Szwecja: Weszli do katedry, ukradli klejnoty królewskie i...

Szwecja: Weszli do katedry, ukradli klejnoty królewskie i uciekli motorówką. Ślad po nich zaginął

Aleksandra Gersz AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Szwecja: Weszli do katedry, ukradli klejnoty królewskie i uciekli motorówką. Ślad po nich zaginął
1/4
przejdź do galerii

©TT News Agency/AP/EAST NEWS

O tym mówi się w całej Szwecji. Dwaj złodzieje wynieśli z katedry w Strängnäs bezcenne klejnoty królewskie z przełomu XVI i XVII wieku i odjechali motorówką po jeziorze. Policji wciąż nie udało się ich zidentyfikować ani znaleźć.
Do tej wyjątkowo zuchwałej kradzieży doszło we wtorek przed południem w katedrze w Strängnäs, mieście w środkowej Szwecji, niedaleko Sztokholmu. Świadkowie relacjonują, że nagle zobaczyli dwóch mężczyzn, którzy pędzili w kierunku wyjścia z otwartej dla publiki świątyni. Wskoczyli oni do zacumowanej kilkaset metrów od katedry motorówki i uciekli jeziorem Malar, trzecim największym w Szwecji. Od tej pory nikt ich nie widział. Podczas zdarzenia nikomu nic się nie stało, służby powiedziały jednak, że pracownicy katedry byli w szoku.

Rzecznik lokalnej policji Thomas Agnevik powiedział, że skradzione zostały dwie złote korony i jabłko królewskie inkrustowane kamieniami szlachetnymi i perłami. Należały one do króla Karola IX Wazy i jego żony Krystyny Holsztyńskiej, którzy rządzili Szwecją na przełomie XVI i XVII wieku. Klejnoty należały do insygniów pogrzebowych i zmarłego w 1611 r. monarchy, i jego małżonki, które odeszła 14 lat później. Wystawione w katedrze w Strängnäs królewskie klejnoty znajdowały się za szklaną gablotą, którą stłukli mężczyźni oraz były podłączone do alarmu.

Szwedzka policja natychmiast rozpoczęła poszukiwania na wielką skalę, w którą zaangażowano również łodzie i helikoptery. W środę opublikowano również w mediach zdjęcie klejnotów królewskich, aby umożliwić ludziom ewentualną pomoc. Na razie jednak służby nie mają żadnych śladów. – Na razie jest 0-1 dla złodziei – powiedział policyjny rzecznik Thomas Agnevik i dodał: Niemożliwością jest określenie ekonomicznej wartości skradzionych rzeczy, to bezcenne przedmioty, które należą do narodowego dziedzictwa.

O kradzieży, którą wielu ludzi porównuje do filmowych scenariuszy, w tym do nowego filmu „Ocean’s 8” Gary’ego Rossa (osiem kobiet z sukcesem ukradło w nim klejnoty królewskie wystawione w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku), jest głośno w całej Szwecji. Większość nie kryje oburzenia. – Od razu wiedziałem, że to złodzieje, ponieważ zachowywali się podejrzanie – powiedział w rozmowie z lokalną stacją telewizyjną Aftonbladet świadek, Tom Rowell, który w przyszłym tygodniu bierze ślub w katedrze w Strängnäs. – Fakt, że dopuścili się oni kradzieży ze świętego i historycznego budynku jest godny potępienia – dodał.

Eksperci podkreślają jednak, że w większości takich przypadków skradzione przedmioty wracają na miejsce. Rzeczy, takie jak klejnoty królewskie, są bowiem bezcenne i ich sprzedaż jest praktycznie niemożliwa. – Mam wielką nadzieję, że je odzyskamy – powiedział Agnevik.

POLECAMY:


Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
i myszy

Katarzyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Usunięto z wyszukiwarki google artykuł wymuszający pozorowane wznowienie śledztwa w sprawie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę. Wznowione wyprowadzanie sprawy w pole skuteczne...rozwiń całość

Usunięto z wyszukiwarki google artykuł wymuszający pozorowane wznowienie śledztwa w sprawie zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę. Wznowione wyprowadzanie sprawy w pole skuteczne jak od 23 lat. wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hmezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jasne to !

gryzmoł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Po co lewakom szwedzkim królewskie klejnoty ? A też po co te klejnoty islamskim migrantom ? Krótko mówiąc , pożytku w Szwecji te klejnoty nie przynosiły !

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo