Szybki niczym Merckx [WIDEO]

(ASOK)
Kolarstwo. Michał Kwiatkowski najszybszy w klasyku Amstel Gold Race! Jest czwartym w historii aktualnym mistrzem świata, któremu udała się ta sztuka.

Eddy Merckx (1975 r.), Jan Raas (1980 r.), Bernard Hinault (1981 r. ) i Michał Kwiatkowski (2015 r.) - tylko ci czterej kolarze w historii wygrali holenderski klasyk w tęczowej koszulce mistrza świata.

Kwiatkowski zwycięzcą Amstel Gold Race. Lang: W takim stylu może wygrać tylko mistrz świata

Źródło: Foto Olimpik

Nigdy nie udało się to nawet Philippe'owi Gilbertowi (BMC), który w "Piwnym klasyku" zwyciężył trzy razy, zdobył też mistrzostwo świata, kiedy zawody były rozgrywane na tej trasie. O ostatnim wzniesieniu, Caubergu, często mówi się nawet "Phillberg".

Ale w tym roku śmiało można mówić "Kwiatberg". Mistrz świata często mówił, że w każdym starcie zbiera doświadczenia. I to z ubiegłego roku zaprocentowało na Caubergu. Kwiatkowski nie atakował od początku, czekał. Gdy Gilbert mocno wyrwał do przodu, na kole usiadł mu tylko młody Michael Matthews (Orica GreenEdge).

Michał Kwiatkowski: Na dziś robota wykonana, ale od jutra będę myślał już tylko o kolejnych wyzwaniach

Źródło: Agencja TVN

Jednak szybko dołączyła do nich większa grupa kolarzy, w tym Kwiatkowski, który pojechał bardzo mądrze. Nieprzypadkowo magazyn "Velo" określił go jednym z największych spryciarzy w peletonie. Bardzo dojrzale pojechał też na Caubergu Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice). Zawodnik "Pomarańczowych" atakował na początku podjazdu, a potem ostatecznie finiszował na dziewiątym miejscu.

Ale Kwiatkowski wygrał nie tylko dlatego, że potrafi czytać grę innych zawodników, na finiszu był po prostu najsilniejszy. - To niesamowite uczucie. Spełniło się moje marzenie, zwyciężyłem w koszulce mistrza świata. Cieszę się, że wygrałem sprint - mówił na mecie.