciężkiej pracy – zarówno nauczycieli, jak i uczniów – udaje nam się osiągać sukces – zwraca uwagę Antoni Borgosz, dyrektor Zespołu Szkół Łączności, które w tym roku obchodzi 70. urodziny.

– Nasze technikum to szkoła stawiająca na wszechstronny rozwój młodzieży, starająca się stwarzać szansę każdemu, kto chce solidnie pracować, zdobyć atrakcyjny zawód i iść na studia – zaznacza dyrektor Borgosz.

Tuż za jego szkołą, ale z o połowę gorszym wynikiem, znalazło się Technikum Budowlane nr 1 (ul. Szablow­skiego), a na miejscu trzecim – Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 (ul. Krupnicza).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski