Szyb Daniłowicza w Wieliczce znów pełnił rolę wieżowca. Na turniej przyjechało prawie 120 drużyn z całej Polski

Jolanta Białek
Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników odbył się w Kopalni Soli w Wieliczce już po raz 12. Także wręczenie nagród najlepszym drużynom miało miejsce tradycyjnie w solnych podziemiach
Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników odbył się w Kopalni Soli w Wieliczce już po raz 12. Także wręczenie nagród najlepszym drużynom miało miejsce tradycyjnie w solnych podziemiach zdjęcia: materiały Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, materiały Starostwa Powiatowego w Wieliczce
Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników rozgrywany w szybie Daniłowicza Kopalni Soli wrócił do Wieliczki po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. W nietypowych zawodach 2022 uczestniczyła rekordowa liczba drużyn. Najszybsze z nich potrzebowały na pokonanie drogi z podziemi na powierzchnię niespełna pięciu minut.

To najprawdopodobniej jedyne tego typu zawody na świecie. Kopalniany szyb Daniłowicza pełni rolę klatki schodowej wieżowca. Strażacy wspinają się powierzchnię na czas z miejsca ulokowanego 110 m pod ziemią - po wąskich drewnianych schodach (650 stopni), w pełnym umundurowaniu oraz ze sprzętem ratowniczym, ważącym ok. 30 kg.

Taki turniej odbył się w Wieliczce już po raz dwunasty. Uczestniczyła w nim rekordowa liczba drużyn – 117.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła kolejny raz drużyna z Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach, z czasem 4:40.08. Drugie miejsce zajęli strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, a trzecie z jednostki OSP w Trzebuni.

Tak samo wyglądały dwa najwyższe stopnie podium w klasyfikacji drużyn PSP, a trzecie miejsce w tej kategorii zajęła drużyna z Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce.

W kategorii OSP najszybsi byli ratownicy z jednostki w Trzebuni, za którymi uplasowały się drużyny z OSP Święcany oraz OSP Grojec.

Wśród drużyn kobiecych zwyciężyła OSP Giedlarowa, przed Komendą Miejską PSP w Katowicach oraz Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie.

Natomiast rywalizację w kategorii zakładowych służb ratowniczych wygrała Lotos Straż. Drugie miejsce zajęła Zakładowa Straż Pożarna Anwil S.A., a trzecie Zakładowa Straż Pożarna Michelin Polska Sp. z o.o.