Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybciej z Krakowa pod Giewont

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
archiwum polskapress
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację linii Chabówka - Zakopane wraz z budową łącznicy w Chabówce. Po zakończeniu inwestycji podróż pociągiem na tym odcinku skróci się o około 30 minut.

Prace obejmą m.in. kompleksową wymianę ponad 44 km torów. Przebudowanych będzie 107 obiektów inżynieryjnych, m.in. 18 mostów i 5 wiaduktów kolejowych. Powstanie nowy, dodatkowy przystanek w Chabówce. Przebudowane zostaną perony na 12 stacjach (m.in. w Rabie Wyżnej, Szaflarach, Białym Dunajcu, Nowym Targu, Poroninie i Zakopanem).

Najważniejsze będzie zaprojektowanie i wybudowanie łącznicy kolejowej w Chabówce. Dzięki niej pociągi nie będą już musiały wjeżdżać na stację w Chabówce, tam zatrzymywać się na dłuższy czas potrzebny na przepięcie lokomotywy i wyjazd w tym samym kierunku. Podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego skróci się około 30 minut.

To niejedyna inwestycja kolejowa prowadzona na trasie pod Giewont. W styczniu ogłoszono przetarg za ponad 230 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie prac na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka, a także na zaprojektowanie łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki wszystkim modernizacjom na linii Kraków - Zakopane (na które zostanie wydany prawie miliard złotych) czas podróży pociągiem skróci się o godzinę i 15 minut. Dziś potrzeba na to 3 i pół godziny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wkrótce koniec darmowych autostrad w Niemczech

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski