Szydło popiera całkowity zakaz aborcji. Komitet "Stop aborcji" zbiera podpisy pod projektem ustawy

Leszek Rudziński (AIP)
Fot. Dariusz Bloch
Udostępnij:
Premier Beata Szydło oznajmiła w czwartek rano, na antenie radiowej Jedynki, że popiera całkowity zakaz aborcji. Podkreśliła jednak, że jest to jej prywatne zdanie, a nie pogląd całego PiS-u.

TVN24/x-news

Nowo utworzony Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” rozpoczął zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o całkowitym zakazaniu przerywania ciąży. Do sprawy na antenie Polskiego Radia odniosła się szefowa rządu.

Premier Szydło powiedziała, że popiera tę inicjatywę. Podkreśliła przy tym, że jej partia nigdy przy "sprawach sumienia” nie wprowadzała dyscypliny przy głosowaniach. - Każdy z nas będzie kierował się własnym sumieniem. Na tym etapie mogę powiedzieć o tym, jaka będzie moja decyzja, natomiast w tej chwili nie mogę rozmawiać o całości projektu ustawy, dlatego, że tej ustawy jeszcze nie ma (...). Ja popieram tę inicjatywę – mówiła.

Podkreśliła, że zdaje sobie sprawę, ze dyskusja na temat aborcji nie będzie łatwa i sprawa ta nie powinna stać się elementem politycznej walki. Wyraziła nadzieję, że debata poświęcona usuwaniu ciąży będzie merytoryczna.
- Warto, aby wypowiedzieli się na ten temat eksperci, autorytety. Jeżeli temat zacznie być rozpatrywany tylko na płaszczyźnie politycznej boję się, że będzie to front kolejnej walki politycznej – tłumaczyła premier. Podkreśliła, że liczy także na „rozsądny głos Episkopatu”.

W projekcie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości aborcji oraz nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Obecna ustawa z 1993 roku przewiduje trzy wyjątki pozwalające na aborcję: gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki, gdy zachodzi podejrzenie, że dziecko zostało poczęte w wyniku czynu zabronionego oraz kiedy u dziecka stwierdza się ciężkie i nieodwracalne wady.

Niedawno Prezydium Konferencji Episkopatu Polski oświadczyło, że życie każdego człowieka jest chronione przykazaniem "Nie zabijaj!” i w kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie. Podkreślili, że każdy katolik ma obowiązek chronić życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Szydło popiera całkowity zakaz aborcji. Komitet "Stop aborcji" zbiera podpisy pod projektem ustawy - Polska Times

Komentarze 41

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
a
A jeżeli mężczyźni biją się i wyrządzą krzywdę kobiecie brzemiennej, i wyjdą z niej dzieci, lecz nie nastąpi wypadek śmiertelny, to bezwarunkowo należy od niego zażądać odszkodowania zgodnie z tym, co na niego nałoży właściciel tej kobiety; i ma to dać za pośrednictwem sędziów. 23 Ale jeśli nastąpi wypadek śmiertelny, to masz dać duszę za duszę. - Wj21:22,23
a
anal lityk

Jak ich coreczka "wpadnie", to tacy pierwsi leca do znajomego ginekologa: To bylo juz tyle razy przerabiane, ze az sie pisac nie chce.

m
mają w d....e
to że ktoś będzie cierpieć rodząc dziecko z gwałtu albo chore to wszystko kościół wymyslił
g
gość
W dniu 31.03.2016 o 13:49, z Tarnowa napisał:

 W imię czego?

Jak to w imię czego? W imię jedynej słusznej religii, która stanowczo broni życia ludzkiego a jednocześnie nie pozwala parom z problemami z płodnością począć potomka metodami, które to wynaleźli ludzie. A wynaleźli jak to twierdzą wierzący - tylko dzięki bożej łasce, że dał im ta wiedzę.

G
Gość
I. Rodzaje edukacji i szkolnictwa:
1)4 lata - szkoła elementarna 1-go stopnia - jest bez wymogu dalszej nauki i jeśli delikwent nie chce
2)4 lata - szkoła elementarna 2-go stopnia - jest konieczna do podjęcia nauki w szkołach średnich
3)3 lata - szkoła średnia bez matury - np. nauki zawodów - nie daje możliwości podjęcia studiów bezpłatnych
4)4 lata - szkoła średnia z maturą - np. humanistyczne, technika - uprawnia do podjęcia studiów bezpłatnych

II. Minsterstwa z połączenia:
1)Min. Nauki i Szkolnictwa Wyższego + Min. Edukacji Narodowej + Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2)Ministerstwo Finansów + Ministerstwo Skarbu Państwa
3)Ministerstwo Środowiska + Ministerstwo Sportu i Turystyki
4)Ministerstwo Gospodarki + Min. Rolnictwa i Rozwoju Wsi + Min. Infrastruktury i Rozwoju
Ilość Ministerstw 4

III. Ministerstwa samodzielne, nieintegrowane:
1)Ministerstwo Obrony Narodowej
2)Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
3)Ministerstwo Spraw Zagranicznych
4)Ministerstwo Sprawiedliwości
5)Ministerstwo Zdrowia
6)Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
7)Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Ilość ministerstw 7

IV. Inne reorganizacje i oszczędności w administracji:
1)Kuratoria oświaty, zlikwidować. Kiedy ministerstwa, wtedy nie potrzebnym jest dublowanie zadań. Nauczyciel dyplom pedagogiki ma nie w tymż celu, by nim dyrygowała pani kurator, a która często i bez dyplomu. W miastach powiatowych utworzyć: „Biuro Koordynatora ds. Lokalnego Szkolnictwa”. Po pozbawieniu szkół administracji, one niekoniecznie muszą być „kulejącymi administracyjnie”. Tutaj wystarczy ustanowić w każdej ze szkół 1-reprezentanta szkoły, np. nauczyciela przed wiekiem emerytalnym czy nauczyciela emeryta. Przedstawiciel koordynuje z „Biurem Koordynatora ds. Lokalnego Szkolnictwa” potrzeby danej szkoły. Tym prostym sposobem likwiduje się anomalie i wprost rodem z PRL
2)KRUS i ZUS połączyć w całość, albo, logicznie i korzystnie sprywatyzować
3)Czy obecne ilości, rządowych Agencji do Agencji i spółek SP, są tymiż zasadnymi i koniecznymi? Chyba nie są!
4)Urzędy przenieść do tanich biurowców, te rezydujące w pałacach, pałace odsprzedać
5)Wnieść o prolongatę wysokości zadłużenia zagranicznego i odsetek. Umieli czynić za komuny, powinni za PiS-Gowin
6)System podatkowy sprowadzić do realności i zrozumiałej dla Kowalskiego. Kowalski ma zarabiać i nie swoje dokładać!
7)Tony papierzysk, którymi obłożono firmy i administracje państwowe, odesłać na powrót do Brukseli. Jak potrzebują, niewiadomym do czegoż i na czyje szczęście, niech je sami wypełniają i finansują
8)Spółki z kapitałem zagranicznym przyuczyć na stałe do rodzajów i płatności adekwatnej wielkości podatków
9)Stany ilości urzędników zmniejszyć conajmniej o 1/3. Na co komu potrzebnym 500 tys urzędników czy może i więcej? Kiedy jest druga dekada XXI wieku, kiedy istnieje doskonała technologii komunikacji i biurowa
Résumé:
Ww. projekcie jest 11 ministerstw, miast 17, i zostają rocznie zaoszczędzone dziesiątki mld. Wypadałoby zapytać: po co są dwa analogiczne ministerstwa, nauki i edukacji? Za PO nastąpił niezasadny przyrost administracji, 90 tys, który należy odkręcić i przynajmniej do poprzedniego stanu. Ktoś zapyta: no tak, ale co ze zwolnionymi urzędnikami? Jak to co? Oni sami o sobie stanowią: najinteligentniejsi, wykształceni na picobello, najdemokratyczniejsi w całej Unii, etc. Więc jaki dla nich problem w znalezieniu stosownej pracy i w przybytku PUP i WUP? Nie zapominajmy, znalezienie pracy przez same doskonałości! Owe doskonałości są i niezmiernie zafascynowane Unią. Więc im nie stoi nic na przeszkodzie, ażeby pracę znaleźć w miejscu ukochanym. Projekt, pro publico bono, nikt nie będzie żądał opłat autorskich. Gratyfikacją staną się zaoszczędzone miliardy. Projekt można przesłać do: Premier, naczelnego Prezesa kraju, Ministrów, Kukiza, Gowin, etc.
g
gość
Czyli w razie zagrożenia dla życia matki, gdy dziecko ma wadę i w wyniku gwałtu.
g
gość
Kwas, jeśli ja się nie mylę, to jest stary głupkowaty cwaniaczek, słoik który określa się "krakusem".
Krakus to Ty?
g
gość
dzieci to będą przeklinać ten program 500+, tylko wtedy jak im przyjdzie te pieniądze spłacać razem z odsetkami!!!
G
Gość
500 zł od PiS i nie złożycie wniosku.
B
Biedna mała czosnkowa
Salcie Zuckerman.
G
Gość
nie utopili w wiaderku jak kota.
A powinni tak zrobić.
K
Kwas
Biedny mały cebulkowy kłamczuszek
G
Gość
Ktoś kiedyś wymyślił "prawo do życia". No i niby kogo ma ono obejmować? Jedni twierdzą że każdego od poczęcia, drudzy że każdego od urodzenia, inni że zdrowych, jeszcze inni, że wybrane rasy czy narody. Jedni chcą prawa do życia do naturalnej smierci, inni chcieli by poddawać eutanazji ludzi obciążających służbę zdrowia. Nie ma zgody!
A może lepiej w ogóle zrezygnować z tego "prawa do życia"...
G
Gość
twoja strata, że rodzice na to nie wpadli
z
z Tarnowa
W dniu 31.03.2016 o 13:22, co napisał:

Aha, czyli jeśli będzie zagrożone życie matki i również dziecka, to lekarze nie będą mogli nic zrobić i umrą oboje, a kobieta osieroci przykładowo 2 i 4 letnie dziecko? Przykład z mojej miejscowości, gdyby nie usunęli ciąży, i kobieta i dziecko by nie przeżyli, a jej male dzieci zostałyby bez matki... Druga sprawa - jeśli dowiadujesz się, że Twoje dziecko urodzi się bardzo ciężko chore, nie przeżyje nawet miesiąca, a każda chwila dla niego będzie ogromnym cierpieniem, to lekarze też nie będą mogli nic zrobić? Nie pochwalam aborcji na życzenie, ale w tych przypadkach powinna być dozwolona. Żyjemy w XXI wieku, i pomimo tego, że jestem katoliczką, to Kościół nie powinien się wtrącać do prawa świeckiego.

 

Święte słowa!

A co, jeśli w ciążę w wyniku gwałtu zajdzie dziewczynka np. 13-letnia? Były takie przypadki, wcale nie rzadkie. Też jej każemy rodzić, mimo że nie jest do tego absolutnie gotowa? W imię czego?

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie