Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybcy, źle parkujący i pijący

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Myślenice. Rynek i ulica Niepodległości to miejsca, w których internauci sygnalizują problem nieprawidłowego parkowania...
Myślenice. Rynek i ulica Niepodległości to miejsca, w których internauci sygnalizują problem nieprawidłowego parkowania... fot. Katarzyna Hołuj
Pod względem liczby zdarzeń w policyjnych statystykach prym wiodą Myślenice, Dobczyce i Sułkowice. A internauci, którzy wskazują policji newralgiczne miejsca na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, najwięcej widzą ich w Myślenicach, Sieprawiu i Sułkowicach.

Z ogólnej liczby zdarzeń zgłoszonych na policji w 2016 roku lub przez nią ujawnionych, prawie jedna trzecia miała miejsce w Myślenicach. Gmina Myślenice jest także tą, gdzie najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych (wypadki - 119 i kolizje - 734). W gminie Dobczyce, która plasuje się w tym zestawieniu jako druga, było ich odpowiednio 26 i 115 , w gminie Lubień - 24 i 135 a w gminie Sułkowice - 22 i 93.Tyle statystki...

Od kilku miesięcy także mieszkańcy dysponują narzędziem, które ma policji podpowiadać, gdzie ich obecność jest szczególnie pożądana. Jest to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której sami mogą zaznaczać miejsca, w których wedle ich wiedzy i obserwacji dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Od września 2016 roku w naszym powiecie zostało zgłoszonych 485 takich miejsc (zwykły internauta w swoim komputerze widzi tylko te zgłoszone w ostatnim miesiącu). Z tego zweryfikowanych i potwierdzonych przez policjantów zostało 267, niepotwierdzonych - 197, a 21 podlega jeszcze sprawdzaniu. Najczęściej dotyczą one: przekraczania dozwolonej prędkości (171), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (94) i nieprawidłowego parkowania (56).

Najwięcej zgłoszeń dotyczy Myślenic, a rekordzistką jest ulica Sobieskiego, która ma aż 34 zgłoszenia dotyczące piratów drogowych i dwa nieprawidłowego parkowania. - Kierowcy faktycznie jeżdżą zbyt szybko. Jest problem z włączeniem się do ruchu sprzed bloków, domów prywatnych i z dawnego placu targowego a dziś parkingu. Nieraz byłam świadkiem sytuacji, kiedy ktoś wyprzedzał „na trzeciego”, a kto zna tę ulicę wie, że jest tam odcinek, gdzie widoczność jest ograniczona. Piesi też nie mają łatwo, bo przejścia dla nich są tylko dwa: jedno przy stacji paliw na górze, a drugie na dole - przy rondzie - mówi pani Grażyna, która mieszka przy tej ulicy.

Asp. sztab. Szymon Sala z myślenickiej policji mówi, że już po pierwszym zgłoszeniu pojawiły się tam patrole, które potwierdziły, że kierowcy deptają tam mocniej na gaz. Dodaje, że teraz w miarę możliwości, ale regularnie pojawiają się tam policjanci. - Kolejne kliknięcia na mapie nie mają sensu, bo miejsce to jest już „na oku” funkcjonariuszy - mówią policjanci.

Kolejny wniosek, jaki płynie z mapy jest taki, że w Myślenicach są duże problemy z parkowaniem. Policja potwierdza, że źle zaparkowane samochody to kwestia, która od dłuższego już czasu najbardziej absorbuje funkcjonariuszy. Na Facebooku powstał nawet profil „Mistrzowie Parkowania - Myślenice” dokumentujący, jaką fantazją w tym temacie wykazują się kierowcy. - To tylko potwierdza, co już wiemy, a mianowicie, które miejsca są problematyczne. Ale żeby wystawić mandat, zdjęcie nie wystarczy, musi być świadek, albo policjant musi ujawnić taką sytuację - mówi asp. sztab. Sala.

Poza miastem i wschodnią częścią gminy Myślenice, które są najbardziej „zakropkowane”, najwięcej zgłoszeń dotyczy gmin Siepraw i Sułkowice, a w dalszej kolejności Dobczyc i Raciechowic. Najmniej zgłoszeń dotyczy Pcimia, Tokarni i Wiśniowej.

***

1069
Tyle było zdarzeń zgłoszonych lub ujawnionych przez policję w 2016 roku. Dla porównania w 2015 roku było ich 1258

1272
Do tylu kolizji doszło na drogach powiatu myślenickiego w 2016 roku. Wypadki były 232

3/313
W 2016 roku na drogach powiatu zginęły 3 osoby, a 313 zostało rannych

485
Tyle zagrożeń zgłosili do tej pory internauci na obszarze powiatu myślenickiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Oprócz piratów drogowych i nieprawidłowo parkujących, najczęściej sygnalizowanymi problemami są: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i używanie substancji odurzających. To ostatnie potwierdzono m.in. w rejonie osiedla 1000-lecia (kilka punktów), „małpiego gaju”, parkingu przy stadionie KS Dalin, I LO oraz podziemnego przejścia pod zakopianką, a także na terenach przemysłowych przy ul. Cegielskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski