MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się fala remontów na autostradzie A4 Kraków - Katowice. Stalexport proponuje narzędzie, które ma pomóc ominąć korki

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Zgodnie z umową spółka Stalexport zobowiązana jest w 2027 r. przekazać autostradę resortowi infrastruktury w doskonałym stanie technicznym, który pozwoli uniknąć remontów i modernizacji w dłuższej perspektywie. W związku z tym wymieniona ma zostać nawierzchnia obu jezdni autostrady i wyremontowane 22 wiadukty. Zmodernizowane zostanie także odwodnienie autostrady. Dla kierowców oznacza to trudności w jeździe po autostradzie. Zarządca autostrady proponuje aplikację, która pomoże zaplanować podróż.

SAM SA wymieni nawierzchnię obu jezdni autostrady i wyremontuje 22 wiadukty

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. w ubiegłym roku rozpoczął realizację programu inwestycyjnego, wynikającego bezpośrednio z zapisów umowy koncesyjnej. Zgodnie z nimi, w 2027 r. spółka jest zobowiązana przekazać autostradę resortowi infrastruktury w doskonałym stanie technicznym, który pozwoli uniknąć remontów i modernizacji w dłuższej perspektywie. SAM SA wymieni nawierzchnię obu jezdni autostrady i wyremontuje 22 wiadukty. Zmodernizuje także odwodnienie autostrady, wprowadzając rozwiązania niwelujące wpływ zanieczyszczeń w wodach opadowych na środowisko naturalne. Żeby zapewnić kierowcom maksymalny komfort w poruszaniu się po odnawianej autostradzie, koncesjonariusz przygotował narzędzie, które ma być drogowskazem, jak – mimo zmian w organizacji ruchu – dotrzeć do celu bez zbędnego stresu.

Niespodzianki na drodze? Jest na to patent

W serwisie www.a4info.pl użytkownicy mogą śledzić na interaktywnej mapie aktualną sytuację na autostradzie, sprawdzić, gdzie i w jakich terminach prowadzone są prace oraz jakich zmian można spodziewać się w niedalekiej przyszłości. Narzędzie pozwala łatwo zorientować się, którędy przebiegają ewentualne objazdy i gdzie napotkamy zwężenia drogi. Serwis w czasie rzeczywistym podaje także informacje o wszelkiego rodzaju zdarzeniach mających wpływ na sytuację podróżnych – jak np. wypadki czy prace utrzymaniowe [np. koszenie trawy na poboczach i skarpach].

– Sytuacja na intensywnie obciążonych drogach może się zmieniać bardzo dynamicznie. A4 Katowice-Kraków, z ponad 45. tysiącami pojazdów na dobę i intensywnym programem inwestycyjnym w najbliższych latach, z pewnością należy do takich korytarzy. Zdecydowaliśmy się wzbogacić wiedzę kierowców o sytuacji na drodze względem wskazań tradycyjnych aplikacji z funkcją nawigacji, by podróż A4 Katowice-Kraków można było odbyć w komforcie, planując ją przed wyjazdem. Ma to szczególne znaczenie dla podróżnych korzystających z A4 incydentalnie, jak np. w czasie zbliżających się podróży wakacyjnych – mówi Andrzej Kaczmarek, Prezes Zarządu Stalexport Autostrada Małopolska S.A. – Strona www.a4info.pl to intuicyjne i wygodne narzędzie, z którym kierowcy będą mogli elastycznie reagować na zmiany, od których zależy czas trwania, komfort i bezpieczeństwo podróży naszym odcinkiem autostrady A4. Od teraz w jednym miejscu dostarczymy kierowcom zilustrowane graficznie, w przystępny sposób, informacje o tym, co aktualnie dzieje się na autostradzie – dodaje.

2 750 ton asfaltu na 1 km jezdni i inne ciekawostki

Strona www.a4info.pl informuje również o tym, dlaczego i w jaki sposób Stalexport prowadzi wymianę nawierzchni czy modernizację odwodnienia. Wyjaśnia szczegółowo np. jak przebiega remont z zachowaniem dwóch pasów ruchu w każdym kierunku przy wyłączonym jednym pasie i w jaki sposób to dość kosztowne rozwiązanie, stosowane na A4 Katowice-Kraków od lat, zapewnia płynność przejazdu i minimalizuje utrudnienia.

W zakładce „Ciekawostki” kierowcy znajdą m.in. odpowiedzi na pytania, które sami zadają sobie poruszając się remontowanym odcinkiem – np. dlaczego noc to nie najlepsza pora na prowadzenie prac drogowych.

Poza stroną www.a4info.pl, o kolejnych etapach robót koncesjonariusz sukcesywnie informuje także za pośrednictwem strony www.autostrada-a4.pl, platformy X (@A4KatKra) i Facebooka (a4katowicekrakow).

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szykuje się fala remontów na autostradzie A4 Kraków - Katowice. Stalexport proponuje narzędzie, które ma pomóc ominąć korki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski