Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybciej, bo bez biurokracji

Wiktor Sawiuk
Budujący domy zaoszczędzą nie tylko czas, ale i nerwy
Budujący domy zaoszczędzą nie tylko czas, ale i nerwy WIZUALIZACJA: DOMYWSTYLU
Prawo. Budownictwo – już za kilka dni wchodzą w życie rozwiązania bardziej przyjazne dla inwestorów.

W niedzielę 28 czerwca wchodzi w życie – od lat wyczekiwana i równie długo zapowiadana – nowelizacja ustawy o prawie budowlanym.

Znosi ona wymóg uzyskiwania pozwoleń na budowę określonych obiektów, w tym domów jednorodzinnych.

Krótszy czas oczekiwania na decyzję i mniej obowiązkowych zaświadczeń – to korzystne zmiany dla inwestorów i szansa na poprawę koniunktury w branży budowlanej. Nowelizację uchwalono w lutym 2015 roku.

Bez pozwoleń

Głównym założeniem zmiany Ustawy prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z 2006 r. o opłacie skarbowej i o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych) jest usprawnienie procesu budowlanego dzięki zniesieniu obowiązku uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę określonych obiektów, a także ograniczenie zakresu formalnego projektów przedstawianych administracji.

Już od 28 czerwca br. inwestorzy będą mieli szansę oszczędzić nieco cennego czasu – ze względu na krótsze oczekiwanie na urzędową zgodę. Zmniejszą się koszty niektórych projektów. Prostsze prawo otwiera drogę do działania wszystkim tym, którzy dotychczas zwlekali z decyzją o budowie domu.

Nowe regulacje oznaczają brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę lub rozbudowę wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile ich obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Jedyny wymóg dotyczy zgłoszenia planowanej budowy wraz z wymaganą dokumentacją dla danego typu budowli. Okres oczekiwania na ewentualny sprzeciw administracji wyniesie 30 dni. Nowe przepisy znoszą też obowiązek zgłaszania planowanego terminu rozpoczęcia prac budowlanych.

Decyzje o pozwoleniu na budowę przestają być wymagane także dla mniejszych obiektów, dla których wystarczy jedynie zgłoszenie. Należą do nich:
- wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 mkw.
- wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 mkw.
- wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o pow. zabudowy do 35 mkw. Zwiększono też do 50 mkw. powierzchnię zabudowy wiat, których budowę wystarczy zgłosić.

Szybciej i prościej

Modyfikacji ulegają też kwestie formalne związane z rozpoczęciem budowy. Z końcem czerwca nie będą już konieczne zaświadczenia dotyczące dostaw energii, wody, ciepła i gazu, o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, a także o możliwości dostępu do drogi publicznej.

Wszelkie uwagi urząd musi zgłosić w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosków. Zmiany dotyczą także obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia, a nie – jak dotychczas – pozwolenia na użytkowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski