Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybciej, taniej, cieplej

(DD)
Do wybranych materiałów budowlanych musimy dobrze dopasować zaprawę murarską
Do wybranych materiałów budowlanych musimy dobrze dopasować zaprawę murarską Fot. Bruk-Bet
Budowa domu. Stosowane od lat technologie wypierane są przez nowoczesne rozwiązania.

Wraz z wyborem materiałów wykorzystywanych przy budowie ścian domu, będziemy musieli zmierzyć się także z decyzją o rodzaju zaprawy murarskiej. Jej odpowiednie dopasowanie do technologii budowy pomoże znacznie obniżyć koszty inwestycji i pozwoli skrócić czas pracy. Co więcej, prawidłowo wykonane spoiny między elementami murowymi ochronią dom przed wychładzaniem w sezonie zimowym.

Wybór zaprawy i materiałów do budowy
Na rynku znajdziemy kilka różnych rodzajów zaprawy murarskiej. Jej wybór ściśle powiązany jest z materiałem budowlanym, z jakiego wzniesione będą ściany.

Ekipy budowlane wykorzystują najczęściej tradycyjne zaprawy cementowo-wapienne, zaprawy klejowe do cienkich spoin oraz lekkie, ciepłochłonne zaprawy na bazie perlitu i __keramzytu – informuje Jarosław Kwaśniak, ekspert marki Termalica. – Warto przy tym jednak pamiętać, że ściany domu wzniesione z cegły i pustaków z użyciem zwykłej zaprawy wymagają dodatkowego ocieplenia. Z kolei zaprawę cienkowarstwową można stosować tylko w przypadku materiałów budowlanych o wysokiej dokładności wymiarowej, jak na przykład bloczki betonu komórkowego lub szlifowane pustaki ceramiczne.

Przyspieszenie budowy, obniżenie kosztów
Stosowana w polskim budownictwie od lat zaprawa cementowo-wapienna jest coraz częściej wypierana przez nowocześniejsze, mniej wymagające rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów materiałów oraz szybszego murowania.

Dla porównania, do wzniesienia metra kwadratowego ściany z betonu komórkowego potrzeba około 4 kg zaprawy cienkowarstwowej, podczas gdy metr kw. ściany z __pustaków ceramicznych typu MAX potrzebuje blisko 80 kg zaprawy tradycyjnej – mówi specjalista.

Przekłada się to bezpośrednio na zwiększoną ilość wody „wmurowanej” w ścianę na zaprawie tradycyjnej.

Podobnie jest w kwestii czasu trwania prac murarskich i przerw technologicznych przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych kolejnych kondygnacji _– dodaje Jarosław Kwaśniak. – _Przy wykorzystaniu zaprawy cementowo-wapiennej jesteśmy zmuszeni czekać blisko tydzień, aby rozpocząć prace na następnej kondygnacji. W przypadku zaprawy cienkowarstwowej wystarczą nam tylko dwa dni przestoju.

Ograniczenie strat ciepła jest bardzo ważne
Spoina ma kluczowy wpływ na niwelowanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc w konstrukcji ściany, w których ciepło ucieka w zwiększonej ilości.

Z punktu widzenia kosztów ogrzewania domu, najmniej korzystnym rozwiązaniem jest murowanie ścian zewnętrznych na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej, ze względu na __zwiększone przenikanie ciepła przez spoiny grubości 10-15 mm – mówi ekspert. – Stosowanie materiałów murowych łączonych za pomocą zaprawy klejowej cienkowarstwowej o grubości spoin 1-3 mm ogranicza straty ciepła na __powierzchni ściany.

Warto również dodać, że wznoszenie ścian na zaprawie cienkowarstwowej nie wymaga zaawansowanej wiedzy murarskiej. Przy budowie domu w systemie gospodarczym możemy w krótkim czasie opanować sztukę nakładania zaprawy, bez konieczności zlecania prac wykwalifikowanym murarzom.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski