Szybsza kolej z Oświęcimia przez Chrzanów do Trzebini i dalej do Krakowa. Przejazd jest krótszy o kilkanaście minut. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Od 11 czerwca pociągi pasażerskie na linii Oświęcim - Trzebinia będą mogły jeździć z prędkością maksymalną do 120 km/h
Od 11 czerwca pociągi pasażerskie na linii Oświęcim - Trzebinia będą mogły jeździć z prędkością maksymalną do 120 km/h Bogusław Kwiecień
Linia kolejowa z Trzebini do Oświęcimia jest przygotowana do ruchu pociągów pasażerskich z maksymalną prędkością 120 km/h. Czas przejazdu na tej trasie może być dzięki temu o kilkanaście minut krótszy.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Krótszy czas przejazdu z Oświęcimia do Trzebini

Dobiega końca modernizacja linii kolejowej 93 między Oświęcimiem a Trzebinią. Za sprawą tej dużej inwestycji zmieni się zdecydowanie komfort podróżowania. Przede wszystkim znacznie skróci się czas przejazdu na odcinku od Oświęcimia przez Chrzanów do Trzebini.

- Czas przejazdu pociągów z Oświęcimia do Trzebini wyniesie ok. 24 minut, czyli będzie krótszy o ok. 15 minut w porównaniu do czasu przed modernizacją - zaznacza Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Tym samym szybciej będzie podróżować się z Oświęcimia do Krakowa. Powinno to zająć niewiele ponad godzinę. - To jest prawdziwa rewolucja na tej trasie, bo dobrze jeszcze pamiętam jak podróż do stolicy Małopolski trwała nawet dwie godziny - przypomina Kamil Krawczyk.

12 pociągów ze stacji w Oświęcimiu jeszcze z komunikacją zastępczą

Część połączeń na tej linii jeszcze przez kilka dni będzie odbywać się z autobusową komunikacją zastępczą.

- W związku z przebudową stacji Oświęcim, w dniach 11 -18 czerwca, dla podróżnych uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa za 12 pociągów na odcinku Oświęcim – Libiąż - mówi przedstawicielka PKP PLK.

Jak dodaje, kilkudniowe zmiany w organizacji ruchu zaplanowano dla zabudowy rozjazdów na oświęcimskiej stacji, w kierunku Libiąża i Dworów oraz przebudowy torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Zmiany uwzględniono w rozkładzie jazdy od 11 czerwca br. i są dostępne m.in. na portalu pasażera. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, czy akurat pociąg, którym chcemy jechać do Trzebini i dalej do Krakowa będzie powiązany z komunikacją zastępczą.

Na stacji Oświęcim jeszcze trwają prace

Jednocześnie nadal trwa modernizacja części obiektów stacyjnych w samym Oświęcimiu. Kontynuowana jest budowa kolejnego peronu.

- Niebawem, zakończą się wszystkie zasadnicze roboty budowlane na stacji Oświęcim. Do przebudowanych peronów wraz z przejściem podziemnym, dołączy kolejny obiekt, który zwiększy dostępność i komfort podróżnych - dodaje Dorota Szalacha.

Inwestycja na oświęcimskiej stacji prowadzona jest od sierpnia 2021 roku. Jest częścią modernizacji całej linii 93 Czechowice-Dziedzice - Oświęcim - Trzebinia o wartości ok. 800 mln zł netto. Jej finał przewidziany jest pod koniec roku.

Jednocześnie część podróżnych czeka na przywrócenie połączeń z Oświęcimia do Krakowa przez Skawinę. Na tej linii również prowadzona jest modernizacja. Stąd na razie pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej dojeżdżają do Przeciszowa.

Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie