Szwedzi mistrzami

W Sztokholmie zakończyły się 77. mistrzostwa świata elity. W meczu o złoty medal spotkały się Szwecja i Szwajcaria, gospodarze wygrali 5:1. Brązowy medal wywalczyła drużyna USA po zwycięstwie nad Finlandią 3:2 w rzutach karnych.

HOKEJ. Szwajcarzy największą rewelacją mistrzostw świata

W sobotnich półfinałach w "derbach" Skandynawii Szwecja pewnie pokonała Finlandię 3:0. O wygranej "Trzech Koron" zadecydowały gwiazdy z NHL: bracia Henrik i Daniel Sedinowie z Vancouver Canucks i Loui Eriksson z Dallas Stars. Przy pierwszej bramce zdobytej przez Szwedów w grze w przewadze strzelał H. Sedin, krążek trafił w nogę Erikssona i wpadł do siatki. Także drugi gol padł, kiedy Finowie grali w osłabieniu. Po znakomitym podaniu H. Sedina zza bramki Eriksson tylko dołożył kij. W ostatnich dwóch minutach Finowie wycofali bramkarza, ale krążek przechwycili gospodarze i na 23 sekundy przed końcową syreną H. Sedin umieścił go w siatce.

W drugim półfinale rewelacyjni Szwajcarzy potwierdzili, że są na tych mistrzostwach bardzo mocni. Wygrali 3:0 z USA, choć faworytem byli Amerykanie, którzy w ćwierćfinale rozbili Rosję. Szwajcarzy byli zdecydowanie lepsi w pierwszej tercji, ale młody bramkarz amerykański John Gibson bronił świetnie, sprzyjało mu szczęście, kiedy krążek trafiał w poprzeczkę, a potem w słupek. W drugiej tercji gra wyrównała się, ale to Helweci w 31 min objęli prowadzenie. Losy meczu rozstrzygnęły się praktycznie w 51 min, kiedy to po doskonałym podaniu Julian Walker pojechał sam na bramkarza i pokonał go. Na 19 sekund przed końcem Amerykanów dobił Reto Suri, trafiając do pustej bramki. Szwajcarzy, którzy w swoich szeregach mają tylko jednego gracza z NHL, znaleźli się w strefie medalowej po raz pierwszy od 60 lat, kiedy to wywalczyli brąz. A w wielkim finale po raz ostatni grali w 1935 roku (przegrali go z Kanadą).

W meczu o brązowy medal USA pokonały Finlandię 3:2 po rzutach karnych. Amerykanie przez dwie tercje kontrolowali przebieg wydarzeń na lodzie. Prowadzili już od 58 sekundy, na 2:0 podwyższył Stastny. W trzeciej tercji Finowie w odstępie 4 minut zdobyli dwa gole i zrobiły się wielkie emocje. Nie przyniosła rozstrzygnięcia 10-minutowa dogrywka. W czwartej serii rzutów karnych celnie strzelił Alex Galchenyuk (USA).

WYNIKI

Półfinały: Szwecja - Finlandia 3:0 (1:0, 1:0, 1:0), 1:0 Eriksson 11, 2:0 Eriksson 37, 3:0 H. Sedin 60. Szwajcaria - USA 3:0 (0:0, 1:0, 2:0), 1:0 Niederreiter 31, 2:0 Walker 51, 3:0 Suri 60.

O 3. miejsce: USA - Finlandia 3:2 w karnych (2:0, 0:0, 0:2, 0:0), 1:0 Smith 1, 2:0 Stastny 16, 2:1 Korpikoski, 2:2 Korpikoski 53.